wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Rekrutacja
  5. Dziś jest ostatni dzień I etapu rekrutacji do wrocławskich przedszkoli 2023/2024 [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Dzieci z Przedszkola nr 24 przy ul. Dębickiej we Wrocławiu fot. Oleksandr Poliakovsky
Dzieci z Przedszkola nr 24 przy ul. Dębickiej we Wrocławiu

Kończy się pierwszy etap rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. W tym roku przygotowano ponad 6,5 tys. miejsc. O czym należy pamiętać, chcąc zapisać dziecko do przedszkola oraz ile dodatkowych punktów rekrutacyjnych można uzyskać posiadając Nasz Wrocław MAX? Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Rekrutacja do przedszkoli 2023/2024

W tym roku (po raz drugi) rekrutacja przebiega w pełni elektronicznie. Ważne jest jednak to, by rodzic posiadał aktywny profil zaufany lub e-PUAP. W innym wypadku nie wprowadzi on wniosku w systemie rekrutacyjnym i będzie musiał złożyć go osobiście w placówce, co też będzie możliwe. Więcej informacji na stronie rekrutacji.

Wnioski w elektronicznym systemie rekrutacji można składać od 22 do 31 marca. W tym celu – po zalogowaniu - należy:

  • podać dane dziecka i rodziców,
  • wybrać trzy przedszkola,
  • zaznaczyć spełniane kryteria,
  • dodać wymagane załączniki,
  • podpisać wniosek profilem zaufanym.

Tak jak w ubiegłych latach wybieramy trzy placówki. Zaczynając od przedszkola, do którego chcielibyśmy w pierwszej kolejności zapisać dziecko. Jeśli nie uda się zakwalifikować dziecka do wybranych placówek, rodzicom zaproponowane zostanie miejsce w innym przedszkolu, które dysponuje wolnymi miejscami.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Jeżeli rodzice nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanego miejsca, powinni wziąć udział w drugim etapie rekrutacji (uzupełniającej), który rusza 12 czerwca. W obu etapach o przyjęciu dziecka do placówki decyduje liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: schemat rekrutacji do przedszkoli 2023/2024 www.wroclaw.pl
schemat rekrutacji do przedszkoli 2023/2024

Więcej miejsc w przedszkolach

W latach 2018-2022 we Wrocławiu przybyło 6 014 nowych miejsc przedszkolnych w placówkach publicznych. Obecnie trwa budowa 6 przedszkoli dla 1 300 maluchów.

We Wrocławiu mamy wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach. Także w tegorocznej rekrutacji każde dziecko znajdzie miejsce w publicznej placówce.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia

– Jeżeli chodzi o dzieci obcokrajowców, w tym ukraińskich uchodźców, biorą oni udział w rekrutacji na takich samych zasadach – podkreśla Marcin Miedziński.

Od września zostaną otwarte nowe przedszkola przy ul. Asfaltowej i al. Hallera oraz placówki publiczne (wrzesień/październik) – Przedszkole LaFi przy ul. Lekcyjnej i Wrocławskie Skauty VII przy ul. Marszowickiej.

  • Rekrutację do przedszkola przy ul. Asfaltowej prowadzi nr 111 przy ul. Skwerowej 14,
  • Rekrutację do przedszkola przy al. Hallera prowadzi Zespół Przedszkoli nr 1 przy ul. Kolbuszowskiej 6.

Nowe miejsca w przedszkolach publicznych:

  • 2018 r. – 1318 miejsc,
  • 2019 r. – 685 miejsc,
  • 2020 r. – 1830 miejsc,
  • 2021 r. – 1390 miejsc,
  • 2022 r. – 791 miejsc,
  • 2023 r. – 900 miejsc (trwa budowa 6 placówek na 1 300 miejsc).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: schemat rekrutacji do przedszkoli 2023/2024 www.wroclaw.pl
schemat rekrutacji do przedszkoli 2023/2024

Więcej punktów z programem Nasz Wrocław

Program „Nasz Wrocław” skierowany jest do mieszkańców Wrocławia, którzy rozliczają w mieście swój podatek dochodowy i aktywnie przyczyniają się do rozwoju Wrocławia. W zamian mogą uzyskać Status Podatnika, który daje możliwość korzystania ze zniżek w instytucjach publicznych, jak również z miejskich atrakcji i tańszych biletów okresowych na komunikację miejską MPK.

W ten sposób chcemy wyróżnić rodziców, którzy aktywnie biorą udział w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT i mają meldunek stały we Wrocławiu, co jest niezbędne, by posiadać aktywny status Nasz Wrocław MAX.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Warunkiem skorzystania z programu jest rejestracja konta na stronie internetowej lub poprzez aplikację mobilną, akceptacja regulaminu programu oraz aktywowanie Statusu Podatnika w programie „Nasz Wrocław” poprzez potwierdzenie rozliczenia PITu we Wrocławiu.

Rodzic, który chce zapisać dziecko do placówek oświatowych w 2023 roku, najwięcej punktów uzyska za uczestnictwo w programie Nasz Wrocław i status MAX:

  • za status MAX jednego z rodziców w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych kandydat uzyska aż 50 pkt,
  • przy rekrutacji dziecka do klasy I w szkole podstawowej, dla którego szkoła nie jest placówką obwodową, za posiadanie statusu MAX przez jednego z rodziców, kandydat uzyska 90 pkt.

Każdy rodzic, który chce zwiększyć szanse swojego dziecka na przyjęcie do jednej z trzech wybranych szkół, powinien pomyśleć o jak najszybszym aktywowaniu statusu MAX. Kryterium uważa się za spełnione w przypadku posiadania aktywnego statusu przez jednego z rodziców.

Harmonogram rekrutacji do przedszkoli

Pierwszy etap rekrutacji:

  1. Rozpoczęcie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 22.03.2023 od godz. 12.00
  2. Zakończenie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 31.03.2023 do godz. 15.00
  3. Sprawdzenie wyników kwalifikacji – 21.04.2023
  4. Złożenie ewentualnej rezygnacji z miejsca   za pomocą systemu – 24.04.2023
  5. Zamknięcie możliwości złożenia rezygnacji z miejsca za pomocą systemu – 25.04.2023
  6. Sprawdzenie list przyjętych do przedszkola – 27.04.2023 od godz. 14.00.

Rekrutacja uzupełniająca:

  1. Rozpoczęcie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 12.06.2023 od godz. 12.00
  2. Zakończenie składania wniosków z wykorzystaniem elektronicznego systemu – 14.06.2023 do godz. 15.00
  3. Sprawdzenie wyników kwalifikacji – 24.06.2023
  4. Złożenie ewentualnej rezygnacji z miejsca  za pomocą systemu – 27.06.2023
  5. Zamknięcie możliwości złożenia rezygnacji z miejsca za pomocą systemu – 28.06.2023
  6. Sprawdzenie list przyjętych do przedszkola – 29.06.2023.

Kryteria rekrutacyjne do przedszkoli

L.p.

Kryterium ustawowe 

Liczba punktów

1.

Wielodzietność rodziny kandydata

(oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)

200

2. 

Niepełnosprawność kandydata

200

3. 

Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

200  

4. 

Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

200  

5. 

Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

200  

6. 

Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie

(oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem)

200

7. 

Objęcie kandydata pieczą zastępczą

200

Kryterium dodatkowe:

L.p.

Kryterium dodatkowe wprowadzone przez miasto Wrocław

Liczba punktów

1.

Dziecko, którego oboje rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko pracują (pracuje) lub studiują (studiuje) w trybie dziennym lub prowadzą (prowadzi) gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą

15

2.

Dziecko, którego tylko jeden z rodziców pracuje lub studiuje w trybie dziennym lub prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą

10

3.

Udział w programie Nasz Wrocław (usłudze świadczonej drogą elektroniczną dla mieszkańców Wrocławia oraz aglomeracji wrocławskiej) przez jednego z rodziców posiadającego:

a) aktywny Status Podatnika w ramach programu, dla mieszkańców, którzy rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym we Wrocławiu (z wyłączeniem I urzędu skarbowego), albo

30

b) aktywny status MAX w ramach programu, dla mieszkańców którzy posiadają aktywny Status Podatnika (tj. rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym we Wrocławiu) oraz potwierdzili zameldowanie na pobyt stały we Wrocławiu

50

4.

Zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci lub zgłoszenie dziecka posiadającego rodzeństwo korzystające z usług danego przedszkola lub szkoły (także działających w ramach zespołu szkół lub zespołu szkolno-przedszkolnego).

Nie dotyczy kandydata, którego rodzeństwo kończy edukację w przedszkolu lub w szkole w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, na który odbywa się rekrutacja

25

5.

Dziecko uczęszczające aktualnie do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Wrocławia zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziecko objęte opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów, prowadzonego przez Prezydenta Wrocławia

5

6. 

Dochód na osobę w rodzinie dziecka

a) w przypadku dochodu w wysokości równej i mniejszej niż 100% kwoty, o której mowa w art.5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615, 1265 i 2140) – 1 pkt

b) w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa w lit. a, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie dziecka (poniżej 1 pkt)

Wzór:100% kwoty, o której mowa w art. 5 pkt 1ustawy o świadczeniach rodzinnych

_________________________________ dochód na osobę w rodzinie dziecka

= liczba punktów

0-1

Rodzice pytają – Departament Edukacji odpowiada

  • Czy wystarczy wypełnić wniosek w elektronicznym systemie rekrutacji?

Tak, wniosek wprowadzony w elektronicznym systemie rekrutacji wraz z załącznikami zostaje podpisany przez rodzica elektronicznie. Uznaje się to za kompletne złożenie wniosku.

  • Czy złożony i podpisany elektronicznie wniosek może zostać poprawiony?

Tak, wprowadzony wniosek w elektronicznym systemie rekrutacji może zostać poprawiony do momentu zamknięcia etapu wprowadzenia wniosków przez rodziców. Należy jednak pamiętać, aby poprawiony wniosek ponownie podpisać elektronicznie.

  • Czy posiadając aktywny status podatnika otrzymam dodatkowe punkty za status MAX?

Punkty związane z udziałem w programie Nasz Wrocław nie sumują się. Oznacza to, że kandydat może uzyskać punkty za aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław lub za status Nasz Wrocław MAX.

  • W jaki sposób udokumentować samotne wychowywanie dziecka?

Należy załączyć w systemie prawomocny wyrok sądu rodzinnego, orzekający rozwód lub separację, lub akt zgonu, a także wypełnić i załączyć oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka i niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Dodatkowo w razie wątpliwości przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniu (np. wyrok sądu). Oświadczenie o samotnym wychowywaniu może być zweryfikowane w drodze wywiadu, do którego stosuje się przepisy, dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego, przeprowadzanego przez odpowiednie instytucje publiczne, np. MOPS.

  • Czy punkty za niepełnosprawność rodziców sumują się, czy kandydat otrzymuje 200 pkt, bez znaczenia, czy jest jedna osoba niepełnosprawna w rodzinie czy dwie?

Są dwa kryteria do wyboru: albo oboje rodzice są niepełnosprawni, albo jeden. Nie można zaznaczyć obu tych kryteriów jednocześnie. Za niepełnosprawność rodziców maksymalnie można otrzymać 200 pkt.

  • Czy można zaznaczyć kryterium wielodzietności, jeśli dzieci z poprzedniego związku wychowują się w innym domu (z drugim rodzicem)?

Nie. Chodzi o troje i więcej dzieci w jednym gospodarstwie domowym.

  • Czy można zaznaczyć kryterium wielodzietności, jeśli dziecko ukończyło 18. rok życia?

Tak, jeżeli jest to dziecko uczące się i wychowywane we wspólnym gospodarstwie domowym.

  • Czy rodzinna wychowująca obecnie dwoje dzieci, która spodziewa się kolejnego dziecka, uznawana jest za rodzinę wielodzietną?

Jeśli powiększenie rodziny nastąpi w okresie składania wniosku rekrutacyjnego, to rodzice mogą zaznaczyć kryterium wielodzietności. Jeśli urodzenie nastąpi po terminie składania wniosków rekrutacyjnych, rodzice nie będą mogli skorzystać z tego kryterium.

  • Czy należy wpisać jako dochód - kwotę brutto czy netto?

Należy wpisać dochód netto, co do grosza (nie należy zaokrąglać dochodu).

  • Które miesiące bierze się pod uwagę przy obliczaniu dochodu?

Dowolne trzy miesiące z sześciu poprzedzających złożenie wniosku (nie muszą być kolejne), przy czym dochód matki i ojca należy podać z tych samych miesięcy.

  • Jakie zarobki należy wpisać, jeżeli są one w walucie obcej?

Należy dokonać przeliczenia dochodu na złotówki po średnim kursie NBP na 22 marca 2023r.

  • Co w przypadku, gdy ktoś wie, że przeprowadzi się do Wrocławia po terminie rekrutacji elektronicznej i np. od lipca będzie to jego miejsce zamieszkania?

Jeśli ma już dokument, który potwierdza, że jego miejsce zamieszkania będzie we Wrocławiu, to może wziąć udział w elektronicznej rekrutacji.

  • Czy trzeba być zameldowanym we Wrocławiu?

Nie, nie trzeba być zameldowanym. Rodzic, wypełniając wniosek w systemie, wpisuje aktualny adres zamieszkania. Jeśli adres nie pokrywa się z adresem zameldowania, będzie musiał załączyć odpowiedni dokument. Na potrzeby rekrutacji przyjmuje się, że zamieszkanie to:

a) zamieszkanie potwierdzone zameldowaniem stałym;

b) zamieszkanie potwierdzone zameldowaniem czasowym na dzień 01.09.2023 r.;

c) zamieszkanie potwierdzone innym dokumentem (np. umową przedwstępną z deweloperem, aktem notarialnym zakupu nieruchomości, umową najmu).

  • Jak długo ważne jest zaświadczenie o zatrudnieniu?

Zaświadczenie wystawione od stycznia 2023 r. jest ważne przez cały okres rekrutacji, czyli do 31 sierpnia 2023 r.

  • Czy umowa zlecenie lub umowa o dzieło są traktowane jako praca i można wskazać je w formularzu rekrutacyjnym?

Każda umowa (umowa zlecenie, o dzieło, działalność gospodarcza itd.) jest traktowana jako praca.

  • Czy osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym jest traktowana jako osoba zatrudniona?

W przypadku osób, będących na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych – są to osoby pozostające w stosunku pracy. Osoby takie po zaznaczeniu odpowiedniego kryterium są zobligowane do dołączenia zaświadczenia o zatrudnieniu przy składaniu dokumentacji w placówce. Jeżeli osoba prowadzi działalność gospodarczą, składa odpowiednie oświadczenie.

  • Czy dziecko niepełnosprawne można rekrutować tylko do przedszkola integracyjnego?

Dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności może również ubiegać się o przyjęcie do przedszkola ogólnodostępnego.

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl