4. To jedyna kamienica na Zaciszu. Zobacz, jak pięknie ją odnowiono

Kamienica przy ulicy Śniadeckich to jedyny taki budynek na willowym Zaciszu. Jego część przez lata niszczała. W niemal doszczętnie zrujnowanym budynku potencjał dostrzegli właściciele jednej z firm i dzisiaj Śniadeckich 47 to ze smakiem odrestaurowana kamienica z eleganckimi mieszkaniami na wynajem.

Budynek przy dzisiejszej ul. Śniadeckich stanął w 1910 r. według projektu Waltera Franzky'ego. To w rzeczywistości dwie odrębne bliźniacze kamienice. Ozdobami sześciokondygnacyjnego gmachu były balkony od strony północnej, wykusze z krótszych boków i tarasy od południa. W 2008 r. ze względu na zły stan techniczny dachu wysiedlono z lokatorów z kamienicy przy Śniadeckich 47. Sąsiednia kamienica - Śniadeckich 45, tylko w 60 proc. należała do miasta, które przy udziale pozostałych właścicieli wyremontowało dach.

Zacisze: osiedle z duszą

W 2018 r. dopiero przy trzecim podejściu miastu udało się sprzedać budynek, uzyskano nieco ponad 2,4 mln zł. Nowy właściciel remont musiał przeprowadzić pod nadzorem konserwatora zabytków. Lecz budowlańcy się nie pojawili przy Śniadeckich, za to budynek obrali za cel złomiarze i szabrownicy. Rozmontowali kaflowe piece, drzwi, elementy schodów.

W 2020 r. budynek znowu zmienił właściciela. Kupiła go firma EKDOM Developer.

Jesteśmy firmą deweloperską i przede wszystkim budujemy nowe osiedla. Jednak właścicieli firmy urzekł budynek, a przede wszystkim jego okolica. To położenie kamienicy - tuż przy parku Szczytnickim, na Zaciszu, które jest jednym z najładniejszych i najciekawszych wrocławskich osiedli, zdecydowało, że podjęliśmy się jej remontu.
Urszula Gajda-Szałankiewicz, EKDOM Developer

Z widokiem na park Szczytnicki

Efekt prawie trzyletnich prac jest imponujący. Nowa elewacja jest w kolorze ugrowym, ale wyprowadzono także ciemniejsze motywy – tak jak było w oryginale. Kamienica ma nowy dach, wyremontowano balkony i tarasy, uzupełniono konstrukcję wykuszu, którego spód zupełnie odpadł, nowe są schody wejściowe. Zamontowano windę i centralne ogrzewanie gazowe. Mieszkania na najwyższej kondygnacji są wyposażone w klimatyzację. Wymieniono okna – nowe także są z drewna, i drzwi.

- Prace prowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków – akcentuje Urszula Gajda-Szałankiewicz.

Podwórko podzielono na dwie części: parking z kilkoma miejscami postojowymi, i strefę rekreacyjną, którą tworzą mini-trawnik, klomb oraz miejsce, gdzie latem stanie basen ogrodowy.

Dzisiaj budynek ma wydzielone pięć kondygnacji. Zaaranżowano w nim jedenaście eleganckich i przytulnych mieszkań, dwu- i trzypokojowych o powierzchni od 40 do 80 metrów kwadratowych. Z wyjątkiem tych najwyżej położonych, każde ma wejście na taras lub balkon, z tych od południa ponad dachami sąsiadujących willi widać park Szczytnicki. Lokale są umeblowane, wyposażone w sprzęty domowe, a nawet naczynia.

- Mieszkania nie są przeznaczone na sprzedaż, lecz na wynajem, na dłuższy okres lub na krótkie terminy. Kilka mieszkań jest już zarezerwowanych, nowi lokatorzy wprowadzą się prawdopodobnie jeszcze w listopadzie - zapowiada przedstawicielka EKDOM Developer.

Na oglądających bliźniacze kamienice przy ul. Śniadeckich wrażenie robi olbrzymia różnica w ich stanie. Mimo remontu dachu i starań właścicieli, budynek przy Śniadeckich 45 także wymaga dużego remontu, przede wszystkim elewacji.

Urszula Gajda - Szałankiewicz: - Śniadeckich 45 nie było na sprzedaż, dlatego nie braliśmy pod uwagę remontu tamtej części budynku.