wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza. Kiedy wypadają? Skąd wziął się zwyczaj topienia marzanny?
Kliknij, aby powiększyć
Pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu fot. shutterstock.com
Pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne przywitanie nowej pory roku. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Topimy w rzekach marzanny, a uczniowie i studenci obchodzą dzień wagarowicza. Kiedy dokładnie zaczyna się kalendarzowa wiosna? Jak obchodzony był ten dzień dawniej i skąd wzięły się te zwyczaje? Przeczytaj!

Reklama

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Odpowiedź na pytanie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny, nie jest wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że kalendarzowa wiosna nie musi pokrywać się z datą rozpoczęcia astronomicznej wiosny. Najczęściej jednak za pierwszy dzień każdej pory roku uważa się datę kalendarzową. Co ciekawe, wyróżniamy nie tylko astronomiczną i kalendarzową wiosnę, ale także meteorologiczną, fenologiczną i termiczną. 

Kalendarzowa wiosna 2024

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. Niestety nie oznacza to, że od tego dnia można się spodziewać znacznej poprawy pogody i wyższych temperatur. Bywa, że pogoda za oknem nie pokrywa się z kalendarzową porą roku, jednak 21 marca można potraktować jako symboliczne zakończeniem zimy. Tego dnia w szkołach organizowane są specjalne apele i przedstawienia. W ten sposób uczniowie i nauczyciele świętują rozpoczęcie nowej pory roku i nadejście długo oczekiwanej wiosny.

Czym różni się wiosna kalendarzowa od wiosny astronomicznej?

Za pierwszy dzień wiosny najczęściej uważa się początek kalendarzowej wiosny, jednak wiele osób myli ją z astronomicznym początkiem tej pory roku. Choć zdarza się, że wypadają one dokładnie tego samego dnia, to nie jest to regułą. O ile wiosna kalendarzowa zawsze wypada 21 marca, o tyle astronomiczny początek wiosny jest datą ruchomą.

Astronomiczna wiosna 2024

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2024 roku wypada 20 marca. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny data ta jest ruchoma. Choć nie można wyznaczyć konkretnego dnia rozpoczęcia astronomicznej wiosny, to zazwyczaj wypada ona 20 lub 21 marca. Od czego zależy dokładna data? Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczna wiosna nie pokrywa się z kalendarzową, ponieważ wypada dzień wcześniej. 

Meteorologiczna wiosna 2024

Wyróżniamy również termin meteorologiczna wiosna, która zaczyna się dokładnie 20 dni przed kalendarzową wiosną.

Fenologiczna wiosna 2024

Kiedy mówimy o początkach wiosny, mamy na myśli właśnie fenologiczną wiosnę. Dlatego też nie można określić dokładnej daty, ponieważ każdego roku drzewa zaczynają się zielenić w innym czasie. Fenologiczna wiosna to nic innego jak moment, gdy drzewa zaczynają kwitnąć, a trawa robi się zielona. W ostatnich latach najczęściej dzieje się to pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Termiczna wiosna 2024

Można wyróżnić również pojęcie termicznej wiosny. Jak sama nazwa wskazuje, za początek danej pory roku można przyjąć moment, gdy temperatura na dworze zarówno w dzień, jak i w nocy wynosi nie mniej niż 5 stopni Celsjusza. Nie wystarczy jednak, aby jednorazowo pogoda osiągnęła taką temperaturę. O termicznej wiośnie można mówić wtedy, gdy taka pogoda utrzymuje się przez przez co najmniej 5 dni z rzędu. 

Kiedy kończy się wiosna?

Kalendarzowa wiosna, podobnie jak jej początek ma datę, która nie ulega zmianie. Niezależnie od warunków pogodowych i temperatury na dworze, kalendarzowa wiosna kończy się 21 czerwca. Następnego dnia, czyli 22 czerwca, rozpoczyna się kalendarzowe lato. 

Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni 2024?

Zmiana czasu z zimowego oznacza, że trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu. Od tego dnia musimy wstawać o godzinę wcześniej. Co roku przestawiamy czas w ostatni weekend marca. W 2024 roku zmiana czasu na letni przypada w nocy z soboty na niedzielę 31 marca. Ma to służyć lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego, a także pozwolić na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Oczywiście to nie jedyne pozytywne strony zmiany czasu. Przestawiając zegarki o godzinę do przodu, możemy w większym stopniu korzystać ze słońca, spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu.

Kiedy jest przesilenie wiosenne? 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl