wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D fot. Tomasz Hołod
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D

Króliki, sowy, maski Batmana, drzewa, kwiatki, motyle – dzieci z Misiowej Polany, czyli Przedszkola nr 104 przy ul. Niedźwiedziej we Wrocławiu, drukują przedmioty w 3D. „Oswajają się z nową technologią, a przy okazji uczą się mnóstwa ważnych rzeczy” – mówi Anna Ziółkowska, dyrektorka placówki.

Reklama

Dzieci z „Misiowej Polany” mają do dyspozycji dwie proste w obsłudze drukarki 3D Banach (School i Smart) i sześć długopisów 3D tej samej marki, a także filament, czyli tworzywo termoplastyczne, którego używa się do druku przestrzennego.

Zaczarowany ołówek 

Największym wzięciem cieszą się długopisy 3D, bo taki sprzęt jest jak zaczarowany ołówek ze znanej kreskówki: to, co się nimi narysuje, można wziąć potem do ręki, wykorzystać w zabawie, połączyć z innymi elementami, podarować komuś etc.

–  Dzieci je uwielbiają – mówi Anna Ziółkowska, dyrektorka przedszkola. –  Na początku pracowały głównie na szablonach, a teraz, gdy już wiedzą, jak trzymać narzędzie i nim operować, mogą rysować wszystko, co sobie wyobrażą. Zaskakujące jest to, jak bardzo potrafią się przy tym koncentrować.

– Aż trudno je od tego oderwać – potwierdza Katarzyna Sałek-Jaracz, nauczycielka przedszkolna. –  Te zajęcia uwielbiają wszyscy, i dziewczynki, i chłopcy. Co robimy za pomocą tych długopisów? To zależy od pory roku. Jesienią dzieci stworzyły las, grzyby i zwierzątka, potem śnieżynki i maseczki karnawałowe, po nich zakładki na Dzień Babci i Dziadka, a teraz zajmujemy się wiosennymi kwiatkami. Każdy może oczywiście narysować także coś według własnego pomysłu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D fot. Tomasz Hołod
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D fot. Tomasz Hołod
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D

Długopisy, z których korzystają przedszkolaki, są całkowicie bezpieczne, bo filament rozgrzewa się niezbyt mocno i nie da się nim oparzyć (na wszelki wypadek dzieci zakładają jednak na place specjalne naparstki). Są też przystosowane do pracy z powerbankiem.

Drukowane drzewo, drukowany liść

Bezpieczne są także drukarki, która mieszczą się w zamkniętej obudowie z okienkami, przez które można obserwować ich pracę.

–  Ten sprzęt służy przede wszystkim do zapoznawania dzieci z nową technologią. Przedszkolaki włączają drukarkę, a potem przyglądają się, jak dzięki wgranemu programowi powstaje trójwymiarowy przedmiot: drzewko, królik, kostka do gry etc. To ekscytujące, bo wszystko dzieje się na ich oczach. Gdy czasem wchodzę do sali, słyszę, jak wołają do swojej nauczycielki „Pani Kasiu, pani Kasiu, podstawka już prawie gotowa!” – śmieje się pani dyrektor.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D fot. Tomasz Hołod
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D fot. Tomasz Hołod
Przedszkolaki z Misiowej Polany drukują w 3D

Wielką atrakcją jest także to, że stworzone w ten sposób przedmioty, można wykorzystać do nauki i zabawy, np. do wydrukowanego drzewka zostały doczepione liście narysowane długopisem 3D, a całość stała się częścią makiety lasu, którą dzieci przygotowywały przez dwa tygodnie. Z kolei kwiaty, które teraz powstają, będą prezentem na Dzień Matki.

Druk 3D to nie tylko zabawa

Sprzęt do druku 3D trafił do „Misiowej Polany” dzięki firmie Ei System, które udostępniła go na rok wraz z zapasem filamentu na cały ten okres. Przedszkole  w zamian zobowiązało się do przeprowadzenia czterech zajęć dla nauczycieli z innych placówek: pokazuje im, że drukiem 3D mogą zajmować się dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły.

– Marzę o tym, by drukarki i długopisy zostały u nas na stale. Jeśli po roku, na który mi je użyczono, będę musiała je zwrócić, dołożę wszelkich starań, by coś takiego kupić do przedszkola, bo to rewelacyjne, bardzo rozwijające narzędzie – mówi dyrektorka.

Takie zajęcia nie tylko bawią i  wprowadzają w świat nowych technologii, ale też m.in. rozwijają wyobraźnię, uczą koncentracji i trenują precyzję dłoni, co się bardzo przydaje w nauce pisania. Fantastyczne jest  także to, że zamiast grać na komputerze albo tablecie, dzieci poznają technologię od innej, bardziej twórczej strony.
Anna Ziółkowska, dyrektorka Przedszkola nr 104

Co jeszcze robią przedszkolaki z Misiowej Polany?

Przedszkolaki z Misiowej Polany zajmują się oczywiście także mnóstwem innych rzeczy: sieją i sadzą rośliny, mają dużo zajęć ruchowych w przedszkolnym ogrodzie, biorą udział w akcji „Rowerowy maj”, a nawet… kiszą warzywa w ramach projektu „Wrocławskie przedszkolaki zdrowo fermentują”. A przede wszystkim uczą się, jak rozumieć siebie i innych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl