wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Gra świateł i dźwięku w czarującym pałacu [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Pokaz gry świateł i dźwięku w pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Fot. Bartosz Chochołowski
Pokaz gry świateł i dźwięku w pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim jest zjawiskowy sam w sobie i warto go zwiedzić o każdej porze roku. Jest tylko około godziny drogi od Wrocławia. Jednak... przez ostatnich parę dni było tam szczególnie. Po zmierzchu rozpoczynała się gra świateł i dźwięków, a bryła pałacu stała się "ekranem" dla tego pokazu. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Oglądając organizowany od 2 do 5 kwietnia świetlny popis przy dźwiękach muzyki można było zanurzyć się w momentami psychodelicznych doznaniach.

"Romantyzm w ogrodzie" - gra świateł i dźwięku 

Na ostatni, piątkowy pokaz, przyjechały tłumy. Nie brakowało również wrocławian. O skali zainteresowania niech świadczy fakt, że wchodzenie na teren rezydencji zajmowało kilkanaście minut.

Przed samym pałacem, na tarasie wokół fontanny, nie czuć już było tłumu, co świadczy o wielkości założenia pałacowego, a nie o znikomej liczbie widzów. 

Druga część pokazu - równie fascynująco zrobiona - poświęcona była historii Kamieńca, ale przede wszystkim pałacu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Architekt pałacu Marianny Orańskiej. Fot. Bartosz Chochołowski
Architekt pałacu Marianny Orańskiej.

Wybudowała go Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej.

Była żoną Albrechta Pruskiego, najmłodszego syna króla Prus Fryderyka Wilhelma III i brata późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma I. 

Marianna Orańska - księżniczka, która wybrała miłość 

Wątek osobisty Marianny Orańskiej w pokazie był ledwie wspomniany, a jej historia jest niemniej ciekawa, co sam pałac. Wywołała skandal, który wstrząsnął całą ówczesną arystokratyczną Europą. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Portret Marianny Orańskiej wyświetlony na ścianie jej pałacu. Fot. Bartosz Chochołowski
Portret Marianny Orańskiej wyświetlony na ścianie jej pałacu.

Była z najwyższych wyższych sfer, a wybrała miłość bez względu na konsekwencje. A te były straszne. 

Opuściła swego męża i otwarcie związała się z ukochanym, Johannesem van Rossumem, który był jej masztalerzem. Rozwód i związek z człowiekiem niskiego stanu oburzył zarówno dwór berliński, jak i haski.    

Nie dość, że miała zakaz utrzymywania jakichkolwiek kontaktów ze swoimi dziećmi, to jeszcze król Fryderyk Wilhelm IV zakazał jej pobytu na terytorium Prus. Mogła, pod warunkiem zameldowania się na posterunku policji, przyjechać na maksymalnie 24 godziny.

Marianna Orańska - nie tylko romantyczna

Silna, niezależna, inteligentna, przyczyniła się do rozwoju ekonomicznego regionu. Wspierała też lokalną społeczność. Organizowała coś, co później dopiero stosowały niektóre państwa - roboty publiczne. Na własny koszt zlecała m.in. budowę dróg dając pracę okolicznym mieszkańcom, dla których często był to jedyny sposób zarobienia jakichkolwiek pieniędzy i utrzymania rodziny. 

O życiu Marianny można napisać niejedną książkę, co zresztą zrobiło kilku autorów. Można sięgnąć do pozycji: "Marianna Orańska 1810-1883" Marka Gaworskiego, "Trzecia miłość Marianny Orańskiej" Gabrieli A. Kańtor czy "Miłość i dramaty królewny Marianny" Krzysztofa R. Mazurskiego.

O pałacu przeczytasz na naszych łamach:

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - ceny biletów, zwiedzanie

Pałac można zwiedzać w godzinach 10:00-17:00 - wyłącznie z przewodnikiem. Zwyły bilet kosztuje 35 zł, ulgowy 30 zł. Szczegóły na stronie pałacu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z NIEZWYKŁEGO POKAZU ŚWIATEŁ:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl