wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wojciech Jerzy Has, wielki polski reżyser, ma swój skwer we Wrocławiu [OTO ZDJĘCIA]
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Uroczystego przecięcia wstęgi na skwerze dokonali oprócz Wandy Ziembickiej-Has (na zdjęciu w środku), Jacka Sutryka (pierwszy z prawej) i Roberta Banasiaka (na zdjęciu pierwszy z lewej), też reżyser Tomasz Łysiak (drugi od prawej) – nominowany do Oscara za film „Sukienka” oraz aktorka z „Sukienki” – Anna Dzieduszycka (druga od lewej). Maciej Kulczyński
Uroczystego przecięcia wstęgi na skwerze dokonali oprócz Wandy Ziembickiej-Has (na zdjęciu w środku), Jacka Sutryka (pierwszy z prawej) i Roberta Banasiaka (na zdjęciu pierwszy z lewej), też reżyser Tomasz Łysiak (drugi od prawej) – nominowany do Oscara za film „Sukienka” oraz aktorka z „Sukienki” – Anna Dzieduszycka (druga od lewej).

O miejsce, które upamiętni we Wrocławiu reżysera „Pamiętnika znalezionego w Saragossie” czy „Lalki”, walczyła przez 15 lat Wanda Ziembicka-Has, wdowa po słynnym reżyserze. – Wcześniej mogła być we Wrocławiu – na jakimś osiedlu - ulica Hasa, ale przecież tutaj, przy dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych jest skwer Zbyszka Cybulskiego. To gdzie mógłby być skwer Hasa? Koło niego! Kumplowali się – uśmiecha się wdowa po reżyserze.

Reklama

Na uroczyste odsłonięcie skweru Wojciecha Jerzego Hasa przybyła w poniedziałkowe popołudnie rodzina, przyjaciele, znajomi i mnóstwo wrocławian – fanów twórczości filmowej Hasa.

Wielki, wzruszający dzień dla rodziny i znajomych Hasa

Wdowa po Hasie nie kryła wzruszenia: - To szczęśliwy dla mnie dzień. Wzruszona jestem tak, że nie mogę mówić.

Skwer Hasa został odsłonięty tuż obok budynku Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu), przy skwerze Zbyszka Cybulskiego i ul. Wystawowej.

- I niedaleko mojego domu – mówi  Wanda Ziembicka-Has. – Bo ja mieszkam tuż obok, naprzeciwko, po drugiej stronie Odry. Dodatkowo to miejsce jest dla mnie sentymentalne: pierwsze spotkania młodej dziewczyny, Wandy, ze starszym artystą – Wojciechem - były w pokoju 45 -  w wytwórni, gdzie mieszkał… - dodaje.

Na uroczystej ceremonii był prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, mówił: - To dzięki Wandzie nasza wrocławska pamięć o wielu ważnych dla wrocławian osobach jest tak wspaniale pielęgnowana. Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać i to miejsce dedykować dla Wojciecha Jerzego Hasa, osoby tak ważnej dla polskiej kinematografii, ale też ważnej dla Wrocławia.

Studio imienia Hasa, tablica Hasa, a teraz Has ma swój skwer

Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych, jest przekonany, że skwer imienia Hasa, tuż przy dawnej Wytwórni, to miejsce idealne dla upamiętnienia słynnego reżysera. 

- Bo Has był mocno związany z wytwórnią. Jego pierwszy film fabularny, rok 1957, „Pętla”, został tu zrealizowany. Potem „Lalka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”... – mówi Banasiak. – Poza tym nasze duże studio ma Hasa za patrona, nasz hol główny, w którym stoją kostiumy z naszych produkcji, to skwer „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. No i jest tablica Hasa na budynku dawnej Wytwórni, a teraz skwer…  

Uroczystego przecięcia wstęgi na skwerze dokonali oprócz Wandy Ziembickiej-Has, Jacka Sutryka i Roberta Banasiaka, też reżyser Tomasz Łysiak – nominowany do Oscara za film „Sukienka” oraz aktorka z „Sukienki” – Anna Dzieduszycka.

Kim był Wojciech Jerzy Has? Przeczytaj! 

To znany polski reżyser, scenarzysta i producent, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Urodził się w 1925 roku w Krakowie. Trzykrotnie żonaty. Do dnia swojej śmierci związany z dziennikarką radiowo-telewizyjną Wandą Ziembicką-Has. Był Indywidualnością i mistrzem w swoim fachu. W twórczości często poruszał motywy izolacji, przemijania, przeznaczenia człowieka.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Skwer  Wojciecha Jerzego Hasa, znanego polskiego reżysera, został odsłonięty tuż obok budynku Centrum Technologii Audiowizualnych Maciej Kulczyński
Skwer Wojciecha Jerzego Hasa, znanego polskiego reżysera, został odsłonięty tuż obok budynku Centrum Technologii Audiowizualnych

Pierwszy pełnometrażowy film, który wyreżyserował oparł na opowiadaniu „Pętla” Marka Hłaski i podbił nim serca publiczności. A był to zaledwie wstęp do długiej, twórczej kariery. Wielkimi sukcesami cieszyły się jego adaptacje literatury pięknej, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod klepsydrą”. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Polską Nagrodą Filmową.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl