wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2023. Fani astronomii będą wniebowzięci

We wrześniu szykuje się Pełnia Kukurydzianego Księżyca, zwana też Księżycem Żniwiarzy albo Zbiorów. Wielbiciele astronomii i ciekawych zjawisk na niebie znów będą mieli na czym oko zawiesić. Skąd nazwa Kukurydziany Księżyc i kiedy najlepiej obserwować wrześniową pełnię? Podpowiadamy.

Reklama

W sierpniu mogliśmy podziwiać wiele ciekawych zjawisk na niebie. 1 sierpnia była pełnia Księżyca zwana też Jesiotrów, potem Noc Spadających Gwiazd, czyli perseidy, a potem tzw. Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon), który pojawia się raz na 2,5-3 lata.

Ostatnio, we wrześniu wielbiciele astronomii śledzili na niebie pociągi starlinków i zieloną kometę o nazwie Nishimura, a we wrześniu znów będzie na czym zawiesić oko.

Skąd nazwy pełni Księżyca?

– Te wszystkie miodowe Księżyce, truskawkowe, kukurydziane, jesiotrowe – to są jakieś klimaty indiańskie. Po prostu Amerykanie ponazywali sobie kolejne, zwykłe pełnie Księżyca różnymi, ciekawymi nazwami – mówił w rozmowie z wroclaw.pl profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z dawnych zwyczajów, wierzeń i obserwacji przyrody rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Są powiązane z naturą i zmianami pór roku. Stąd:

  • w styczniu Pełnia Wilczego Księżyca,
  • w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca,
  • w marcu Pełnia Robaczego Księżyca,
  • w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca, zwana Rybną,
  • w maju Pełnia Kwiatowego Księżyca,
  • w czerwcu Pełnia Truskawkowego Księżyca,
  • w lipcu Pełnia Koźlego Księżyca,
  • w sierpniu Pełnia Księżyca Jesiotrów,
  • we wrześniu Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Plonów,
  • w październiku Pełnia Księżyca Myśliwych,
  • w listopadzie Pełnia Bobrzego Księżyca,
  • w grudniu Pełnia Zimnego Księżyca.

Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2023. Skąd nazwa? Kiedy obserwować?

Nazwa Pełni Kukurydzianego Księżyca, zwana Pełnią Plonów albo Zbiorów pochodzi od zbieranych u progu jesieni plonów, m.in. kukurydzy. Księżyc jest wówczas bardzo jasny, co pozwalało rolnikom na pracę również w nocy.

Pełnia Kukurydzianego Księżyca pojawi się na niebie 29 września o godz. 11:58, najlepiej jednak będzie widoczna w nocy. 

Jak i gdzie najlepiej obserwować wrześniową pełnię Księżyca?

Wrześniową pełnię Księżyca będzie można obserwować nawet z balkonu czy okna i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Oczywiście dużo zależy od pogody. Jeśli tylko niebo będzie bezchmurne, czeka nas piękny spektakl na niebie.

Warto wiedzieć, że tradycja obserwowania Księżyca Żniw sięga tysiąca lat wstecz i wywodzi się z Chin z czasów dynastii Tang. W Japonii obchodzone jest Święto Księżyca, a tradycja ta nazywa się Tsukimi, co tłumaczy się jako „patrzenie na księżyc” - pisze serwis forbes.com. 

Jeśli tylko uda Wam się zrobić ciekawe zdjęcia „kukurydzianej pełni”, podeślijcie je na adres redakcja[at]araw.pl, a my pokażemy je na stronie www.wroclaw.pl. Udanych księżycowych łowów!

źródło: spaceplace.nasa.gov oraz space.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl