wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Bezcenny skarb ze skrytki królewskiego bankiera Mojżesza. Zobacz wystawę w Muzeum Narodowym

Ślubna korona Blanki de Valois, żony czeskiego władcy Karola IV, to ozdoba kameralnej wystawy „Skarb średzki. Bankierzy króla” w Muzeum Narodowym. - Żydowscy kupcy i bankierzy oferowali finansowe wsparcie wielu władcom w średniowiecznej Europie – mówi dr Jacek Witecki, kurator wystawy.

Reklama

Skarb średzki - odkryty w latach 80. XX wieku w Środzie Śląskiej, to jedno z najcenniejszych tego typu znalezisk w tej części Europy. Jego ozdobą jest korona ślubna Blanki de Valois, żony czeskiego władcy Karola IV. W połowie XIV wieku rządy Czechów obejmowały także Śląsk.

Klejnoty były depozytem zastawnym pod pożyczkę, jakiej Karolowi IV udzielił średzki kupiec w kronikach zapisany jako Mojżesz.

- Środa Śląska była w średniowieczu ważnym miejscem na pradawnym szlaku handlowym wschód - zachód. Miasto miało własne cło, miała prawo składu i działali tam zamożni kupcy - opowiada dr Jacek Witecki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Funkcjonowała tam społeczność żydowska. Wiemy, że dwór praski prowadził interesy ze średzkimi kupcami, głównie z Żydami.

Galeria zdjęć

Kościelny zakaz uprawiania lichwy

W okresie średniowiecza władze kościelne zakazały chrześcijanom pożyczania pieniędzy na procent, czyli lichwy. Uważano, że zysk powinien pochodzić z pracy, a nie wynikać z upływającego czasu. W tę niszę weszli handlarze żydowscy.

Ale to nie był główny mechanizm napędzający bogacenie się żydowskich handlarzy. Już w VII, VIII wieku istniała sieć handlowa stworzona przez nich obejmowała północną Afrykę, Hiszpanię. Tych kupców nazywano radanitami, co - prawdopodobnie pochodzi z języka perskiego i oznacza: ten, który zna drogę. Żydzi znali szlaki sięgające głęboko w Azję, docierali do Chin długo przed Marco Polo. Mieli kontakty, stworzyli system finansowy, który umożliwiał przekazywania dużych sum na odległość, przy czym sam fizyczny transfer pieniędzy był odłożony w czasie, aby mógł odbyć się w bezpiecznych warunkach.
Dr Jacek Witecki, historyk, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Żydzi mogli pożyczać pieniądze na procent poza swoją wspólnotę, a chrześcijanie biorąc takie pożyczki nie popełniali grzechu. - W XIII i XIV wieku dwory europejskie korzystały z takich form finansowania - dodaje wrocławski historyk. - Pożyczki od Żydów uważano za bezpieczne, bo nie należeli oni do elit społecznych, czyli zobowiązania wobec nich nie wiązały się z presją polityczną.

Imię Mojżesza zapisane w dokumentach

W średzkich kronikach pojawia się imię Mojżesza, obok imienia Mordechaja. Autorzy dokumentów wspominają o nich jako udzielających pożyczek, przy Mojżeszu jest także mowa o zastawie.

Dr Jacek Witecki: - Nie wiadomo jednak, na jaką sumę pożyczył i co pełniło funkcję depozytu pod to zobowiązanie.

W roku 1360 r. doszło do pogromu Żydów w Środzie Śląskiej i tamtejsza gmina żydowska przestała istnieć na długo. Historyk z Muzeum Narodowego zakłada, że Mojżesz ukrył zastaw królewski po wcześniejszych doniesieniach o pogromie społeczności żydowskiej we Wrocławiu w 1349 r. Skarb został odnaleziony w latach 80. XX wieku. W Muzeum Narodowym są prezentowane królewskie klejnoty oraz monety.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl