Decyzja ta stanowi ważny krok w kierunku wzmacniania współpracy między Wrocławiem i okolicznymi samorządami.
Z wielką radością przyjąłem jednogłośną uchwałę Rady Powiatu Wrocławskiego w sprawie przystąpienia powiatu wrocławskiego do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska. Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż powiat wrocławski jest pierwszym powiatem, który dołączył do Stowarzyszenia. Wierzę, że to początek doskonałej i prężnej współpracy, która przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców powiatu wrocławskiego.Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego
Ważny uczestnik samorządowej wspólnoty
Przystąpienie powiatu wrocławskiego do aglomeracji wrocławskiej jest krokiem, który otwiera przed tym obszarem nowe możliwości rozwoju. Powiat wrocławski, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Dolnego Śląska, jest jednym z kluczowych obszarów aglomeracji. Z racji bliskości Wrocławia, powiat ten boryka się z wieloma wyzwaniami związanymi z szybkim rozwojem miasta, takimi jak presja na rynek nieruchomości, zwiększający się ruch drogowy czy zanieczyszczenie środowiska.
Dzięki dołączeniu do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska, powiat stanie się jednym z członków szerokiej platformy współpracy i wymiany doświadczeń z innymi samorządami.
Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska rośnie
Dołączenie powiatu wrocławskiego do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska to ważny moment w rozwoju organizacji. Stawiamy w ten sposób kolejny krok w stronę jeszcze silniejszej współpracy i zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Dziękujemy Radzie Powiatu za zaufanie i głosy w sprawie dołączenia do Stowarzyszenia.Tomasz Wiśliński, prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska
Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska zostało powołane do życia w czerwcu 2013 roku przez 16 gmin z obszaru Aglomeracji Wrocławskiej zainteresowanych ściślejszą i bardziej ukierunkowaną niż dotychczas współpracą.
Rosnąca liczba członków Stowarzyszenia ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i efektywnych działań. Dołączające gminy i powiaty wnoszą świeże pomysły, różnorodne doświadczenia oraz nowe perspektywy, co pozwala stowarzyszeniu lepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby regionu. Zwiększa się również potencjał do realizacji większych projektów, które mogą poprawić jakość życia mieszkańców oraz dać szansę na rozwój infrastruktury i usług.
Dodatkowo rosnąca liczba członków wzmacnia reprezentatywność organizacji, co ułatwia pozyskiwanie wsparcia z instytucji publicznych oraz prywatnych. Dzięki temu, Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska może efektywniej działać na rzecz integracji i zrównoważonego rozwoju aglomeracji wrocławskiej.
Atrakcyjne miejsce do inwestowania
Powiat wrocławski składa się z gmin i miast sąsiadujących z Wrocławiem. Tworzą go:
- Czernica,
- Długołęka,
- Jordanów Śląski,
- Kąty Wrocławskie,
- Kobierzyce,
- Mietków,
- Sobótka,
- Siechnice,
- Żórawina.
Stworzenie dogodnych warunków do inwestowania na tym obszarze nie byłoby możliwe bez współpracy między władzami lokalnymi, przedstawicielami środowisk gospodarczych i instytucjami otoczenia biznesu.
Źródło: materiały prasowe