4. Niemal 20 tys. ukraińskich dzieci uczy się we Wrocławiu. Jak miasto wspiera ich rozwój?
Ze środków UNICEF zakupiono wrocławskim placówkom oświatowym 1900 tabletów i 300 laptopów. Na zdjęciu uczniowie i nauczyciele korzystający z tych urządzeń. UMW

We Wrocławiu w prywatnych i publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych uczy się obecnie niemal 20 tys. ukraińskich dzieci. W placówkach szkolnych działa 75 oddziałów przygotowawczych z dodatkowym językiem polskim, które wspierają tych uczniów w nauce. Powstała także baza nauczycieli i pracowników ukraińskiego pochodzenia. Podsumowujemy działania miasta w zakresie edukacji dzieci z Ukrainy.

Dla uczniów, którzy łączą się ze swoimi szkołami w Ukrainie online, powstało pięć Centrów Nauki Zdalnej. Korzysta z nich 72 dzieci, które mają tam także zapewniony sprzęt komputerowy i materiały szkolne, a nawet zajęcia pozalekcyjne. Nauczycieli w szkołach i centrach wspomaga ponad 130 asystentów międzykulturowych.

Wsparcie UNICEF dla Wrocławia

To wszystko dzięki wsparciu UNICEF-u, który na mocy porozumienia przekazał miastu ponad 42 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w Polsce.

Dotacja została podzielona na 6 obszarów:

• Edukacja – 24,5 mln zł
  • Ochrona dzieci – 7,43 mln zł
  • Polityka społeczna – 4,37 mln zł
  • Rozwój dzieci i młodzieży – 3,65 mln zł
  • Działania międzysektorowe (zdrowie/wczesne wsparcie rozwoju) – 1 mln zł
  • Zdrowie – 0,88 mln zł.

Dzięki tym środkom miasto mogło jeszcze efektywniej wspierać uchodźców, ale skorzystali też wrocławianie. Mieszkańcy mieli między innymi okazję poznać inspirujące historie pięciu kobiet z Ukrainy: Alli, Elli, Tetiany, Anny i Julii, które teraz mieszkają i pracują w Polsce. Powstała cała kampania z opowieściami i wizerunkami bohaterek, której towarzyszyła także wystawa plenerowa.