wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podwójna emerytura dla seniorów. Komu przysługuje podwójne świadczenie emerytalne? Co zrobić, by co miesiąc dostać pieniądze

Podwójna emerytura dla seniorów. Komu przysługuje podwójne świadczenie emerytalne? Co zrobić, by co miesiąc dostać pieniądze

Data publikacji: Autor:

Dodatkowe pieniądze, co miesiąc i do końca życia dla seniorów? Taką możliwość daje podwójna emerytura. Aby otrzymać dwa świadczenia, należy złożyć wcześniej odpowiednie wnioski. Komu przysługuje podwójna emerytura i co trzeba zrobić, aby otrzymać podwójne świadczenie emerytalne? Zobacz szczegóły i zasady.

Reklama

Podwójna emerytura – dla kogo jest przewidziana? Trzeba spełnić jeden z trzech warunków

Podwójna emerytura? Nie dla wszystkich, ale jest taka możliwość. Kto może dostać podwójną emeryturę? Są trzy możliwości:

  • podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą,
  • podwójna emerytura dla osób zarejestrowane w KRUS,
  • podwójna emerytura dla pracowników służb mundurowych.

Przyszli emeryci czują się niekiedy zagubieni w gąszczu przepisów emerytalnych, które do prostych nie należą. Często nawet nie wiedzą, że mogą dostawać emeryturę z dwóch źródeł lub nawet z dwóch państw. Dlatego, przed złożeniem wniosku emerytalnego zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której są nie tylko informacje ale też bezpłatne poradniki
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podwójna a nawet potrójna emerytura dla pracujących za granicą

Pracowałeś w kilku państwach UE/EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria)? Sprawdź kto będzie wypłacał Ci emeryturę lub rentę.

Każdy, kto pracował w kilku państwach Unii Europejskiej lub EFTA może otrzymywać osobne emerytury lub renty z każdego państwa. Musi jednak spełnić warunki, które są wymagane w każdym z tych państw.

Przykład: Pan Ryszard pracował w Polsce, we Francji i w Niemczech. Może otrzymywać 3 osobne emerytury, czyli z Polski, Francji i Niemiec, jeżeli spełni warunki do przyznania emerytury wymagane w przepisach tych państw.

Uwaga, ważne! Każde państwo określa warunki do emerytury lub renty

Każde państwo UE lub EFTA ma własny, odrębny system ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Dlatego każde państwo może inaczej określać warunki do emerytury lub renty.

Ile będzie wynosić emerytura lub renta z poszczególnych państw?

Wysokość emerytury lub renty wyliczy instytucja ubezpieczeniowa państwa, w którym pracowano. Wysokość świadczenia instytucja zagraniczna ustali zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie.

Przykład: Pani Maria pracowała w Polsce 20 lat, a następnie w Niemczech 15 lat. Osiągnęła wiek emerytalny obowiązujący w Polsce oraz w Niemczech. Jeśli wystąpi o emeryturę, to świadczenie wypłaci jej ZUS za okres ubezpieczenia w Polsce, natomiast niemiecka instytucja ubezpieczeniowa będzie wypłacać jej emeryturę za okres pracy w Niemczech.

Nie trzeba składać kilku wniosków o emeryturę lub rentę jeżeli praca była w kilku państwach UE lub EFTA. Wniosek składa się w państwie, w którym się mieszka. Jeśli ktoś mieszka w Polsce, powinien złożyć wniosek do ZUS, a on prześle go do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw, w których pracowano.

Podwójna emerytura dla rodników z ZUS i KRUS

Podwójna emerytura z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) i KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego)?

Jest możliwe podwójne świadczenie pod warunkiem, gdy osoba, która prowadziła gospodarstwo rolne i jednocześnie pracowała zawodowo, odprowadzała składki zdrowotne równolegle do KRUS i do ZUS. Podwójne świadczenie może zostać przyznane osobom urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Jakie dokumenty są wymagane?

ZUS wymaga zaświadczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające okres opłacania składek.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych

W maju 2022 r. prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Najważniejsze rozwiązania: Podwójna emerytura dla pracowników służb mundurowych

Nowelizacja dotyczy zmiany zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r. oraz mają co najmniej 25 lat służby.

Okresy przypadające przed służbą i po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza lub żołnierza do wysługi emerytalnej. Funkcjonariuszom i żołnierzom będą doliczane do wysługi emerytalnej mundurowej również lata pracy cywilnej w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy. Doliczanie będzie trwało do czasu osiągnięcia pełnej emerytury, tj. 75 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym warunkiem koniecznym będzie osiągnięcie 25 lat służby.

Grupa funkcjonariuszy i żołnierzy, których dotyczy rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę, będzie miała do wyboru dwie możliwości.

Pierwsza to doliczenie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej.

Druga możliwość to pozostanie na dotychczasowych zasadach wyliczania emerytury, czyli niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z systemu powszechnego (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama