Emil Noellner (Nöllner) urodził się 12 lipca 1847 w Ödenwaldzie niedaleko Stuttgartu. Studiował na politechnice w Hanowerze. W latach 80. XIX wieku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczył rysunku w Gimnazjum im. Króla Wilhelma I przy obecnej ulicy Iwana Pawłowa 22.
– Na przełomie XIX i XX wieku malowidła ścienne jego autorstwa ozdabiały wiele wnętrz we Wrocławiu, na Śląsku, a także w ratuszu w Lubece i na zamku w Królewcu. Znajdowały się np. we wrocławskiej hali targowej przy ul. Piaskowej, w restauracji rzeźni miejskiej przy ul. Legnickiej, w browarze Wiesenera na obecnym placu Nowy Targ – czytamy na stronie Muzeum Architektury we Wrocławiu.
We wnętrzu Hali Targowej znajdowała się polichromia jego autorstwa, przedstawiająca kupców na placu Nowy Targ. Usunięta została prawdopodobnie podczas remontu hali, w latach 30. XX wieku.
Tryptyk Noellnera namalowany dla mieszczącego się przy Nowym Targu browaru Wiesenera, przepadł wraz z kamienicą.
Na środkowym obrazie widzimy, jak chmiel i słód mieszane są przez parobków. Po bokach przedstawiono zbieranie chmielu i żniwa jęczmienne. Motywem krajobrazowym były dla nich okolice Trzebnicy. Za model dla sklepionego pomieszczenia pośrodku, posłużył podobno stary browar klasztorny w Henrykowie.
W 2017 roku Muzeum Architektury kupiło teczkę z pracami Noellnera, znalezioną w starej szafie, pochodzącej z mieszkania przy ul. Matejki 3. Zdigitalizowane prace możecie pobrać w wysokiej rozdzielczości z tej strony.
Niektóre z nich przedstawiają wrocławskie i dolnośląskie pejzaże. Znajdziemy tu m.in. rozlewisko Odry w Bierdzanach, Stare Jatki, wieżę rycerską w Biestrzykowie koło Siechnic, zamek w Pankowie (obecnie w ruinie) koło Świdnicy czy Zatokę Gondoli.
Wśród licznych zajęć którymi parał się Noellner, była także fotografia. W 1888 roku wydał np. album ze zdjęciami detali wrocławskiego ratusza. PDF z książką znajdziecie na stronie Biblioteki Wiedeńskiej.