wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Policja ostrzega: uważaj na podejrzane SMS-y, nie klikaj w zamieszczone w nich linki
Mężczyzna z telefonem komórkowym w dłoni zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
Mężczyzna z telefonem komórkowym w dłoni

Uzupełnij dane, przeczytaj pilną wiadomość, ureguluj zadłużenie za gaz albo dopłać kilkadziesiąt groszy do zamówionej przesyłki – oszuści, którzy posługują się SMS-ami, używają najróżniejszych sposobów, by skłonić swoje ofiary do kliknięcia w dołączony do wiadomości link. Nie daj się nabrać: tu chodzi o twoje pieniądze.

Reklama

SMS-y ze spreparowanymi linkami służą przestępcom do czyszczenia kont bankowych ofiar.

Za pomocą takich linków oszuści uzyskują dostęp do rachunków bankowych ofiar. Apelujemy o ostrożność: na takie SMS-y trzeba bardzo uważać.
Mł. asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Fałszywe SMS-y: dopłać za prąd, odbierz nagrodę

SMS-y, które rozsyłają oszuści, mają różną treść. Czasem jest to wezwanie do dopłaty za energię elektryczną lub gaz, a czasem fałszywka udająca pilną wiadomość z banku, którą można przeczytać dopiero po kliknięciu w spreparowany link. Bywa i tak, że SMS ma formę grzecznej prośby o uzupełnienie adresu, pod który firma kurierska ma dostarczyć paczkę.

Przestępcy mogą też podszywać się pod banki, sklepy internetowe, itd. Sposobów na skłonienie odbiorcy do użycia linku mają wiele i wciąż wymyślają nowe. Często starają się działać na nasze emocje: straszą rosnącym długiem albo kuszą nagrodą w konkursie zorganizowanym przez sklep.

Przykład: jak podaje KMP we Wrocławiu, jedna z mieszkanek naszego miasta otrzymała np. wiadomość SMS z informacją o tym, że musi zrobić dopłatę do paczki. Gdy kliknęła w przesłany w wiadomości link, oszuści uzyskali dostęp do jej konta bankowego i wypłacili sobie 1000 zł. To dużo, a straty bywają niestety również o wiele większe, czasem dotyczą oszczędności całego życia. 

Jak się bronić przed takimi oszustwami?

Przede wszystkim nie klikaj w linki w podejrzanych wiadomościach SMS.

Jeśli np. dostaniesz SMS od firmy kurierskiej o konieczności uzupełnienia adresu albo dopłaty do przesyłki, a rzeczywiście spodziewasz się paczki, zadzwoń do tej firmy i sprawdź, czy wysyłała do ciebie wiadomość. Podobnie postępuj w każdym innym przypadku, np. jeśli SMS dotyczy spraw bankowych.

Uważaj: oszuści mogą podszyć się także pod instytucje publiczne

Przestępcy podszywają się też pod instytucje publiczne. Na oficjalnej stronie rządowej  gov.pl można znaleźć ostrzeżenie o SMS-ach podszywających się pod aplikację „mObywatel”. 

Źródło: KMP

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl