4. Metamorfozy podwórek #5 Znaleziono tu drogę, misy i talerze sprzed kilkuset lat
Metamorfoza podwórka otoczonego pl. Nowy Targ, pl. Nankiera i ul. Jodłową w centrum miasta fot. Michał Kurowicki

Podczas remontu podwórka pomiędzy placami Nowy Targ i Nankiera natrafiono na ślady średniowiecznej drogi oraz na inne stare przedmioty. Po zakończeniu prac to enklawa zieleni w centrum miasta. Pozostawiono stare i posadzono nowe drzewa. Powstały tu także podziemne kubły na śmieci. W środku postawiono historyczną tablicę. Zobaczcie metamorfozę kolejnego wrocławskiego podwórka.

W pierwszej połowie roku zakończył się remont podwórka w ścisłym centrum miasta. Z czterech stron otaczają go: pl. Nowy Targ, pl. Nankiera, ul. Piaskowa i ul. Jodłowa.

Na terenie wiele się zmieniło.

Kiedyś prowadziła tędy wyłożona drewnem droga

Jedną z najważniejszych zmian jest umieszczenie pod ziemią koszy na śmieci. Podczas pogłębiania terenu pod ich budowę znaleziono średniowieczną drogę pokrytą drewnianymi deskami oraz misy i talerze z XVI wieku.

Podwórko otoczone: pl. Nowy Targ, pl. Nankiera i ul. Jodłową przed remontem

Całość terenu po renowacji dopełnia 21 nowych drzew. Korzenie zapuszczają tam m.in.: lipa, jarząb, brzozy, graby, grusze i śliwy. Wśród nich znalazło się też miejsce na urokliwie kwitnące wiosną magnolie.

W gazonach ustawionych na podwórku znajdziemy kilka odmian krzewów róży, w sumie 35 sztuk oraz 125 sztuk jałowca. Obok nich zazieleni się nowy trawnik o powierzchni ponad 1200 m/kw.

Posadzono tysiące sztuk młodych roślin

Wokół odmłodzono istniejący żywopłot z ligustru i posadzono nowe krzewy żywopłotowe, takie jak kosodrzewinę, pęcherznice, cisy, ostrokrzewy, irgi, tawuły oraz trzmieliny. W sumie 1620 sztuk.

Teren podwórka został podzielony alejkami, wokół których znajdują się elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci czy zewnętrzna siłownia. Po remoncie nie widać też koszy na śmieci, które zostały umieszczone pod ziemią, a jedynie wloty do nich nad powierzchnią
Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego

Kolejna nowość to tablica ustawiona w centrum podwórka, na której można poczytać o historii tego miejsca. Znalazły się na niej dwie stare mapy Wrocławia, panorama miasta i zdjęcie pl. Nowy Targ sprzed wojny.

Podwórko otoczone: pl. Nowy Targ, pl. Nankiera i ul. Jodłową przed remontem

Po remoncie z podwórka chętnie korzystają okoliczni mieszkańcy. Można tu odpocząć na ławkach, poćwiczyć na zewnętrznej siłowni lub dowiedzieć się o historii okolic pl. Nowy Targ ze wspomnianej tablicy.