wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co wypożyczysz w miejskiej bibliotece? Możesz się zdziwić!
Kliknij, aby powiększyć
We wrocławskich bibliotekach można wypożyczyć nie tylko książki obyczajowe, kryminały i lektury fot. Oleksandr Poliakovsky
We wrocławskich bibliotekach można wypożyczyć nie tylko książki obyczajowe, kryminały i lektury

Świetnie wydana – i wyjątkowo droga – książka o włoskiej kuchni, mapa Patagonii albo Zieleńca i okolic, manga, gra planszowa, także taka, której nie da się już kupić za żadne pieniądze, a nawet zestaw do gry w bule – każdą z tych rzeczy możesz wypożyczyć we wrocławskich bibliotekach. Ale to nie wszystko.

Reklama

Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu nie ograniczają się do klasyki, kryminałów, powieści obyczajowych oraz lektur. Co możesz znaleźć w rozsianych po całym mieście filiach tej instytucji, a niekoniecznie o tym wiesz?

Książki kucharskie i kulinarne

Wśród książek kucharskich i kulinarnych, które można wypożyczać na tych samych zasadach jak np. szkolne lektury, znajdziesz nawet te, na które ze względu na cenę większość z nas nie może sobie pozwolić, takie jak np. nowość, „Italia na talerzu” – przepięknie wydana i bogato ilustrowana encyklopedia kuchni włoskiej.  

Jest także stara, dobra „Kuchnia Polska” oraz wiele innych książek, w tym te bardzo popularne, np. kolejne części „Jadłonomii” Marty Dymek albo pozycje dotyczące różnych diet (wegańskiej i każdej innej).

Gry planszowe i… sprzęt sportowy

W kilkunastu filiach MBP można znaleźć gry planszowe dla dzieci i dorosłych.

Na przykład w Mediatece przy pl. Teatralnym są znane (i drogie) planszówki, takie jak „Nemesis” (blef, zdrada, walka plus nieuchwytne zagrożenie) albo „Warhammer Chaos w Starym Świecie” (bogowie Chaosu walczą o władzę).

– W naszej kolekcji są także gry, których nie da się już kupić, np. Świat Dysku – Ankh-Morpork – mówi Martyna Gontarz, kierowniczka Mediateki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Co można wypożyczyć we wrocławskich bibliotekach? fot. Oleksandr Poliakovsky
Co można wypożyczyć we wrocławskich bibliotekach?

Z kolei w filii na Jagodnie (ul. Grapowa) poza planszówkami można także wypożyczyć sprzęt do gier plenerowych.

– Poza bardzo dużą kolekcją gier planszowych i karcianych, mamy także sprzęt do grania na zewnątrz. Czytelnicy mogą nieodpłatnie wypożyczyć na tydzień np. zestaw do gry w bule, grę „Krokiet” (nie mylić z krykietem), paletki do tenisa stołowego, rakietki dziecięce i moje ulubione: drewniane, skandynawskie gry zręcznościowe „Molkky” i „Kubb” – mówi Joanna Szczygłowska z biblioteki na Jagodnie.

Mapy, przewodniki i nie tylko

Wybierasz się w Karkonosze? Wpadnij do działu turystycznego filii przy Szewskiej po mapę i przewodnik. Twój kierunek to Chile, Gwatemala albo Wyspy Owcze? Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Szukasz czegoś, co powstało z myślą o wspinaczach, kajakarzach, rowerzystach, rodzicach z małymi dziećmi? Spokojnie: z tym także nie ma problemu.

– Staramy się, żeby w naszych zbiorach turystycznych znalazło się wszystko, co ciekawe i wartościowe. To jedyna taka kolekcja w Polsce – podkreśla Marzena Karwowska, kierowniczka placówki.

Poza mapami i przewodnikami można znaleźć tam także książki dotyczące kuchni różnych krajów (np. słynny „Chamski ryż” Moniki Mądrej-Pawlak i Jana Pawlaka o przysmakach południowo-wschodniej Azji), filmy dokumentalne o wszystkich stronach świata i najróżniejsze rozmówki, także te, które dotyczą języków dla nas egzotycznych.

Materiały do nauki języków obcych i książki obcojęzyczne

W wielu bibliotekach można znaleźć najróżniejsze materiały do nauki języków obcych (w tym fiszki oraz multimedialne kursy językowe z interaktywnymi ćwiczeniami, grami i filmami), a także książki obcojęzyczne.

Dominuje oczywiście angielski, ale są też inne języki, np. czeski, włoski, japoński, rumuński czy norweski, a w bibliotece na Sołtysowicach lada dzień pojawi się kilkanaście książek dla dzieci w języku… mandaryńskim.

W filii na Dworcu Głównym jest bardzo duża (i wciąż rosnąca) kolekcja książek ukraińskich.

– Mamy propozycje dla każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży, dorosłych. Nie zawsze można znaleźć to, czego się szuka od ręki, bo choć książek jest dużo, są w ciągłym ruchu – mówi kierowniczka Daria Waszczuk.

Komiksy dla dorosłych, powieści graficzne i manga

Jeśli chodzi o komiksy, w miejskich bibliotekach można znaleźć nie tylko „Szkołę latania” z Kajkiem i Kokoszem, ale także propozycje dla dorosłych.

– Mamy komiksy historyczne, obyczajowe, kryminalne i wiele innych, np. popularno-naukowe, takie jak graficzna wersja książki „Sapiens”, słynnego przeboju Yuwala Noaha Harariego – wylicza Urszula Szyc z filli przy ul. Reja.

Z kolei w bibliotece przy Piłsudskiego jest manga. Aż 3 tysiące pozycji! Znajdziesz ją także w Mediatece.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Co można wypożyczyć we wrocławskich bibliotekach? fot. Oleksandr Poliakovsky
Co można wypożyczyć we wrocławskich bibliotekach?

Muzyka, filmy, a nawet zapisy spektakli i koncertów

W niektórych bibliotekach poza książkami (w tym w wersji do słuchania) można wypożyczać filmy dla dzieci i dorosłych (od bajek i komedii romantycznych po mroczne horrory i filmy dokumentalne, także w formatach 3D i 4K). Znaleźć można nawet zapisy spektakli (np. przy ul. Reja) oraz koncertów, nie tylko symfonicznych.

Warto pamiętać, że nie w każdej filii jest  to, o czym mowa wyżej, dlatego warto korzystać z przygotowanej przez MBP wyszukiwarki z mapą, która podpowie, gdzie wybrać się po przewodnik, gdzie po komiks, a gdzie po kule do gry w bule.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl