Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
O tym, że w miejskich bibliotekach można wypożyczyć nie tylko książki, pisaliśmy już w naszym portalu, więc przypomnijmy tylko w telegraficznym skrócie, że w niektórych filiach MBP są do dyspozycji czytelników także audiobooki, płyty CD, mapy, gry planszowe (w tym te modne i bardzo drogie), najróżniejsze materiały do nauki języków obcych, a nawet sprzęt sportowy. Szukasz czegoś konkretnego? Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie MBP.
Ale to nie wszystko, bo MBP ma także zbiory elektroniczne.
Flipster i dostęp do e-czasopism
Czytelnicy MBP mogą czytać w wersji elektronicznej najnowsze i archiwalne numery 4 anglojęzycznych czasopism.
Te czasopisma to:
- „The New Yorker” – opiniotwórczy tygodnik o tematyce społeczno-kulturalnej i politycznej. Znajdziemy w nim komentarze na temat spraw międzynarodowych, kultury popularnej, sztuki, nauki, technologii i biznesu. W piśmie publikowane są także reportaże, recenzje literackie, opowiadania i rysunki satyryczne.
- „Science” – prestiżowe czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science, publikujące artykuły dotyczące najnowszych, szczególnie doniosłych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych i materiałów wiążących się z rolą nauki we współczesnym świecie.
- „Vogue” – słynny magazyn o modzie i stylu życia, piszący nie tylko o najnowszych trendach i życiu gwiazd, ale także o sztuce. Czasopismo ukazuje się od końca XIX wieku i posiada 24 lokalne wersje. W ramach bibliotecznego dostępu czytelnicy MBP mają do dyspozycji wydanie amerykańskie.
- „Wired” – amerykańskie pismo informujące o wpływie techniki na kulturę, ekonomię i politykę. Dzięki niemu można poznać aktualne trendy, raporty o nowych technologiach oraz historie pomysłów, które zmieniają naszą rzeczywistość.
Największą popularnością wśród naszych czytelników cieszy się The New Yorker, kultowy, tygodnik o tematyce społeczno-kulturalnej i politycznej, który zadebiutował 100 lat temu.Bożena Kaliszewska z działu metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Dostęp do e-czasopism jest możliwy poprzez serwis Flipster – wielokrotnie nagradzaną platformę stworzoną dla bibliotek, dostępną zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i poprzez aplikację mobilną.
Aby uzyskać login i hasło napisz e-mail na adres bibliotekarz(at)biblioteka.wroc.pl, podając numer swojej karty bibliotecznej (zwykłej, wgranej na UrbanCard lub do aplikacji Nasz Wrocław).
Legimi i Empik GO - e-booki i audiobooki
W bibliotekach miejskich możesz także uzyskać dostęp do Legimi (210 tys. książek, 48 tys. audiobooków i synchrobooków)i Empik Go (ponad 140 tys. tytułów), czyli najpopularniejszych serwisów oferujących e-booki i audiobooki.
Znajdziesz tu nowości wydawnicze i klasykę, literaturę piękną i gatunkową, tytuły dla dorosłych i dla dzieci. W ramach zamówionego przez bibliotekę limitu każdy czytelnik może wypożyczyć dowolną liczbę książek.
Żeby otrzymać dostęp do wybranego serwisu, należy zgłosić się do biblioteki po specjalny kod. Kody wydawane są czytelnikom powyżej 15 roku życia, którzy okażą kartę biblioteczną, na której nie ma zadłużeń. Liczba kodów jest ograniczona, a harmonogram ich odbioru dostępny jest na stronie MBP w zakładce e-zbiory.
Uwaga! Najbliższe kody będą wydawane 3 marca 2025 w filiach: 12, 22 i w Mediatece. Warto się pospieszyć, bo cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
IBUK Libra i EBSCO - bazy specjalistyczne
Dzięki karcie bibliotecznej możesz też uzyskać kod do serwisu IBUK Libra, który ma w swoich zbiorach publikacje specjalistyczne i akademickie z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych i medycznych, razem ponad 6 tys. pozycji.
– Polecamy ten serwis szczególnie studentom i pracownikom naukowym oraz osobom zainteresowanym pogłębianiem wiedzy – informuje biblioteka.
Z kolei EBSCO jest bazą, w której korzystać można z liczącej ponad 64 tys. tytułów kolekcji książek najbardziej zaufanych wydawnictw uniwersyteckich i naukowych na świecie, a także zbiorów literatury fabularnej, poradników, biografii, książek o zdrowiu i hobby. Czytelnicy znajdą tu m.in. książki w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i czeskim.
- W tej chwili dostęp do EBSCO ma 400 użytkowników. Największą popularnością cieszą się książki popularnonaukowe w języku angielskim z zakresu matematyki, medycyny, kuchni, psychologii, podręczniki do nauki języków obcych, oraz angielska i amerykańska literatura piękna w języku angielskim - mówi Bożena Kaliszewska z działu metodycznego MBP.
Aby uzyskać dostęp do wybranej platformy, należy napisać e-mail na adres: bibliotekarz(at)biblioteka.wroc.pl, podając numer karty bibliotecznej (może być to karta wgrana do UrbanCard lub aplikacji Nasz Wrocław).
Academica - cyfrowa wypożyczalnia książek i czasopism naukowych
Academica to międzybiblioteczna cyfrowa wypożyczalnia książek i czasopism naukowych, która zawiera ok 3,8 mln publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Użytkownicy znajdą w niej zarówno publikacje chronione prawem autorskim, jak i te na wolnych licencjach.
Konto w wypożyczalni Academica można założyć w Mediatece. Usługa dostępna jest dla posiadaczy karty bibliotecznej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Uwaga: jeśli masz przetrzymane książki, oddaj je, zanim poprosisz o kod, ponieważ dostęp jest przyznawany czytelnikom, którzy nie mają żadnych zadłużeń na koncie bibliotecznym.