wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. City Port powstanie we Wrocławiu: potężna inwestycja i wielkie osiedle mieszkaniowe z parkiem, bulwarami i mariną

City Port powstanie we Wrocławiu: potężna inwestycja i wielkie osiedle mieszkaniowe z parkiem, bulwarami i mariną

Jarek Ratajczak,

Wrocław ma już znane, duże osiedla mieszkaniowe nad Odrą, w nazwie których jest słowo „port” to Port Popowice i Olimpia Port. Do tej grupy dołączy City Port: wielkie osiedle na 35 hektarach powierzchni zmieni centrum Wrocławia, a w szczególności Kleczków i Nadodrze. Zobacz, co jest tam planowane

Reklama

City Port – Port Miejski Wrocław: co tam powstanie

Wrocławska pracownia projektowa BCM Architekci Sp. z o.o. opracowała masterplan dla terenu portu miejskiego przy ul. Kleczkowskiej, na którym ma powstać City Port. Koncepcję rewitalizacji przygotowano na zlecenie właściciela tego terenu – Fermy Drobiu Woźniak i ATC Development.

Zaprezentowane wizualizacje robią wrażenie: poprzemysłowy teren zmienia się tam w nowoczesne, zielone osiedle nad Odrą z mariną, parkiem, restauracjami, bulwarami, szkołą i przedszkolem. Te plany pokazują, że inwestor chce wykorzystać nabrzeża tak, jak to się robi w Amsterdamie czy Hamburgu. Nabrzeża Odry już zmieniają się na Popowicach gdzie powstaje jedna z największych nadodrzańskich inwestycji mieszkaniowych.

Obecny teren portu miejskiego przy ul. Kleczkowskiej jest terenem przemysłowym, zdegradowanym poprzez wieloletnie zaniedbania i zabetonowanym przez różne place dostaw, składowe, magazyny i warsztaty samochodowe. Celem nadrzędnym stworzenia masterplanu pokazującego całościowe, docelowe zagospodarowanie nowej jakości tego terenu, jakim jest koncepcja City Portu, było jego otwarcie dla ludzi i stworzenie miejsc zachęcających do spędzania tu czasu. Projektowane przez BCM Architekci zagospodarowanie obejmuje swoim zakresem mariny wraz z restauracjami i kawiarniami, promenady nad wodą z elementami małej architektury, ciągi rowerowe, place zabaw oraz zielone parki i skwery
Zuzanna Bińczyk, architekt, prezes Zarządu BCM Architekci Sp. z o.o.

Wielki kompleks wielofunkcyjny City Port Wrocław. Zielone osiedle nad Odrą z mariną, parkiem, restauracjami, bulwarami, szkołą i przedszkolem

Galeria zdjęć

City Port ma powstać na terenie 35 ha i ze względu na wielkość to długofalowa inwestycja. Zuzanna Bińczyk zaznacza, że wymaga ona zarówno ze strony inwestora, jak i miasta podjęcia wspólnych kroków zmierzających do realizacji tego założenia.

Prace projektowe i budowlane przy rewaloryzacji budynków historycznych na terenie portu trwają od kilku lat, zgodnie z otrzymanym przez inwestora Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. pozwoleniem na budowę. Miasto Wrocław natomiast wydało w ostatnim czasie decyzję środowiskową dla inwestycji mieszkaniowej stanowiącą drugi etap realizacji całości założenia City Portu oraz podjęło uchwałę o przystąpieniu do opracowywania miejscowego planu dla całego tego terenu wraz z terenami okolicznymi podejmując kolejne kroki w stronę zmiany terenu przemysłowego na otwarty dla wrocławian.

Na Kleczkowie ma być jak w Hamburgu i Amsterdamie: City Port w centrum Wrocławia

– City Port jest zlokalizowane, mimo otoczenia z większości stron rzeką i kanałem portowym, w ścisłym centrum miasta. Jak na tę lokalizację zaprojektowany został bardzo wysoki współczynnik zieleni stanowiący około 50 proc. całości zagospodarowania mając na uwadze stworzenie nowej, bardziej przyjaznej przestrzeń dla mieszkańców tego osiedla oraz wszystkich mieszkańców Wrocławia, którzy będą ją odwiedzać, w różnej formule. Zważając na fakt, iż istniejące osiedla zlokalizowane wokół są zabudowane bardzo zwartą tkanką miejską, zabudową kamieniczną, gdzie tej zieleni jest niewiele dodatkowo zaprojektowany został park o powierzchni ponad 3 hektarów – wylicza Zuzanna Bińczyk.

Galeria zdjęć

Wrocławska architektka zwraca uwagę, że do zachowania pozostawiono obiekty zabytkowe w postaci suwnicy bramowej oraz żurawia Koguta (nazwa potoczna), które mogą stanowić dodatkową atrakcję a przede wszystkim są świadectwem historii portu. 

- Renowacja żurawia Koguta jest możliwa dzięki nawiązaniu przez inwestora współpracy z Otwartym Muzeum Techniki, które otrzymało zlecenia na projekt jego renowacji. Projekt został złożony u Miejskiego Konserwatora Zabytków i czeka na uzgodnienie, bez którego niszczejącego obiektu nie można poddać renowacji. Nowa zabudowa będzie stanowić oprawę dla obiektów i budynków historycznych – dodaje Z. Bińczyk.

W City Port powstanie około 20 budynków mieszkalnych i kilka usługowych, głównie 6-8 kondygnacyjnych. Na nowym osiedlu  przewidziano zespół szkolno-przedszkolny wraz z zespołem boisk. W planach jest także przystanek tramwaju wodnego. 

City Port – tak prezentuje się wizja inwestorska

Plany i wizualizacje to na razie wizja inwestorska. Obecnie zgodnie z ustaleniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia na tym obszarze, nie dopuszczona jest nowa zabudowa mieszkaniowa. Jak będzie w przyszłości na razie nie wiadomo. Obecnie przygotowywany jest dla tego rejonu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie uzgadniany m.in. ze służbami konserwatorskimi.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl