Miasto-Ogród Karłowice
Tworzące niegdyś małą osadę osiedle znajduje się na północnym wybrzeżu Starej Odry i jego dzisiejszy wygląd zawdzięczamy koncepcji zrealizowanej przez niemieckiego architekta - Paula Schmitthennera. Podczas budowy rozpoczętej w 1911 roku połączono klimat wsi i miasta.
Do dziś zachowana architektura oraz założenia parkowe zostały w latach 70. ubiegłego wieku rozbudowane. Zwłaszcza na zachodniej części osiedla pojawiło się blokowisko z tzw. wielkiej płyty - osiedla Polanka w obrębie ulic Żmigrodzkiej, Bałtyckiej, Macedońskiej, Pieszej, Obornickiej, Broniewskiego, Kasprowicza, Rowerowej i Bończyka. Zaprojektowane, jak podkreślają sami mieszkańcy, z poszanowaniem przestrzeni i zachowaniem miejsca na tereny zielone. Właśnie o te tereny toczy się ostatnio spór.
Miasto-Ogród Karłowice - miejsce na inwestycję
Z jednej strony dopasować trzeba się do istniejących budynków tak, aby nie wpłynęło to na komfort życia mieszkańców, z drugiej strony - inwestorom zależy na sprzedaży, więc próbują forsować projekty jak największe. Taka sporna sytuacja miejsce ma od roku na Karłowicach w rejonie ulicy Bonczyka, gdzie deweloper chciał postawić 40 metrowy budynek zamiast istniejącej przychodni. Jej działalność planowano zachować w nowym budynku.
Widząc obawy mieszkańców weszliśmy w tryb tworzenia planu miejscowego dla tej działki, ponieważ zależy nam, aby każdy wypowiedział się w tej sprawie. Jednocześnie warto pamiętać, że procedura wydania warunków zabudowy, o które wystąpił deweloper została zawieszona.Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM.
Mieszkańcy zaprotestowali przed budową ogromnego budynku.
– Uważamy, że koncepcje nowej zabudowy wielorodzinnej naruszają nie tylko wartościowy charakter osiedla, ale również interesy mieszkańców. Nowa zabudowa - zwłaszcza o skali przewidywanej we wskazanych dokumentach - doprowadzi do degradacji wspólnych terenów rekreacyjnych, ograniczy dostęp do światła dziennego, spotęguje problemy komunikacyjne, a w konsekwencji spowoduje także obniżenie wartości istniejących mieszkań i lokali – wymieniają mieszkańcy.
W szczególności proszą o:
- niewydawanie zgody na nową deweloperską zabudowę mieszkaniową oraz umorzenie wszelkich toczących się w tej sprawie postępowań;
- ochronę terenów zielonych i obiektów użyteczności publicznej istniejących na omawianym obszarze: szkół, przedszkola, przychodni, pawilonów handlowych i placu targowego;
- dążenie do objęcia całego obszaru ochroną przestrzenną, w szczególności poprzez uchwalenie całościowego planu zagospodarowania przestrzennego.
To ważny głos mieszkańców, który wpłynie na podjęcie decyzji w kwestii zaplanowania dalszych inwestycji.
– Uwagi mieszkańców w każdej sprawie są dla nas kluczowe, także przy tworzeniu nowych planów miejscowych. Zapewniam, że Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, wsłucha się w punkt widzenia mieszkańców Polanki i szczegółowo przeanalizuje te oczekiwania przed ostatecznym rozstrzygnięciem. Zależy nam na jak najlepszej jakości życia wrocławian, dlatego tworzymy nowe tereny zielone, żłobki, przedszkola - powiedział Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM.Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na Karłowicach do tej pory uchwalony został częściowo. Osiedle zbudowano w różnym czasie i przedstawia różną wartość historyczną. Jest tam wciąż wiele działek, które mają potencjał budowlany, z czego chcą korzystać kolejni inwestorzy.
Mieszkańcy mogą zgłosić swoje sugestie i uwagi do 14 sierpnia
Miasto, aby uregulować możliwości rozbudowy nadających się do tego działek podjęło prace nad opracowaniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Będzie on uchwalony dla fragmentu osiedla, w miejscu gdzie m.in. deweloper chciał zbudować 40 metrowy budynek.
Mieszkańcy wciąż mają możliwość wystosowania swoich uwag do projektu MPZP w rejonie ul. Bonczyka - do 14 sierpnia. Mogą być one rozstrzygające dla przyszłości opracowywanego planu miejscowego - wyjaśniaMarcin Obłoza Biuro Prasowe Um Wrocławia
Wstępne ogłoszenie planu miejsce miało 5 lipca, o czym też mieszkańcy zostali poinformowani. Od tego czasu zgłaszać można sugestie dotyczące zagospodarowania przestrzeni.
Uwagi można przesyłać mailowo na adres wpl(at)um.wroc.pl, za pośrednictwem ePUAP oraz składając pismo w kancelarii Urzędu Miejskiego.
Szczegóły dotyczące planu miejscowego są dostępne na: https://bip.um.wroc.pl/
Zaangażowani w sprawę mieszkańcy założyli Klub Sympatyków Polanki i zbierają podpisy pod petycją w sprawie zagospodarowania miejsca, gdzie znajduje się obecnie przychodnia. Informacje znajdują się pod tym linkiem.