wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przejście Dialogu – miejsce informacji i działań społecznych. Co tam się działo przez ostatni rok? [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: Przejście Dialogu fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu: Przejście Dialogu

Przejście Dialogu znajduje się w samym centrum Wrocławia – przy ul. Świdnickiej. To miejsce, w którym odbywają się spotkania, warsztaty, a także konsultacje dla migrantów i uchodźców. Jakie wydarzenia odbywały się tam przez ostatni rok? Ilu osobom udzielono pomocy? Kiedy będzie ponownie otwarte? Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Przejście Dialogu – punkt informacyjny w centrum miasta

Przejście Dialogu (działające w Przejściu Świdnickim) jest miejską przestrzenią działań oraz spotkań społecznych i międzykulturowych, które pojawiło się na mapie Wrocławia w październiku 2021 roku. Są one kontynuacją działań na rzecz dialogu międzykulturowego, które od lat prowadzi Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Przejście Dialogu jest miejscem dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Odbywają się tu spotkania, szkolenia, warsztaty, a także konsultacje dla migrantów i uchodźców.

Ilu osobom udało się pomóc?

Od 26 lutego 2022 roku przestrzeń Przejścia Dialogu była przeznaczona w całości na działania konsultacyjne punktu informacji WroMigrant oraz wrocławskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych.

W 2022 roku udzielono łącznie 20 tys. osobom, z czego najliczniejszą grupę odbiorców konsultacji stanowili obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski.

Przejście Dialogu – miejsce informacji i działań społecznych

W Przejściu Dialogu (od września 2022 roku) odbyło się prawie 200 wydarzeń i spotkań dla ponad 1800 uczestników – w tym 160 wydarzeń w ramach wsparcia UNICEF i współpracy z wrocławskimi organizacjami społecznymi.

Oferta skierowana była do mieszkańców Wrocławia w różnych grupach wiekowych i społecznych. Przykładowo, nauczyciele i edukatorzy mogli tu zwiększyć swoje kompetencje, m.in. w temacie dialogu międzykulturowego, dostępności językowej, pierwszej pomocy psychologicznej czy ekologii.

Staramy się, aby przestrzeń Przejścia Dialogu była atrakcyjna i zauważana przez mieszkańców Wrocławia i osoby nowoprzybyłe. Ciekawość przechodniów mogą wzbudzać rośliny, które rosną w podziemnej przestrzeni bez dostępu do światła dziennego. Są widoczne z zewnątrz i oświetlone również nocą. Dbamy też o artystyczno-społeczny wymiar ekspozycji zewnętrznej przejścia, która ma na celu zachęcenie do refleksji i dialogu międzykulturowego.
Albert Miściorak, Zespół Dialogu Międzykulturowego/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Dla migrantów i uchodźców organizowane były konsultacje, czyli szereg praktycznych szkoleń dotyczących spraw urzędowych i codziennych. Dla dzieci z rodzin uchodźczych odbyły się zajęcia z arteterapii i dogoterapii, zaś dla ich rodziców skierowane były m.in. zajęcia konwersacyjne, dzięki którym mogli się nawzajem poznać i nauczyć języka polskiego.

Wydarzenia, które odbywały się przez ostatni rok w Przejściu Dialogu

W ostatnim roku Przejście Dialogu organizowało wiele społecznych i międzykulturowych wydarzeń. Dzieci mogły skorzystać z zajęć artystycznych oraz terapeutycznych (np. arteterapia, dogoterapia, zajęcia edukacyjno-psychologiczne), a młodzież spotykała się na warsztatach językowych, ekonomicznych grach kooperacyjnych czy spotkaniach literacko-filozoficznych.

Osoby dorosłe (rodzice, opiekunowie, edukatorzy) chętnie korzystały ze wsparcia psychologicznego i merytorycznego:

  • pierwsza pomoc psychologiczna,
  • szkoła wychowania,
  • twórczo-psychologiczne spotkania dla kobiet,
  • pierwsza pomoc pediatryczna.

Oprócz tego, każdy kto chciał rozwinąć swoje zdolności artystyczne mógł dołączyć do wieczorów śpiewaczych z Grupą Vesna lub przyjść na seans filmowy z cyklu Polish Cinema for Beginners” Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

Co będzie dalej z Przejściem Dialogu?

Przejście Dialogu jest tymczasowo nieczynne z powodu awarii wysokospecjalistycznego systemu przepompowni. 

Duża liczba uczestników wydarzeń oraz konsultacji przełożyła się na zwiększoną pracę przepompowni i mogła przyczynić się do awarii sytemu. Jednakże należy podkreślić, że system dział przez wiele lat i mogło dojść do naturalnego zużycia obecnych systemów, które wymagają naprawy, wymiany i modernizacji. Oczywiście podjęliśmy działania zmierzające do usunięcia tej awarii, wymagające zaangażowania specjalistycznych służb. Awaria została zdiagnozowana i zaproponowane zostały przez specjalistów rozwiązania zmierzające do przywrócenia właściwej pracy systemu z uwzględnieniem aktualnych potrzeb.
Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Obecnie trwają prace związane z usuwaniem awarii, zamówieniem i instalacją wyeksploatowanych elementów, w tym specjalistycznych pomp i systemów, które nie są ogólnodostępne na rynku. Po usunięciu awarii Przejście Dialogu zostanie otwarte i będą w nim kontynuowane dotychczasowe działania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl