wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Kolejne podwórko na Nadodrzu po dużych zmianach. Niewielkie, ale bardzo ważne dla mieszkańców
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: drzewa, nowy chodnik i wrocławianie siedzący na ławce na wyremontowanym podwórku na Nadodrzu (pomiędzy ulicami Pobożnego, Ołbińską i Niemcewicza). Oleksandr Poliakovskyi
Na zdjęciu: drzewa, nowy chodnik i wrocławianie siedzący na ławce na wyremontowanym podwórku na Nadodrzu (pomiędzy ulicami Pobożnego, Ołbińską i Niemcewicza).

We wrześniu zakończyły się prace modernizacyjne na podwórku otoczonym ulicami Niemcewicza, Pobożnego i Ołbińską na osiedlu Nadodrze. Zarząd Zasobu Komunalnego po raz pierwszy zlecił montaż częściowo podziemnych pojemników na odpady. Oprócz nich: nowe chodniki, zieleń i odwodnienie terenu.

Reklama

Mieszkańcy korzystający z podwórka pomiędzy ulicami Niemcewicza, Ołbińską i Pobożnego narzekali na nierówne nawierzchnie, zbyt małą ilość zieleni i na brzydkie pojemniki na śmieci. Zarząd Zasobu Komunalnego dowiedział się o tym dzięki konsultacjom społecznym.

Zdecydowanie dużo głosów było za wzbogaceniem terenu w nasadzenia. Mieszkańcy zaproponowali rodzime gatunki roślin, które pochodziłyby z możliwie niewielkiej odległości, aby były dostosowane genetycznie do lokalnych warunków. Okazało się, że istotna była także użyteczność zieleni dla zwierząt. Zaproponowano więc rośliny z nektarem dla motyli, krzewy owocowe oraz gęste, rozłożyste krzewy umożliwiające założenie gniazda dla ptaków. We wnętrzu pojawiły się drzewa liściaste, które najlepiej radzą sobie w miejskiej przestrzeni.
Anna Olbryt z ZZK

Zarządca zlecił posadzenie 10 drzew oraz prawie 1200 sztuk krzewów i roślin okrywowych. Na podwórku rosną dwa klony, buk, trzy graby, cztery jarzęby szerokolistne. Z kolei krzewy to: suchodrzew chiński, irga, krzewuszka cudowna, laurowiśnia wschodnia, żylistek mieszańcowy, jajolistny i trzemieliny. Są także bluszcze pospolite.

Kolejnym elementem do poprawy było uporządkowanie miejsc postojowych. — Uwzględniliśmy też potrzeby rowerzystów, którzy teraz mają do dyspozycji stojaki rowerowe — dodaje Lipertowska.

Co jeszcze się zmieniło?

  1. Nowe miejsce zbiórki odpadów. Kiedyś wolnostojące kubły, dziś (po raz pierwszy na podwórku ZZK) częściowo podziemne pojemniki na odpady komunalne. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, głównie estetyczny wygląd oraz większa pojemność. Pojemniki mogą być rzadziej opróżniane, a to pozwala zmniejszyć częstotliwość przyjazdów śmieciarki.
  2. Wykonanie odwodnienia terenu — podstawa przy modernizacji każdego podwórka, zwłaszcza tu, ze względu na właściwą cyrkulację wód opadowych i potrzebę nawadniania dużej ilości zieleni.
  3. Nowe chodniki z kostki farmerskiej, która jest przepuszczalna.

Wnętrze między ulicami Pobożnego, Niemcewicza oraz Ołbińską to kolejne podwórko z prezydenckiego Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021 – 2024 po gruntownym remoncie. Koszt inwestycji to prawie 934 tys. zł.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl