wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowa Pełnia Kwiatowego Księżyca 2023. Kiedy najlepiej obserwować majową pełnię?
Kliknij, aby powiększyć
Z lewej pełnia Księżyca, z prawej kwitnące magnolie pixabay.com/ilustracyjne
Z lewej pełnia Księżyca, z prawej kwitnące magnolie

Wiosna w pełni. Szykuje się zatem nie lada gratka dla wielbicieli ciekawych zjawisk na niebie. Zbliża się Pełnia Kwiatowego Księżyca 2023, zwana też Pełnią Mleczną albo Kukurydzianą. W tym roku będzie jej towarzyszyć wyjątkowego zjawisko – półcieniowe zaćmienie Księżyca. Kiedy najlepiej obserwować majową pełnię? Sprawdź w naszym artykule.

Reklama

Wiosna przynosi nam wiele ciekawych zjawisk na niebie. Niedawno mogliśmy obserwować Pełnię Różowego Księżyca, w drugiej połowie kwietnia deszcz Lirydów, a w maju czeka nas kolejny spektakl – Pełnia Kwiatowego Księżyca, zwana też Mleczną lub Kukurydzianą.

Pełnia Kwiatowego Księżyca 2023. Skąd nazwa?

Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z dawnych zwyczajów, wierzeń i obserwacji przyrody rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. – Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe – to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca, różnymi, ciekawymi nazwami – mówił w rozmowie z nami profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Nazwa Pełni Kwietnego Księżyca, czyli Flower Moon, ściśle wiąże się z wiosną, kwiatami i roślinnością budzącą się do życia po zimowej przerwie.

Kiedy obserwować Pełnię Kwietnego Księżyca?

Majową pełnię będzie można podziwiać na niebie 5 maja o godzinie 19:34. W tym roku towarzyszyć jej będzie wyjątkowe zjawisko - półcieniowe zaćmienie Księżyca, które ma być widoczne w trakcie jego wschodu. Księżyc niemal w pełnej krasie będzie można podziwiać przez kilka dni.

Do obserwacji majowej pełni nie potrzeba specjalnych urządzeń. Wystarczy spojrzeć w okno, wyjść na balkon, czy ogródek. I podziwiać. Oczywiście przyda się bezchmurne niebo.

Pełnie Księżyca w 2023 roku

W tym roku czekają nas jeszcze następujące pełnie:

  • Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
  • Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
  • Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
  • Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
  • Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
  • Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca

Źródło: Space.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl