Radni uchwalili plan miejscowy w rejonie ulicy Bonczyka
Sprawa uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru od wielu miesięcy budziła duże zainteresowanie wrocławian. Szczególnie tych mieszkających w północnej części miasta. Jest to teren o powierzchni niecałych 10 hektarów, położony w granicach osiedla Karłowice Różanka, między ulicami Rowerową, ks. Bonczyka, Zawalną i Obornicką.
To strefa już w znacznej mierze zagospodarowana – dominują tam wysokie bloki mieszkalne o wysokości około 36 metrów. Emocje budziła jednak sprawa terenu przychodni Kar-Med (Karłowickiego Centrum Medycznego), gdzie jeszcze w 2022 roku inwestor wystąpił o warunki zabudowy. Był zainteresowany postawieniem w tym miejscu budynku nawet o 40-metrowej wysokości.
Jak przed chwilą wspomnieliśmy, okoliczne wielkopłytowe bloki z końcówki lat 70. mają podobne gabaryty, jednak zostały rozplanowane na dużej przestrzeni, a ich bryły ukształtowano w sposób zapewniający dobre oświetlenie i komfort nawet na najniższych kondygnacjach.
Tymczasem nowa inwestycja deweloperska przy Bonczyka, mając zbliżoną wysokość, stałaby dość blisko nich. Miasto miało świadomość tych uwarunkowań. W pierwszym projekcie planu wyraźnie obniżyło apetyty inwestora (do 33 metrów), ale to jeszcze nie spełniało oczekiwań mieszkańców. Chcieli podobnego gabarytu do dotychczasowego, w jakim mieści się Kar-Med. Jednocześnie oczekiwali gwarancji, że nadal będą tam usługi zdrowia na NFZ.
Nie będzie wysokiej zabudowy
Prezydent Jacek Sutryk obiecał wsłuchać się w te postulaty i dotrzymał słowa. Planiści skorygowali parametry. Projekt był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu. W następstwie uwag, które szczególnie licznie zgłoszono podczas pierwszego wyłożenia, parametry zostały skorygowane do oczekiwanych przez mieszkańców:
- na terenie, na którym stoi Kar-Med, obowiązuje przeznaczenie usług zdrowia i pomocy społecznej (nie wprowadzono wzmianki, że muszą być to usługi na NFZ, gdyż tak szczegółowy zapis byłby niezgodny z przepisami);
- obowiązującym przeznaczeniem są tam usługi zdrowia o łącznej powierzchni użytkowej nie mniejszej niż 1400 mkw.;
- wymiar pionowy tego budynku, mierzony od poziomu gruntu do najwyższego punktu pokrycia dachu, nie może być większy niż 9 m.
Dopuszcza się zwiększenie tego parametru do 12 m, jednak na maksymalnie 50 procentach powierzchni tej zabudowy.
Jednocześnie nieco wychodzimy nieco naprzód z obrysem budynku. Nieprzekraczalna linia zabudowy dla tego obiektu przesuwa się w porównaniu do istniejącej bryły w kierunku al. Kasprowicza i ul. Bonczyka.Jacek Barski, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta
To oznacza, że przychodnia może rozwijać swoją ofertę usług medycznych, a jednocześnie jej budynek zachowuje w miarę porównywalne gabaryty do domów jednorodzinnych, stojących po przeciwnej stronie ul. Bonczyka – tam domy z płaskim dachem mają po około 7 metrów wysokości.