Na konkurs nadeszło 140 malunków. Jury wyłoniło 5 laureatów i 9 autorów prac, które zasłużyły na wyróżnienia. - To nie były łatwe decyzje, bo kreatywność młodych twórców okazała się naprawdę wielka - przyznała Katarzyna Fudali, która wraz z drugą nauczycielką - Agnieszką Kaczor z SP 97 po raz trzeci zajęła się organizacją konkursu. Ich szkoła nosi imię Jana Brzechwy, więc propagują jego twórczość.
Konkurs skierowany był do uczniów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych na terenie powiatu wrocławskiego.
- W pierwszej edycji mali artyści zachwycili nas wizerunkami Kaczek Dziwaczek, a w drugiej - lisa Witalisa i samego Pana Kleksa - opowiada Katarzyna Fudali.
Jak wskazuje tytuł tegorocznego konkursu „Kleksografia (klasy I-III i IV-VIII)", w zadaniu konkursowym postawiono na... kleksy, wielu czytelnikom i widzom dobrze znane z Akademii Pana Kleksa. - Prosiliśmy o wykonanie kleksów metodą rozdmuchiwania lub nakrapiania farb na kartkę techniczną (format A3 lub A2). W powstałych w ten sposób kształtach uczestnicy konkursu mieli doszukać się podwodnych zwierząt i roślin, a także dorysować potrzebne szczegóły (oczka, rączki, nóżki, płetwy, itd.) - opowiada Katarzyna Fudali.
W kategorii kl. I-III zwyciężyli:
- I miejsce: Melania z SP 81, ul. Jastrzębia i Weronika z SP 3, ul. Bobrza
- II miejsce: Zuzanna z SP 97, ul. Prosta
- III miejsce: Irmina z SP 118, bulwar Ikara
- wyróżnienie: Anastasiia z SP 97, ul. Prosta
W kategorii kl. IV-VIII zwyciężyli:
- I miejsce: Elżbieta z SP 97, ul. Prosta
wyróżnienia:
- Malwina z SP 4, ul. Powstańców Śl.
- Yana z SP 5, ul. Jelenia
- Franciszek SP 4, ul. Powstańców Śl.
- Łukasz z SP 118, bulwar Ikara
- Iga z SP 118, bulwar Ikara
- Patryk z SP 97, ul. Prosta
- Maria z SP 118, bulwar Ikara
- Gabriela z SP 5, ul. Jelenia
Nagrodzeni dostali koszulki z nadrukowanymi na nich swoimi pracami, a także bilety do Kina Nowe Horyzonty na film „Kleks i wynalazek Filipa Golarza". - Kleksografia to świetna technika plastyczna, gdy jesteśmy w humorze do improwizacji - uważa Elżbieta z SP 97, laureatka I miejsca w kat. kl. IV-VIII. - Mimo pewnego zamysłu, używając słomki i robiąc farbą kleksy, nie do końca wiedziałam, co powstanie. Ale to była świetna zabawa - uważa.
Jak wygląda świat Raka Pustoraka i Meluzyny w oczach wrocławskich młodych twórców można zobaczyć na własne od dziś do końca ferii bezpłatnie na wystawie, zlokalizowanej na I piętrze Kina Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Prac w sumie jest 111.