wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wroclaw Korean Film Festival od 17 listopada w Kinie Nowe Horyzonty. Zobaczcie, jakie filmy kręcą w Korei
Kliknij, aby powiększyć
Mężczyzna i kobieta stoją obok siebie, na głowach mają takie same pomarańczowe kapelusze, kadr z filmu „Zabójczy romans” fot. mat. pras.
Mężczyzna i kobieta stoją obok siebie, na głowach mają takie same pomarańczowe kapelusze, kadr z filmu „Zabójczy romans”

W sieci rekordy bije kanał „Pierogi z kimchi”, w którym Polka mieszkająca w Korei opowiada o swoim życiu, różnicach kulturowych, kuchni. Polacy są coraz bardziej ciekawi Korei, we Wrocławiu mamy fabrykę LG, mieszka tu sporo Koreańczyków, mamy też połączenie lotnicze z Seulem. A w Nowych Horyzontach można nadrobić zaległości kinowe z Korei, obecnie najbardziej prężnej kinematografii azjatyckiej. Od 17 do 24 listopada trwać będzie Wroclaw Korean Film Festival.

Reklama

Koreańskie kino coraz popularniejsze w Polsce

Ostatnio polską publiczność (a wcześniej widzów na całym świecie) zachwycił i wzbudził wiele dyskusji film „Poprzednie życie”. Koreanka Celine Song w wyjątkowo refleksyjny i zarazem czuły sposób opowiada o dwojgu przyjaciół, którzy po latach odnawiają znajomość. To symfonia na cześć tego, jak los popycha nas ku ludziom, z którymi łączy nas coś więcej niż tylko zwykła znajomość. 

„Poprzednie życie” obejrzymy 24 listopada o 19.00, jako ostatni seans tegorocznej edycji Wroclaw Korean Film Festival. A wcześniej – od piątku 17 listopada do czwartku 23 listopada piętnaście najnowszych tytułów z Korei – od znanych reżyserów i z udziałem gwiazd, jakie pamiętamy z wielkich hitów ostatnich lat.  

Znamy już znakomitych reżyserów z Korei, jak Joon-ho Bonga (laureata Oscara za „Parasite”), czy słynnego Park Chan-wooka (m.in. „Oldboy”, „Podejrzana”), a wreszcie Hwang Dong-hyu (odpowiedzialnego za sukces serialu „Squid Game”). 

Teraz kolej na poznanie 12 reżyserów (w tym także dwóch kobiet), którzy są teraz najbardziej trendy w swoim kraju, a ich filmy są w Korei prawdziwymi kasowymi hitami. To różni twórcy – robią filmy akcji, horrory, ale też slow cinema z pięknymi kontemplacyjnymi kadrami. 

Reżyser Kim-Jee woon – 3 filmy na Wroclaw Korean Film Festival

Opowieść o dwóch siostrach (2003) – 18 listopada, godz. 17.15

Upiorne dziewczynki, mroczna tajemnica z przeszłości i gęsty klimat grozy, czyli klasyka dalekowschodniego horroru i przełomowy film w karierze Kim Jee-woona. Fabuła została zainspirowana przez klasyczną koreańską legendę z epoki Joseon pod tytułem "Kwiat róży i czerwony lotos" (tak też brzmi oryginalny tytuł filmu), opowiadającą o rywalizacji dwóch sióstr z macochą, która pragnie ich śmierci.

Słodko-gorzkie życie (2005) – 20 listopada, godz. 20.15

Kino gangsterskie w najlepszym wydaniu, czerpiące pełnymi garściami z filmów o yakuzie oraz hongkońskich arcydzieł gatunku. W jego centrum znajduje się lojalny pracownik bezwzględnego szefa mafii (Lee Byung-hun), który podejrzewa swoją kochankę o romans z innym mężczyzną. Jego misja „opiekowania” się dziewczyną, ale i ewentualnej brutalnej rozprawy, jeśli złapie ją z kochankiem to tylko początek pełnej zwrotów akcji, spektakularnych scen i mrocznego klimatu opowieści.

Pajęczyna (2023) – 17 listopada, godz. 19.00

Koreański mistrz thrilleru i horroru opowiada o trapionej ciągłymi problemami produkcji ekscentrycznego filmu pod tytułem „Pajęczyna”. Jej reżyser, pan Kim (w tej roli znany choćby z „Parasite” Song Kang-ho, współpracujący z Kim Jee-woonem niemal od początku jego kariery) męczy się nie tylko z zakończeniem, które pozwoliłoby uczynić z jego filmu arcydzieło, ale też z aktorami, producentami oraz presją cenzury, które wprowadzają coraz większy chaos na planie.

Reżyser Hong Sang-soo – 3 filmy na Wroclaw Korean Film Festival

W innym kraju (2012) – 25 listopada, godz. 20.00

Bohaterką scenariusza, który pisze młoda studentka szkoły filmowej, jest turystka na wakacjach w nadmorskim kurorcie po sezonie, czarująca Francuzka Anne. Trzy historie zostały w scenariuszu połączone miejscem akcji, aktorami, a niekiedy i postaciami oraz zarysem fabuły. Anne występuje w roli: szukającej inspiracji reżyserki; żony, spotykającej się w tajemnicy z koreańskim kochankiem; zdradzonej dla Koreanki rozwódki, która - popijając soju - dyskutuje o życiu z buddyjskim mnichem.

Coraz wyżej (2022) – 18 listopada, godz. 15.00

Komediodramat nakręcony w czerni i bieli, obejmuje trzy historie, rozgrywające się w jednym, trzypiętrowym budynku. Filmowiec Byung-soo w towarzystwie córki składa wizytę swojej starej znajomej, a pani Kim pokazuje gościom dom, który sama zaprojektowała. Po długich, zakrapianych winem rozmowach Byung-soo opuszcza obie kobiety z powodu spraw zawodowych. Gdy po dłuższym czasie wraca, okazuje się, wylądował w zupełnie innym czasie.

Patrząc w wodę (2023) – 20 listopada, godz. 18.30

bohaterem jest Seoung-mo, młody aktor, który zdecydował się nakręcić swój pierwszy krótkometrażowy film. Razem ze operatorem oraz przyjaciółką, która ma wystąpić przed kamerą, początkujący reżyser szuka idealnych ujęć, zdjęciowych plenerów oraz, przede wszystkim, wymarzonego tematu.

Reżyser Kim Hee-jung – 2 filmy na Wroclaw Korean Film Festival

Ujrzałem diabła (2010) – 22 listopada, godz. 22.30

Najbardziej kultowy film Kim Jee-woona i jeden z klasyków współczesnego koreańskiego kina gatunkowego. Agent specjalny poszukuje seryjnego mordercy, który zabił jego narzeczoną. Policyjny łowca z krwi i kości bawi się w kotka i myszkę z seryjnym mordercą, którego torturuje, a następnie wypuszcza podczas licznych starć.

Dokąd chciałabyś pojechać (2023) – 23 listopada, godz. 18.15

Myeong-ji właśnie straciła męża, nauczyciela, który utonął, usiłując bezskutecznie uratować życie jednego ze swoich uczniów. Kobieta decyduje się na podróż do Polski, gdzie spotyka się ze starym przyjacielem. Historia wdowy przeplata się z opowieścią o siostrze chłopca, który utonął – po śmierci brata dziewczynka ulega paraliżowi i jest zmuszona pozostać w szpitalu, gdzie marzy o skontaktowaniu się z Myeong-ji.

Reżyser Lee Sang-yong – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Bezkarni: sytuacja bez wyjścia (2023) – 18 listopada, godz. 19.45

Trudno powiedzieć, co uderza celniej – jego pięść czy flegmatyczne riposty. Ma Seok-do, obdarzony jedynym w swoim rodzaju, gburowatym wdziękiem inspektor policji, dołącza do nowego zespołu, aby zająć się sprawą morderstwa młodej kobiety. W trakcie dochodzenia detektyw wpada na trop międzynarodowych handlarzy narkotyków, rozprowadzających po klubach nowe, wyjątkowo toksyczne tabletki.

Reżyser Ryu Seung-wan – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Szmuglerzy (2023) – 19 listopada, godz. 14.30

Grupa kobiet w nadmorskim miasteczku zarabia na życie, zbierając owoce morza. Gdy lokalne zakłady chemiczne zatruwają wodę, poławiaczki muszą wraz z kapitanem kutra znaleźć inne źródło utrzymania, zaczynają więc nurkować tam, gdzie zatopione są przemycane towary. Cała szajka szybko się bogaci, ale okres szemranego prosperity nie może niestety trwać wiecznie.

Reżyser July Jung – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Będą następne Sohee (2022) – 19 listopada, godz. 17.15

Nastoletnia stażystka Sohee pracuje w call center. Wściekli lub nachalni klienci, agresywny szef i nierealne dzienne normy szybko doprowadzają dziewczyną na skraj załamania nerwowego, tym bardziej, że to ona znajduje martwe ciało swojego team lidera. Gdy z kolei sama Sohee ginie w tragicznych okolicznościach, film pęka na dwie skrajnie różniące się od siebie części. Pierwsza z nich to kameralny dramat o tym, jak toksyczne miejsce pracy odczłowiecza jednostkę, druga – pełnokrwisty thriller kryminalny.

Reżyser Umh Tae-Hwa – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Betonowa utopia (2023) – 19 listopada, godz. 20.00

Po potężnym kataklizmie, który zrównał Seul z ziemią, z całej okolicy ocalał tylko jeden wieżowiec. Jego mieszkańcy, pozbawieni żywności, wody i łączności ze światem, tworzą nową hierarchię i strukturę, która ma umożliwić im przetrwanie. Pierwsza decyzja, którą muszą razem podjąć, dotyczy innych ofiar katastrofy, które chcą znaleźć schronienie pod ich dachem. Tegoroczny koreański kandydat do Oscara to w równej mierze efektowny, epicki obraz końca świata, intymny dramat i nowoczesny moralitet, oparty na fundamentalnym pytaniu o ludzką naturę.

Reżyserka Lee Ji-eun – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Sekrety (2022) – 21 listopada, godz. 18.15

Pochodząca z robotniczej rodziny dwunastoletnia Myung-eun marzy o eleganckiej, zajmującej się domem mamie oraz o tacie, którzy jak inni ojcowie zarabia w dużej firmie na utrzymanie swoich bliskich. Dlatego na użytek kolegów oraz wychowawczyni zaczyna tworzyć rozbudowaną fikcję. Dba też o swój społeczny awans: zostaje przewodniczącą klasy i jako girlboss inicjuje szereg uprzyjemniających życie jej kolegów reform.

Reżyser Lee Seok-hoon – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Tajna misja w Seulu: widmo zagłady (2023) – 21 listopada, godz. 21.00

Pierwszy z nich jest powściągliwym samotnikiem, który w każdej sytuacji zachowuje zimną krew. Drugi nadrabia humorem i ekspresyjnym wdziękiem. Tajna misja w Seulu 2: Widmo zagłady, kontynuacja kinowego hitu z 2017 roku, to powrót policyjnego duetu: oficera z Korei Północnej oraz jego kolegi z Korei Południowej, których po raz drugi łączy wspólne śledztwo. Tym razem bohaterowie ścigają potężnego narkotykowego barona.

Reżyser Lee Won-Suk – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Zabójczy romans (2023) – 22 listopada, godz. 18.00

Nieustraszony przystojniak, który mieszka na rajskiej wyspie, pierścionek z wielkim brylantem i obietnica miłości po grób. Brzmi kusząco? No cóż… Yeo-rae, była gwiazda show businessu, uwierzyła w obietnicę baśniowego romansu. Niestety, gdy amant okazuje się przemocowym narcyzem, a jego rezydencja pułapką, jedyną nadzieją bohaterki na pozbycie się rozczarowującego księcia z bajki staje się gorąco oddany fan, który mieszka naprzeciwko.

Reżyser Kim Sung-Hoon – 1 film na Wroclaw Korean Film Festival

Okup (2023) – 23 listopada, godz. 20.30

Min-joona, młodego urzędnika w ministerstwie Spraw Zagranicznych, trudno nazwać szczęściarzem. Nie tylko nie dostaje upragnionej wizy do USA, ale zostaje wplątany w międzynarodową aferę: ma udać się na niespokojny Bliski Wschód, aby uratować porwanego dyplomatę. Ryzykowny plan przekazania okupu ma szansę powieść się tylko dzięki wsparciu na miejscu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl