wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznacie wrocławskie osiedla. Zapraszamy na Kleczków
Kliknij, aby powiększyć
Zachód słońca sfotografowany z Mariny Kleczków fot. Julia Jabłońska
Zachód słońca sfotografowany z Mariny Kleczków

Chcesz poczuć się jak na wczasach nad morzem, nie wyjeżdżając z Wrocławia? Gdy zrobi się cieplej, wpadnij na Kleczków, gdzie w tamtejszej marinie czeka na ciebie plaża z leżakami i poczekaj na zachód słońca! Co jeszcze słychać na osiedlu?

Reklama

Kleczków bardzo się zmienił w ciągu ostatnich lat i stało się tak choćby za sprawą Promenad Wrocławskich, nazywanych przez okolicznych mieszkańców Nowym Kleczkowem.

Najpiękniejsze zachody słońca w mieście

Tym, co sprawia, że nazwa osiedla pojawia się znacznie częściej w rozmowach wrocławian, jest otwarta od 2021 roku Marina Kleczków - plaża, miejsce spotkań i relaksu na świeżym powietrzu.

Powstała w miejscu przedwojennego kąpieliska Różanka przy ul. Pasterskiej 2b, na podłużnej, wąskiej wyspie między Starą Odrą a Kanałem Miejskim. 

–  Nie ma drugiego takiego miejsca w naszym mieście. Znam mnóstwo wrocławskich beach barów, ale Marina jest inna: stylowa, pięknie oświetlona, po prostu ładna. No i ten widok. Można usadowić się na leżaku, patrzeć aż po horyzont i oglądać najpiękniejszy zachód słońca w mieście – mówi Julia Jabłońska, mieszkanka osiedla.

Marina Kleczków jest zarządzana przez Sztukę Kontaktu Sp. z o.o, a budynek i teren został zagospodarowany przez spółkę Mesta Development wybraną w drodze przetargu przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Wreszcie wróciło tu życie – mówi Tomasz Urbanowicz, znany artysta, który ma pracownię tuż obok. – Ludzie spacerują, przyjeżdżają na rowerach, przychodzą z dziećmi, z psami. Cały czas coś się dzieje.

Zielone wyspy dla dzieci i ładniejsze podwórka

Co jeszcze zmieniło się na osiedlu? W ramach Eko-projektu „Zielone wyspy dla dzieci” zazieleniło się podwórze zlokalizowane między ulicami Zegadłowicza, Kraszewskiego, Siemieńskiego i Kleczkowską.

Posadzono tam sporo krzewów (30 m), pojawiły się budki dla ptaków. Wzdłuż śmietnika została utworzona na trejażu zielona, kwitnąca ściana z pnączy ozdobnych (powojnik clematis), oddzielająca je od wyremontowania miejsca rekreacji dla dzieci. Realizacja projektu kosztowała 23 tys. zł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Powoje obrastające trejaże na podw&oacute;rku na Kleczkowie</p> WM
Powoje obrastające trejaże na podwórku na Kleczkowie

Nieco wcześniej wyremontowane zostały dwa podwórka (łączny koszt to prawie 300 tys. zł).

Na pierwszym z nich – między ulicami Kleczkowską, Zegadłowicza, Kraszewskiego i Struga – powstała droga wewnętrzna z nowymi trawnikami, krzewami i innymi roślinami, a także siłownia terenowa z różnymi urządzeniami, m.in. z zestawem sprawnościowym Street Workout, drążkami do pompek, poręczami, orbitrekiem i wyciągiem. Z kolei na ogrodzonym placu zabaw znajduje się m.in. piaskownica, karuzela, huśtawki: wagowa, bocianie gniazdo i wahadłowa, bujaki, bramka do piłki nożnej i kosz.

Zmiany zaszły również w przestrzeni między ulicami Kleczkowską, Zegadłowicza, Kraszewskiego i Siemieńskiego. Pojawiły się tam nowe urządzenia na placu zabaw: huśtawka, domek, dwa bujaki a także mała architektura: dwie ławki i kosz na śmieci.

– Przygotowujemy się do kolejnych remontów – zapowiada Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań. – Jeszcze w tym roku zabieramy się za kompleksową przebudowę liczącego 6 tys. mkw. podwórka między ulicami Struga, Kraszewskiego, Zegadłowicza i Kleczkowską. Wyremontujemy tam nawierzchnię, zbudujemy nowe chodniki i miejsca parkingowe, powstanie teren rekreacyjny z ławkami, a także plac zabaw, siłownia i boisko. Całość będzie kosztowała ponad 3 mln zł.

W planach na kolejne lata jest także gruntowna przebudowa wielkiego (14 tys. mkw.) podwórza między Trzebnicką, Kleczkowską, Siemieńskiego i Kraszewskiego. Trzeba będzie jeszcze trochę na to poczekać, ale prace (dokumentacja itd.) się już rozpoczęły.

Zielonym do góry!

Podobnie jak na innych osiedlach na Kleczkowie cały czas zmienia się także to, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a co bardzo wpływa na życie mieszkańców poszczególnych kamienic: trwa zmiana systemu ogrzewania i ciepłej wody, odbywają się remonty instalacji sanitarnych, dachów, klatek schodowych.

O to, żeby osiedle zmieniało się na lepsze, dbają także sami mieszkańcy. W ubiegłym roku odbyły się na przykład zorganizowane przez Radę Osiedla „Sąsiedzkie nasadzenia” – wydarzenie, którego celem jest nie tylko sadzenie drzew, krzewów i innych roślin, ale przede wszystkim zachęcanie mieszkających tam ludzi, by brali sprawy w swoje ręce i aktywnie dbali o wspólną przestrzeń.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Sąsiedzkie nasadzdenia na Kleczkowie</p> RO Kleczków
Sąsiedzkie nasadzdenia na Kleczkowie

­– Na podwórku, które dopiero będzie remontowane, posadziliśmy kilkanaście cisów, laurowiśnie i kilka jarzębin, żeby już teraz było ładniej.

Barbara Rodzik, przewodnicząca rady osiedla i mieszkanka Kleczkowa

– Jak to zorganizowaliśmy? Zwyczajnie – dodaje - Napisaliśmy projekt, dostaliśmy pieniądze z Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, kupiliśmy, co trzeba, ktoś przyniósł łopatę i tyle. A choć pogoda była kiepska, uczestniczyło w tym około trzydziestu osób. Planujemy następne takie przedsięwzięcia i chcielibyśmy, żeby towarzyszyło im coś jeszcze, np. piknik, na którym mieszkańcy będą mogli się lepiej poznać.  

Osiedle w skrócie

Joga, zumba, las w słoiku. Na Kleczkowie od marca ubiegłego roku działa Klub Seniora. Jego członkowie, a w zasadzie członkinie, bo panowie na razie tu nie dotarli, spotykają się raz w tygodniu w siedzibie rady Osiedla, gdzie mogą pograć w planszówki, np. warcaby albo robią inne ciekawe rzeczy.  – Robiłyśmy już las w słoiku, ozdoby świąteczne, dekoracyjne kule z mchu i innych roślin, a teraz będziemy ozdabiać szkatułki techniką decupage – wylicza prowadząca klub Urszula Kosoń. – Bywamy też w innych miejscach, np. Narodowym Forum Muzyki i w Kinie Nowe Horyzonty. Gdy było ciepło, ćwiczyłyśmy też jogę nad Odrą, a potem, gdy zrobiło się chłodniej, przeniosłyśmy się do sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 74. Teraz tańczymy tam zumbę, a na nasze zajęcia przychodzą także osoby z sąsiednich dzielnic.

Lądowisko dla balonów. Przy ul. Trzebnickiej, między terenem obecnego Rejonu Energetycznego a gazownią Ołbin, znajdowała się kiedyś wielka wrocławska atrakcja: lądowisko dla balonów. Na stronie polska-org.pl można obejrzeć zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku, przedstawiające zawody balonowe, pompowanie balonów itd. Śmiałkowie, którzy decydowali się na podniebną podróż, odbywali ją w koszu uplecionym z wikliny.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Dawne lądowisko balon&oacute;w przy ul. Trzebnickiej</p> fotopolska.org
Dawne lądowisko balonów przy ul. Trzebnickiej

Kleczków od kulis. Chcesz wiedzieć więcej o przeszłości Kleczkowa? Na kanale Strefa Kultury Wrocław w serwisie You Tube poszukaj zrealizowanego w 2020 roku 3. odcinka „Opowieści z osiedli”. Przewodnik Szymon Maraszewski opowiada w nim m.in. o tym, czym były podniebne pogonie za lisami i którędy przemykał (podobno) kleczkowski kat. Przy okazji można zobaczyć jak jeszcze dwa lata temu wyglądało miejsce, w którym jest teraz marina.

Rada osiedla

Przewodnicząca Rady Osiedla Barbara Rodzik zaprasza mieszkańców do biura rady przy ul. Kleczkowskiej 1a w czwartki między godz. 18 i 19.  Telefon do przewo0dniczącej rady:  572 224 169.

Strażnik osiedlowy

Osiedle Kleczków nie ma wyznaczonego strażnika osiedla. Zgłoszenia wymagające pilnej interwencji realizowane są przez patrole Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego, a tymi, które nie wymagają natychmiastowego podjęcia czynności zajmują się strażnicy Oddziału Patrolowo- Prewencyjnego. Gdy sprawa jest pilna, najlepiej skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej Wrocławia pod całodobowym numerem telefonu 986.

Dzielnicowi

Kleczków to rejon działania komisariatu Wrocław-Psie Pole. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • mł. asp. Mateusz Pieniężny, kom. 601 703 679, e-mail: dzielnicowy.psie-pole4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Barbara Gulczyńska, tel. 601 703 339, e-mail: dzielnicowy.psie-pole5[at] wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Można do nich zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu, zakłócanie porządku publicznego, a także parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl