Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Wspomniane podwórko to wspólna przestrzeń sąsiedzka różnych grup społecznych, a tym samym różnych potrzeb. Opinie lokalnej społeczności pomogły przygotować finalny projekt architektoniczny, na podstawie którego Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu przeprowadził remont – podkreślił na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Odwodnienie, nowe drogi dojazdowe i chodniki
Na podwórku przy ul. Nobla część wód opadowych jest teraz odprowadzana do kanalizacji deszczowej, pozostała zasila istniejącą zieleń oraz nowe nasadzenia.
Ułożenie ażurowych kostek betonowych pozwoliło zachować powierzchnię biologicznie czynną, która umożliwia przedostawanie się wód do gruntu. Ponadto dzięki specjalnemu wyprofilowaniu nawierzchni, strugi deszczu będą spływały do zieleńców.Anna Olbryt z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu
Teren podwórka został oczyszczony z resztek budowlanych. Wymieniono częściowo grunt i wykonano nowe, utwardzone drogi dojazdowe oraz bezpieczne chodniki dla pieszych. Przebudowane zostało także wejście do jednej z kamienic z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Galeria zdjęć
Na podwórku uporządkowano także miejsce gromadzenia odpadów. Kiedyś luźno ustawione pojemniki zastąpiły niskie pojedyncze osłony na kontener. Takie rozwiązanie sprawdza się już na wyremontowanych w 2022 roku wnętrzach wzdłuż al. Hallera oraz ul. Mierniczej.


Zobaczcie galerię zdjęć, jak zmieniło się podwórko na Nadodrzu!
Zielono i kolorowo. Nowe nasadzenia i zadbanie o istniejącą zieleń
Przestrzeń została wzbogacona o liczne nasadzenia. Zadbano również o istniejącą zieleń. Okazały kasztan w centralnej części podwórka ma teraz zabezpieczony system korzeniowy. Akacja rosnąca w południowej części wnętrza została poddana zabiegom pielęgnacyjnym.
Od niedawna rosną tu dwa graby kolumnowe i cztery świerki białe. Powstały także rabaty, a w nich niemal 300 szt. krzewów, 500 szt. bylin oraz 60 szt. traw ozdobnych.
– Nowe rośliny zostały skomponowane tak, aby cieszyć oko różnorodnością barw o każdej porze roku – dodaje Anna Olbryt.
Osłony śmietnikowe od strony wjazdu na podwórko będą oplatać róże pnące, a jedną ze ścian szczytowych budynku przy wjeździe na podwórko pokryje winorośl japońska o pięknych, dużych ciemnozielonych liściach, które jesienią będą przebarwiać się na kolor czerwony.


Miejsce odpoczynku, stojak na rowery, oświetlenie i mała architektura
Po konsultacjach z mieszkańcami okazało się, że podwórko ma być przede wszystkim miejscem ciszy i odpoczynku. Dlatego w otoczeniu zieleni stanęła ławeczka. Oczywiście został także zapewniony dojazd do budynków oraz wydzielony wjazd dla śmieciarki i służb.Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego
Uzupełnieniem prowadzonych prac był montaż stojaka na rowery, oświetlenia typu parkowego, które poprawi bezpieczeństwo poruszających się tam osób czy niezbędnych koszy na śmieci.
Koszt remontu podwórka w kwartale ulic Paulińskiej, Pomorskiej, Nobla i Rydygiera na wrocławskim Nadodrzu to prawie 870 tys. zł.