Leżenie w hamaku z wypożyczonym kryminałem to fantastyczna sprawa, ale Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu oferuje swoim czytelnikom o wiele więcej. Ma propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia w plenerze i we wnętrzach, takie, które dotyczą książek i takie, które nie wiążą się z nimi bezpośrednio. Razem to ponad 50 propozycji! Hasło tegorocznych letnich wydarzeń: „Zagrajmy w bibliotekę”
Planszówki, puzzle, sesje RPG i LARP
W filiach MBP przez całe lato odbywają się spotkania z planszówkami i puzzlami oraz sesje RPG i LARP. Do wspólnej gry zapraszają m.in. biblioteki na ul. Sztabowej, Grabiszyńskiej, na Bulwarze Ikara, w Mediatece i w CAL-u na Jagodnie.
Z kolei dla osób chcących zgłębić świat gier fabularnych przygotowano sesje z doświadczonymi Mistrzami Gry oparte na różnych systemach RPG oraz naukę malowania figurek.
Warto przypomnieć, że gry planszowe można również wypożyczać aż w 21 filiach MBP. Wystarczy bezpłatna karta biblioteczna, a gry można zabrać do domu na 7 dni, z możliwością przedłużenia wypożyczenia o kolejny tydzień. Nie obowiązuje kaucja.Kalina Downarowicz z MBP we Wrocławiu
Skarpetki Tyrmanda i Miasto spod lady - gry miejskie dla dorosłych
Biblioteka przygotowała także trzy literacko-historyczne gry miejskie dla dorosłych, startujące z Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów.
- 26 lipca odbędzie się gra „Skarpetki Tyrmanda” inspirowana opowiadaniami Leopolda Tyrmanda – owianego legendą pisarza i popularyzatora jazzu.
- 9 sierpnia MBP zaprasza do gry „Tajemnica Wrocławia”, utrzymanej w klimacie powieści przygodowych z lat 60. i 70.,
- 30 sierpnia odbędzie się gra „Miasto spod lady. Codzienność PRL”, która przeniesie graczy w realia schyłku lat 80., z kartkami, kolejkami i trzepakami w tle. To okazja, by odtworzyć atmosferę epoki i rozwiązać zagadki osadzone w miejskim pejzażu tamtych lat.
- W dowolnym momencie gracze mogą zagrać także w „Biuro Podróży Pozagrobowych”, inspirowane cyklem „Szamanka od umarlaków” Martyny Raduchowskiej. Gra w klimacie grozy skierowana jest do osób pełnoletnich. Kod startowy można pobrać ze strony MBP, a rozgrywkę należy rozpocząć w parku przy placu św. Macieja.
Gry terenowe dla całych rodzin
Najmłodszych MBP zaprasza do udziału w grze terenowej, która promuje wiedzę o miejskiej przyrodzie.
- „Wakacyjna przygoda Wróbelka Precelka” rozpoczyna się w Parku Leśnickim i prowadzi przez inne parki, w których znajdują się kontenery ESK. Zabawa potrwa do 1 września, a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się tydzień później w Parku Południowym.
- Z kolei w sierpniu na Sołtysowicach dzieci wraz z opiekunami będą mogły zagrać w osiedlową grę z leniwcem w roli głównej, który jest maskotką tamtejszej biblioteki. Kod startowy do gry pojawi się na drzwiach Filii nr 19 i będzie aktywny do końca wakacji.
Warsztaty oraz zajęcia artystyczne i edukacyjne
Dla dzieci, które są latem w mieście, biblioteki przygotowały mnóstwo ciekawych zajęć. W programie m.in. lepienie z gliny, tworzenie czarodziejskich różdżek, warsztaty stolarskie, ilustrowanie teatrzyku kamishibai, robienie własnych naklejek, najprawdziwszej korony, biżuterii oraz spotkania poświęcone kulturze różnych krajów.
Odbędą się także m.in. warsztaty pszczelarskie, ogrodnicze (dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin w ogrodzie społecznym) i o krytycznym myśleniu.
Uwaga! Na większość zajęć obowiązują zapisy w filiach.
Pokazy filmowe
Latem MBP kontynuuje cykl pokazów filmowych – m.in. na Jagodnie, gdzie biblioteka organizuje seanse kina klasy B.
- W lipcu widzowie zobaczą film o pasożytniczych kosmitach „Kosmiczne glizdy atakują”, w sierpniu – horror „Koszmary senne w japońskim domu”.
- Seanse odbędą się również w CBK FAMA – między 18 a 29 sierpnia w ramach warsztatów „Dziecięce Biuro Podróży”, a 22 sierpnia także na tarasie budynku.
Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje?
Wakacyjnych wydarzeń jest bardzo dużo, dlatego warto przejrzeć harmonogram działań na stronie MBP.
Zaplanowano różne akcje, m.in. Wakacyjne wyzwanie czytelnicze i wymianę roślin i wiele spotkań wokół książek.