4. Deszcz Lirydów 2023, noc spadających gwiazd. Kiedy i gdzie oglądać rój meteorów? (GODZINA, DATA)

Deszcz Lirydów 2023. Noc spadających gwiazd to, przy ładnej pogodzie, spektakularne zjawisko, które z zapartym tchem podziwiają na niebie nie tylko wielbiciele astronomii. W kwietniu tego roku mogliśmy się już zachwycać Pełnią Różowego Księżyca, a w drugiej połowie miesiąca możemy śledzić kolejny spektakl- rój Lirydów, który wkrótce osiągnie swoje maksimum. O czym mowa? Kiedy i gdzie będzie można oglądać deszcz meteorów? Przeczytaj, bo warto to zobaczyć

Lirydy 2023 - deszcz meteorów i inne zjawiska na niebie

Niebo w kwietniu pokaże nam kilka zjawiskowych spektakli. Niedawno mogliśmy podziwiać Pełnię Różowego Księżyca. 11 kwietnia warto było wypatrywać Merkurego, który osiągnął najwyższy punkt na niebie w ciągu roku. Można też było obserwować Wenus, która pojawiła się w pobliżu gromady gwiazd zwanej Plejadami.

Zobacz: Perseidy 2023, czyli Noc Spadających Gwiazd w sierpniu

W drugiej połowie kwietnia czeka nas natomiast noc spadających gwiazd. Konkretnie chodzi o Lirydy - rój meteorów związany z kometą Thatchera. To również znak, że mamy już wiosnę. Spadające gwiazdy możemy podziwiać co roku w okresie między 16. a 25. kwietnia. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o Lirydach znajdziemy już w chińskich kronikach sprzed 4 tysięcy lat.

„Lirydy są najważniejszym wiosennym rojem meteorowym w naszych szerokościach geograficznych. Po ponad trzech miesiącach słabych rojów ich pojawienie się jest prawdziwą atrakcją dla obserwatora meteorów” – czytamy na stronie Polish Fireball Network – Pracowni Komet i Meteorów. – Jednocześnie coraz cieplejsze kwietniowe noce sprzyjają pierwszym obserwacjom.

Kiedy noc spadających gwiazd 2023? O której godzinie obserwować?

Spadające gwiazdy zaczęły pojawiać się na niebie około 16 kwietnia i pozostaną aktywne do 25 kwietnia. Kulminacyjnym punktem będzie sobota 22 kwietnia, kiedy osiągną swoje maksimum. Średnia liczba meteorów widocznych w ciągu godziny wyniesie ok. 20 (to jedna spadająca gwiazda co 3 minuty). Deszcz meteorów najlepiej oglądać ok. godz. 23:00.

Jak podaje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, ostatnie wysokie maksimum Lirydów w Polsce wyniosło 38 meteorów na godzinę i przypadło na 2012 rok, natomiast historycznie najbardziej płodny był rok 1922, kiedy obserwowano nawet do 600 meteorów na godzinę.

Gdzie oglądać deszcz Lirydów w kwietniu 2023?

Lirydy najlepiej obserwować na niebie gdzieś za miastem, z dala od oświetlonych ulic i budynków. Będą też oczywiście lepiej widoczne, jeśli dopisze pogoda i niebo będzie bezchmurne, a na to się w sobotę zapowiada. Specjalistyczny sprzęt do obserwacji nieba nie jest konieczny, ale lornetka może się przydać.

NASA o Lirydach i innych kwietniowych zjawiskach na niebie. Zobacz!