Dzieci raczej nikt nie pytał o zdanie. Teraz, gdy ZZK zabiera się za zagospodarowanie podwórka, przeprowadza konsultacje społeczne.
Wtedy dowiadujemy się, co interesuje przyszłych użytkowników. Kiedyś dużym powodzeniem cieszyły się huśtawki ważki, teraz dzieci wolą konstrukcje wspinaczkowe z lin, czyli popularne pająki. Nadal jednak najważniejszą zabawką na placu zabaw pozostaje huśtawka.Aleksandra Lipertowska z ZZK
Kiedyś na podwórkach królował asfalt i trawa, dzisiaj fachowcy wybierają rozwiązania wygodniejsze w użytkowaniu: tartan czy kamień płukany. Powstające obecnie place zabaw muszą spełniać określone normy budowlane.
Miejsce nie może być małe i wąskie. Musi być oddalony przynajmniej 10 metrów od okien, kubłów na śmieci i parkingu, mieć dostęp do światła dziennego, najlepiej w godz. 12-16.Aleksandra Lipertowska z ZZK
Przeprowadzenie dorocznej kontroli to obowiązek każdego zarządcy. Najczęstsze defekty to zdarta farba z pomalowanych metalowych elementów, przetarcia – z naturalnego użytkowania. Czasem trzeba coś naprawić, bo padło ofiarą wandala.
Sprawdzane są też odległości między urządzeniami na podwórku. Ważna jest strefa upadku: jak już komuś zdarzy się spaść na ziemię to tak, by nie uderzył w inną zabawkę.
Na podstawie raportu pokontrolnego ZZK planuje prace naprawcze. Cenne są informacje od opiekunów. Gdy coś nie działa na placu zabaw, powinni zgłosić to zarządcy terenu. Jeśli jest to ZZK, to do Biura Obsługi Klienta.
[greetingCard cardSet=easter]