Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?
Odpowiedź na pytanie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny, nie jest wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że kalendarzowa wiosna nie musi pokrywać się z datą rozpoczęcia astronomicznej wiosny. Najczęściej jednak za pierwszy dzień każdej pory roku uważa się datę kalendarzową. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. Co ciekawe, wyróżniamy nie tylko astronomiczną i kalendarzową wiosnę, ale także meteorologiczną, fenologiczną i termiczną.
Dzień Wagarowicza
Pierwszy dzień wiosny to nie tylko symboliczne pożegnanie zimy i rozpoczęcie nowej pory roku, ponieważ 21 marca obchodzony jest również Dzień Wagarowicza. Wiedzą o tym zwłaszcza uczniowie, którzy tego dnia zamiast do szkoły udają się na wagary. Co ciekawe, słowo „wagary” pochodzi z łaciny i oznacza „błąkać się”.
Warto mieć na uwadze, że dzień wagarowicza nie jest dniem ustawowo wolnym od nauki, dlatego opuszczenie zajęć w tym dniu może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami. Dzień wagarowicza poza Polską obchodzony jest także w niektórych regionach Litwy. W pozostałych krajach jest to zwyczajny dzień nauki.
Czym różni się wiosna kalendarzowa od wiosny astronomicznej?
Za pierwszy dzień wiosny najczęściej uważa się początek kalendarzowej wiosny, jednak wiele osób myli ją z astronomicznym początkiem tej pory roku. Choć zdarza się, że wypadają one dokładnie tego samego dnia, to nie jest to regułą. O ile wiosna kalendarzowa zawsze wypada 21 marca, o tyle astronomiczny początek wiosny jest datą ruchomą i zazwyczaj wypada 20 marca, jednak czasami pokrywa się pierwszym dniem kalendarzowej wiosny.
Topienie Marzanny - co to takiego?
Jak wygląda marzanna?
Marzanna to słomiana kukła odziana w łachmany lub w strój ludowy. Zazwyczaj jest nadziana na kij. Dzieci przystrajają ją różnymi ozdobami, obklejają kolorową bibułą, a nawet malują jej twarz.