Jakość powietrza: dobra

4. „Dalej solidarni”. Zobacz, jak wrocławianie pomagali uchodźcom z objętej wojną Ukrainy
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy we wrocławskiej Czasoprzestrzeni

Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, ośrodek Czasoprzestrzeń oraz klub Łącznik zapraszają na wydarzenie „Dalej solidarni. Cofnijmy się do początków”, upamiętniające zaangażowanie tysięcy wolontariuszy i darczyńców w pomoc na rzecz uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Wstęp wolny, wydarzenie już 25 lutego.

Wydarzenie „Dalej solidarni. Cofnijmy się do początków” odbędzie się w pierwszą rocznicę rozpoczęcia akcji pomagania uchodźcom z Ukrainy, 25 lutego, w ośrodku Czasoprzestrzeń przy ul. Tramwajowej 1-3 we Wrocławiu, na terenie dawnej zajezdni Dąbie. Początek o godz. 16. Wstęp wolny.

Chcemy w ten sposób upamiętnić wspaniałą solidarność Polaków wobec Ukraińców, którzy przybyli do naszego miasta wiosną 2022, uciekając przed okrucieństwem wojny. Rok temu rozpoczęliśmy bardzo intensywną i spontaniczną akcję, która była odpowiedzią na atak Rosji na Ukrainę i masowy napływ uchodźców do Wrocławia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy tysięcy wolontariuszy i darczyńców - mieszkańców Wrocławia, udało nam się w bardzo krótkim czasie zorganizować hub pomocowy dla kobiet i dzieci uciekających przed wojną. W ciągu pół roku udzieliliśmy pomocy setkom tysięcy ludzi. Na naszym terenie działała stołówka World Central Kitchen, punkty udzielania pomocy prawnej i medycznej. Setki ton towarów zostało przeładowane na naszej hali i wyruszyły na Ukrainę.
Organizatorzy wydarzenia

Można przynieść własne zdjęcia i pamiątki

Organizatorzy wydarzenia, Tratwa, ośrodek Czasoprzestrzeń oraz klub Łącznik, zapraszają wolontariuszy i darczyńców do przyniesienia własnych zdjęć oraz innych pamiątek, które wiążą się z tamtymi chwilami, by można było wspólnie, przy poczęstunku, podzielić się opowieściami i – jak mówią – pobyć razem jeszcze raz.

Powiększ obraz: Pomoc dla uchodźców z Ukrainy we wrocławskiej Czasoprzestrzeni fot. Mieczysław Michalak
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy we wrocławskiej Czasoprzestrzeni

Wyjątkowe chwile na wyjątkowych zdjęciach

Ważną częścią wydarzenia jest wystawa zdjęć Mieczysława Michalaka i Wojciecha Hrubasika zrobionych w pierwszych miesiącach akcji. Zostaną wyeksponowane w hali tramwajowej na terenie Czasoprzestrzeni.

Jak to wówczas wyglądało?

Koncert ukraińskiego zespołu Dity Kolyady

Spotkaniu będzie towarzyszył koncert dziecięcego ukraińskiego zespołu etnicznego Dity Kolyady, łączącego w swojej muzyce to, co ludowe,  z bluesem, jazzem, rock’n’rollem czy muzyką pop. Młodzi artyści wystąpią w Klubie Łącznik między halami tramwajowymi Czasoprzestrzeni.

Źródło: materiały organizatorów