wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kontrole autokarów przewożących dzieci na ferie
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta przy kole autokaru pisze w notatniku, zdjęcie ilustracyjne shutterstock
Kobieta przy kole autokaru pisze w notatniku, zdjęcie ilustracyjne

W najbliższy poniedziałek (15 stycznia) uczniowie z województwa dolnośląskiego rozpoczynają ferie zimowe. Tego samego dnia rusza akcja „Bezpieczne ferie” – policjanci jak co roku skontrolują stan techniczny autokarów, którymi podróżują dzieci. Funkcjonariusze sprawdzą także uprawnienia i stan trzeźwości kierowców oraz dokumenty pojazdów. Gdzie będzie punkt kontrolny i na kiedy planowane jest zakończenie akcji? Jak jeszcze można sprawdzić autokar?

Reklama

Akcja policji będzie trwała tak długo, jak ferie, a więc od 15 do 28 stycznia.

  • Punkt kontroli pojazdów przy ul. Karkonoskiej (naprzeciwko stacji paliw BP) będzie działał od poniedziałku do piątku w godz. 6-9.
  • W soboty i niedziele oraz w godzinach innych niż 6-9, kontrole stanu technicznego pojazdów będą się odbywać w umówionym wcześniej miejscu. Zgłoszenia telefoniczne można kierować pod nr telefonu 47 87 136 20, który jest czynny całą dobę.
  • Na drogach województwa dolnośląskiego pojawi się też więcej policyjnych patroli.

Co skontrolują policjanci?

Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać stan techniczny oraz niezbędne wyposażenie autokarów, dokumenty pojazdu, a także uprawnienia i stan trzeźwości kierowców.

Co mogą sprawdzić rodzice i opiekunowie? 

Jeśli twoje dziecko wybiera się w podróż autokarem:

  • Sprawdź przewoźnika – ustal, od kiedy funkcjonuje i na jaką skalę działa, zapytaj, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii.
  • Zwróć się z prośbą do policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym będzie podróżowało dziecko.
  • Wezwij policję, jeśli stan techniczny pojazdu (nadmiernie zużyte opony, pęknięcia szyb, wyciek płynów) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą jakiekolwiek wątpliwości.

Jak sprawdzić autokar dzięki aplikacji?

Autobus można sprawdzić również samodzielnie na internetowych stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dzięki usłudze „Bezpieczny Autobus”. Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów dowiemy się np., czy autokar, który wiezie nasze dzieci, jest sprawny, ma ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC i jest dopuszczony do ruchu.

Aby uzyskać dostęp do informacji o autokarze na stronie serwisu „Bezpieczny Autobus”, należy podać jego numer rejestracyjny.

W jaki jeszcze sposób można go skontrolować?

Kontrolą autokaru może się zająć także Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu.  Zapotrzebowanie na taką kontrolę może zgłosić organizator, przewoźnik, ale też uczestnik (lub w przypadku osób niepełnoletnich  jego opiekun).

  • Trzeba to zrobić trzy dni przed  wyjazdem poprzez poniższy formularz na stronie ITD, telefonicznie pod nr 71 326 51 60 lub e-mailem na adres: sekretariat[at]dolnyslask.witd.gov.pl.

Co powinno wiedzieć dziecko?

Na drodze muszą uważać wszyscy – także piesi. Co powinno wiedzieć twoje dziecko? 

  • Gdy drogi są śliskie albo zaśnieżone, a w dodatku szybko robi się ciemno, trzeba zachować szczególną ostrożność.
  • O zmroku piesi są słabo widoczni dla kierowców, a droga hamowania pojazdu na śliskiej nawierzchni jest dłuższa niż zazwyczaj.
  • W zimowych warunkach trzeba wyjątkowo uważać nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych i przy zapalonym zielonym świetle.
  • Odblaski mogą uratować życie (więcej informacji na ich temat znajdziesz poniżej).

Dlaczego odblaski są takie ważne? 

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć na sobie element odblaskowy, umieszczony w taki sposób, by mogli go widzieć kierowcy. To może być światełko odblaskowe doczepione do ubrania, kamizelka itd.  

Policja zaleca, by odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – dzięki temu będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu.

Za brak takiego elementu wyposażenia grozi mandat, ale nie tylko w tym rzecz. Najważniejsze jest to, że odblaski mogą uratować życie. Po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy widoczny dopiero z odległości około 40 metrów, a ten, który ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości 150 metrów. To ogromna różnica, a te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Źródło: Policja

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl