wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prace zapomnianego wrocławskiego malarza Emila Noellnera dostępne online

Emil Noellner (Nöllner) urodził się 12 lipca 1847 w Ödenwaldzie niedaleko Stuttgartu. Studiował na politechnice w Hanowerze. W latach 80. XIX wieku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczył rysunku w Gimnazjum im. Króla Wilhelma I przy obecnej ulicy Iwana Pawłowa 22.

– Na przełomie XIX i XX wieku malowidła ścienne jego autorstwa ozdabiały wiele wnętrz we Wrocławiu, na Śląsku, a także w ratuszu w Lubece i na zamku w Królewcu. Znajdowały się np. we wrocławskiej hali targowej przy ul. Piaskowej, w restauracji rzeźni miejskiej przy ul. Legnickiej, w browarze Wiesenera na obecnym placu Nowy Targ – czytamy na stronie Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

We wnętrzu Hali Targowej znajdowała się polichromia jego autorstwa, przedstawiająca kupców na placu Nowy Targ. Usunięta została prawdopodobnie podczas remontu hali, w latach 30. XX wieku.

Polichromia z Hali Targowej, przedstawiająca kupców na placu Nowy Targ Schlesische Chronik, 6-13.06.1909, domena publiczna
Polichromia z Hali Targowej, przedstawiająca kupców na placu Nowy Targ

Tryptyk Noellnera namalowany dla mieszczącego się przy Nowym Targu browaru Wiesenera, przepadł wraz z kamienicą.

Tryptyk Noellnera namalowany dla mieszczącego się przy Nowym Targu browaru Wiesenera Schlesische Chronik, 1.04.1911, domena publiczna
Tryptyk Noellnera namalowany dla mieszczącego się przy Nowym Targu browaru Wiesenera

Na środkowym obrazie widzimy, jak chmiel i słód mieszane są przez parobków. Po bokach przedstawiono zbieranie chmielu i żniwa jęczmienne. Motywem krajobrazowym były dla nich okolice Trzebnicy. Za model dla sklepionego pomieszczenia pośrodku, posłużył podobno stary browar klasztorny w Henrykowie.

W 2017 roku Muzeum Architektury kupiło teczkę z pracami Noellnera, znalezioną w starej szafie, pochodzącej z mieszkania przy ul. Matejki 3. Zdigitalizowane prace możecie pobrać w wysokiej rozdzielczości z tej strony.

Niektóre z nich przedstawiają wrocławskie i dolnośląskie pejzaże. Znajdziemy tu m.in. rozlewisko Odry w Bierdzanach, Stare Jatki, wieżę rycerską w Biestrzykowie koło Siechnic, zamek w Pankowie (obecnie w ruinie) koło Świdnicy czy Zatokę Gondoli.

Wśród licznych zajęć którymi parał się Noellner, była także fotografia. W 1888 roku wydał np. album ze zdjęciami detali wrocławskiego ratusza. PDF z książką znajdziecie na stronie Biblioteki Wiedeńskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama