wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pełnia Różowego Księżyca cię zachwyci. Kiedy patrzeć w niebo? Kwietniowa pełnia zwiastuje Wielkanoc

Pełnia Różowego Księżyca, zwana też Pełnią Kiełkującej Trawy, Pełnią Jajeczną i Pełnią Rybną, to znak, że zbliżają się Święta Wielkanocne. Szykuje się zjawiskowy spektakl na niebie. Pod warunkiem, że pogoda dopisze, a tak się zapowiada. Sprawdź, kiedy w kwietniu będzie można oglądać Pełnię Różowego Księżyca i skąd pochodzi jej nazwa.

Reklama

Pełnia Różowego Księżyca – skąd nazwa?

W kwietniu będzie można podziwiać kilka ciekawych zjawisk na niebie. Zapoczątkuje je Pełnia Różowego Księżyca, zwana też:

  • Pełnią Kiełkującej Trawy,
  • Pełnią Jajeczną,
  • Pełnią Rybną.

Wszystkie te określenia wywodzą się z dawnych zwyczajów, wierzeń i obserwacji przyrody rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. – Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe – to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca, różnymi, ciekawymi nazwami – mówił w rozmowie z nami profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Sama nazwa – Różowa Pełnia – nie oznacza wcale, że Księżyc będzie miał ten właśnie kolor. Określenie pochodzi od kwitnących w tym czasie na wschodzie Stanów Zjednoczonych na różowo floksów, będących dla Indian zwiastunem wiosny.

Kwietniowa Pełnia Księżyca zwiastuje Wielkanoc

Różowa Pełnia Księżyca to znak, że zbliżają się święta. Warto przypomnieć, że Wielkanoc to święto ruchome, przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni – w terminie między 22 marca a 25 kwietnia. W 2023 roku będziemy ją obchodzić 9 kwietnia. Z tego powodu Różowa Pełnia nazywana też bywa Pełnią Paschalną.

Co ciekawe, dla Hindusów Różowa Pełnia Księżyca zwiastuje święto Hanumana - bóstwa małpy. Z kolei dla buddystów upamiętnia wizytę Buddy na Sri Lance, która zapobiegła rozlewowi krwi i wojnie. 

Kiedy Pełnia Różowego Księżyca 2023? Gdzie obserwować?

Kwietniowa pełnia Księżyca wypada w czwartek 6 kwietnia, a swój kulminacyjny punkt osiągnie o godzinie 6:37. To pierwsza wiosenna pełnia w tym roku. Szykuje się piękny spektakl na niebie i to nie tylko w czwartek. Księżyc w niemal pełnej krasie będzie widoczny przez 2-3 dni, oczywiście, jeśli tylko pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne.

Nie trzeba specjalnych urządzeń do obserwacji, ani miejsc, z których będzie się obserwować pełnię. Wystarczy wyjrzeć przez okno, wyjść na taras, balkon lub ogródek.

Pełnia Księżyca a nasze samopoczucie

Jest wiele opinii dotyczących wpływu faz Księżyca na nasze zdrowie. Niektórzy naukowcy uważają, że pełnia może wiązać się z bezsennością, nadmiernym pobudzeniem, a nawet zwiększonym apetytem. Inni twierdzą, że to tylko mity. 

Kwiecień 2023. Nadciąga rój Lirydów

Pełnia Różowego Księżyca to początek ciekawych, kwietniowych zjawisk na niebie. Już między 16 a 25 kwietnia będziemy obserwować rój Lirydów, czyli spadających meteorów. Kulminacyjny moment nastąpi 22 kwietnia. Trzymamy kciuki za ładną, bezchmurną pogodę.

Nazwy pełni Księżyca w różnych miesiącach

Księżyc w pełni występuje co 29,5 dnia i znajduje się wówczas dokładnie naprzeciwko Słońca. Promienie słoneczne odbijają się od jego pełnej tarczy i dzięki temu możemy obserwować go w całej okazałości. Oto nazwy pełni w poszczególnych miesiącach:

  • Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca
  • Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca
  • Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca
  • Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca
  • Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca
  • Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
  • Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
  • Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
  • Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
  • Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
  • Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca

źródło: Space.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl