wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przejście Świdnickie kończy dziś 50 lat! Przyjdźcie na wernisaż poświęconej mu wystawy

Tosty z baru Kąsek, nietypowe, szerokie stopnie („ani na raz, ani na dwa”), a na nich niezapomniane postaci. Najpierw Tańczący z Wilkami i Jaś Pawie Oczko, potem pani zwana Ciocią i wiele innych osób, przede wszystkim muzycy, a raz nawet surferzy – z Przejściem Świdnickim wiąże się wiele wspomnień. Dzisiaj (30 kwietnia) to kultowe miejsce świętuje 50. urodziny i z tej okazji zaprasza wszystkich na wernisaż poświęconej mu wystawy. To już o godz. 17!

Reklama

Przejście Świdnickie oddano do użytku równo przed półwieczem: 30 kwietnia 1975 roku. To było pierwsze takie miejsce we Wrocławiu.

Przejście Świdnickie po przebudowie - ulicę Kazimierza Wielkiego można pokonać dołem albo górą fot. Grzegorz Rajter
Przejście Świdnickie po przebudowie - ulicę Kazimierza Wielkiego można pokonać dołem albo górą

Kojarzyło się z Zachodem, wszyscy wiedzieli, gdzie jest, a więc można się było przy nim umawiać np. na demonstrację albo happening Pomarańczowej Alternatywy. Miało swoich stałych bywalców: muzyków, drobnych handlarzy, żebraków. No i był tam bar Kąsek, w którym można było zjeść wspominane do dziś tosty.

Przyjdźcie dziś na wernisaż

„Każde miasto ma swoje miejsca magiczne: tętniące życiem, obdarzone charyzmą, uznawane za kultowe, które mimo to nigdy nie trafiają na widokówki” – napisali twórcy wystawy o Przejściu Świdnickim. Dzisiaj o godz. 17 z okazji 50-lecia Przejścia Świdnickiego (obecnie Przejścia Dialogu, które jest częścią Wrocławskiego Centrum Rpzwoju Społęcznego) otwarta zostanie wystawa poświęconych mu fotografii.

Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć jest pięciu fotografów: Łukasz Bąk, Kamil Cichoń, Jakub Kamiński i Marcin Smoła. Robili je w ciągu kilku miesięcy przed  modernizacją, dokumentując to miejsce i uwieczniając osoby, które często można tu było spotkać.

Te zdjęcia są jak kapsuła czasu. Chcieliśmy zrobić dokumentację tego miejsca, jego ostatnich chwil. Dzięki tym fotografiom możemy cofnąć się o ponad dekadę i poczuć tamtą atmosferę. Cieszę się, że te prace mają szansę na drugie życie, bo z czasem zyskały i nabrały jeszcze większego znaczenia.
Karol Krukowski, współautor projektu, dzięki któremu powstały zdjęcia, a zarazem  kurator wystawy, fotograf i współautor broszury Przejście z 2016 roku, która stała się punktem wyjścia i inspiracją dla dzisiejszego wydarzenia

Karol Krukowski, kurator wystawy o Przejściu Świdnickim fot. Grzegorz Rajter
Karol Krukowski, kurator wystawy o Przejściu Świdnickim

Zdjęcia będzie można zobaczyć także później, bo wystawa zostanie już na stałe. To tylko część zrealizowanego przed dekadą projektu, a fotografii i opowieści jest o wiele więcej. Karol Krukowski i Maciej Bączyk chcieliby zaprezentować to wszystko także w postaci albumu.

Kroki, dźwięki, opowieści

Podczas wernisażu będzie można także posłuchać fragmentów reportażu Macieja Bączyka, który rejestrował opowieści bywalców Przejścia Świdnickiego, niezwykle barwnych osobowości, takich jak Czerwo, który zbierał tu pieniądze na piwo czy Ciocia, starsza pani z pieskami. Nagrał także inne dźwięki: odgłosy kroków, pogłos, muzykę. 

– Mogłoby się wydawać, że od modernizacji przejścia upłynęło niewiele czasu, a jednak gdy się ogląda te zdjęcia Przejścia i słucha opowieści na jego temat, można poczuć mrowienie, bo nasza rzeczywistość zmienia się niewiarygodnie szybko – mówi Maciej Bączyk, odpowiedzialny za dźwiękową część wydawnictwa „Przejście” z 2016 roku.

Zmiany, zmiany

Przejście zostało przebudowane w 2016 roku i od tego czasu możemy przechodzić przez trasę W-Z na dwa sposoby: i dołem, i górą. Ta druga możliwość ułatwiła życie rodzicom z wózkami i osobom z niepełnosprawnościami, ale pod ziemią nadal bardzo dużo się dzieje, a istniejące tu teraz Przejście Dialogu także stało się ważnym miejscem na mapie Wrocławia.

– Rocznie odwiedza je 20 tysięcy osób, każdego miesiąca odbywają się tu średnio 72 różne wydarzenia. Przejście Dialogu jest dostępne dla turystów i  organizacji pozarządowych, które mogą tu organizować swoje spotkania – mówi Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– To niezwykłe miejsce, w którym bywali i nadal bywają niezwykli ludzie – dodajeDorota Feliks, dyrektorka WCRS, podkreślając, że Przejście, choć w innej formie i z bardziej typowymi schodami, wciąż żyje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama