wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mieszkańcy mogą przekazać swoje uwagi na zaplanowanie przestrzeni. Zwłaszcza w miejscach, gdzie inwestorzy chą budować

Mieszkańcy mogą przekazać swoje uwagi na zaplanowanie przestrzeni. Zwłaszcza w miejscach, gdzie inwestorzy chą budować

Data publikacji: Autor:

Karłowice to wyjątkowe wrocławskie osiedle, które zostało zbudowane według założenia mieszkalno rekreacyjnego. Nie brakuje tu kameralnych uliczek z niską zabudową, parków i zieleni również przy ulicach. Od lat teren osiedla zwraca uwagę inwestorów, którzy ze względu na bliskie sąsiedztwo z centrum miasta, szukają miejsca na swoje inwestycje. Rodzi to sporo kwestii spornych, bo śmiałe pomysły deweloperów spotykają się z niechęcią mieszkańców. Sprawa będzie wkrótce uregulowana. Mieszkańcy mają okazję wyrazić swoje zdanie na temat możliwości zagospodarowania fragmentu Karłowic, gdzie tworzony jest obecnie MPZP.

Reklama

Miasto-Ogród Karłowice 

Tworzące niegdyś małą osadę osiedle znajduje się na północnym wybrzeżu Starej Odry i jego dzisiejszy wygląd zawdzięczamy koncepcji zrealizowanej przez niemieckiego architekta - Paula Schmitthennera. Podczas budowy rozpoczętej w 1911 roku połączono klimat wsi i miasta. 

Do dziś zachowana architektura oraz założenia parkowe zostały w latach 70. ubiegłego wieku rozbudowane. Zwłaszcza na zachodniej części osiedla pojawiło się blokowisko z tzw. wielkiej płyty - osiedla Polanka w obrębie ulic Żmigrodzkiej, Bałtyckiej, Macedońskiej, Pieszej, Obornickiej, Broniewskiego, Kasprowicza, Rowerowej i Bończyka. Zaprojektowane, jak podkreślają sami mieszkańcy, z poszanowaniem przestrzeni i zachowaniem miejsca na tereny zielone. Właśnie o te tereny toczy się ostatnio spór. 

Miasto-Ogród Karłowice - miejsce na inwestycję

Z jednej strony dopasować trzeba się do istniejących budynków tak, aby nie wpłynęło to na komfort życia mieszkańców, z drugiej strony - inwestorom zależy na sprzedaży, więc próbują forsować projekty jak największe. Taka sporna sytuacja miejsce ma od roku na Karłowicach w rejonie ulicy Bonczyka, gdzie deweloper chciał postawić 40 metrowy budynek zamiast istniejącej przychodni. Jej działalność planowano zachować w nowym budynku. 

Widząc obawy mieszkańców weszliśmy w tryb tworzenia planu miejscowego dla tej działki, ponieważ zależy nam, aby każdy wypowiedział się w tej sprawie. Jednocześnie warto pamiętać, że procedura wydania warunków zabudowy, o które wystąpił deweloper została zawieszona.
Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM.

Mieszkańcy zaprotestowali przed budową ogromnego budynku.

 Uważamy, że koncepcje nowej zabudowy wielorodzinnej naruszają nie tylko wartościowy charakter osiedla, ale również interesy mieszkańców. Nowa zabudowa - zwłaszcza o skali przewidywanej we wskazanych dokumentach - doprowadzi do degradacji wspólnych terenów rekreacyjnych, ograniczy dostęp do światła dziennego, spotęguje problemy komunikacyjne, a w konsekwencji spowoduje także obniżenie wartości istniejących mieszkań i lokali – wymieniają mieszkańcy.

W szczególności proszą o:

  • niewydawanie zgody na nową deweloperską zabudowę mieszkaniową oraz umorzenie wszelkich toczących się w tej sprawie postępowań;
  • ochronę terenów zielonych i obiektów użyteczności publicznej istniejących na omawianym obszarze: szkół, przedszkola, przychodni, pawilonów handlowych i placu targowego;
  • dążenie do objęcia całego obszaru ochroną przestrzenną, w szczególności poprzez uchwalenie całościowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To ważny głos mieszkańców, który wpłynie na podjęcie decyzji w kwestii zaplanowania dalszych inwestycji.

– Uwagi mieszkańców w każdej sprawie są dla nas kluczowe, także przy tworzeniu nowych planów miejscowych. Zapewniam, że Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, wsłucha się w punkt widzenia mieszkańców Polanki i szczegółowo przeanalizuje te oczekiwania przed ostatecznym rozstrzygnięciem. Zależy nam na jak najlepszej jakości życia wrocławian, dlatego tworzymy nowe tereny zielone, żłobki, przedszkola - powiedział Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM.Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na Karłowicach do tej pory uchwalony został częściowo. Osiedle zbudowano w różnym czasie i przedstawia różną wartość historyczną. Jest tam wciąż wiele działek, które mają potencjał budowlany, z czego chcą korzystać kolejni inwestorzy.

Mieszkańcy mogą zgłosić swoje sugestie i uwagi do 14 sierpnia

Miasto, aby uregulować możliwości rozbudowy nadających się do tego działek podjęło prace nad opracowaniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Będzie on uchwalony dla fragmentu osiedla, w miejscu gdzie m.in. deweloper chciał zbudować 40 metrowy budynek. 

Mieszkańcy wciąż mają możliwość wystosowania swoich uwag do projektu MPZP w rejonie ul. Bonczyka - do 14 sierpnia. Mogą być one rozstrzygające dla przyszłości opracowywanego planu miejscowego - wyjaśnia
Marcin Obłoza Biuro Prasowe Um Wrocławia

Wstępne ogłoszenie planu miejsce miało 5 lipca, o czym też mieszkańcy zostali poinformowani. Od tego czasu zgłaszać można sugestie dotyczące zagospodarowania przestrzeni. 

Uwagi można przesyłać mailowo na adres wpl(at)um.wroc.pl, za pośrednictwem ePUAP oraz składając pismo w kancelarii Urzędu Miejskiego.

Szczegóły dotyczące planu miejscowego są dostępne na: https://bip.um.wroc.pl/artykul/625/65459/rejon-ulicy-ks-norberta-bonczyka-788

Zaangażowani w sprawę mieszkańcy założyli Klub Sympatyków Polanki i zbierają podpisy pod petycją w sprawie zagospodarowania miejsca, gdzie znajduje się obecnie przychodnia. Informacje znajdują się pod tym linkiem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama