wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kosmiczny pociąg starlinków nad Polską (GDZIE OBSERWOWAĆ, GODZINY)
Kliknij, aby powiększyć
Starlinki. Z prawej Zbigniew Zając, twórca kanału Nocne Niebo na Youtube, astronom amator. Obok pociąg starlinków na nocnym niebie fot. archiwum Zbigniewa Zająca
Starlinki. Z prawej Zbigniew Zając, twórca kanału Nocne Niebo na Youtube, astronom amator. Obok pociąg starlinków na nocnym niebie

Starlinki - satelity telekomunikacyjne firmy SpaceX, założonej przez Elona Muska, będzie można zobaczyć w na niebie w Polsce. Gdzie? Kiedy? O tym opowiada Zbigniew Zając, twórca kanału Nocne Niebo na Youtube, astronom amator. Przeczytajcie naszą rozmowę.

Reklama

Co to takiego te starlinki?

- Starlinki to satelity telekomunikacyjne. Są elementem projektu firmy SpaceX, założonej przez Elona Muska, mającego na celu stworzenie globalnej sieci internetowej opartej właśnie na satelitach umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Pomijając zastosowanie starlinków w telekomunikacji, są one wdzięcznym obiektem do obserwacji na nocnym niebie. Przez wielu amatorów wyczekiwane, ale też przez astronomów nielubiane, ponieważ ich liczba wpływa negatywnie na prowadzenie profesjonalnych obserwacji głębokiego kosmosu.

Kiedy „kosmiczny pociąg” będzie najlepiej widoczny? W jakiej części nieba? O której godzinie?

- Starlinki po umieszczeniu na orbicie okrążają Ziemię będąc w zbitej formacji. 21 satelitów leci bardzo blisko siebie i okrąża naszą planetę co 90 minut. Jeżeli takie okrążenie wypadnie nad Polską w okresie, kiedy niebo zaczyna już ciemnieć, ale Słońce jednocześnie nie jest zbyt głęboko pod horyzontem, tak żeby jeszcze oświetlić satelity, to wtedy można na niebie zauważyć poruszający się kosmiczny pociąg.

I właśnie dziś 12 września o godzinie 20:53 pojawi się on na zachodnim niebie, wzbije się ponad horyzont i przeleci w kierunku zenitu.

Czy do ich obserwacji potrzebny jest jakiś specjalistyczny sprzęt?

- Starlinki, które są świeżo umieszczone na orbicie można obserwować gołym okiem. Wystarczy wstępnie ustalić, gdzie pojawią się na niebie i tam ich szukać. Będąc w zbitej formacji są tak ustawione, że odbijają w naszym kierunku bardzo dużo światła słonecznego, dzięki czemu zobaczymy je bez problemu. Taki przelot nagramy też bez kłopotu smartfonem.

Starlinki będzie można zobaczyć tylko dzisiaj – 12 września? 

- Gołym okiem starlinki są najlepiej widoczne do 3 dni od momentu umieszczenia na orbicie. Dziś mamy pierwszy przelot o 20:53.

Będziemy mogli je jeszcze zobaczyć w środę 13 września o 20:59 oraz w czwartek 14 września o 21:04. Z każdym dniem stalinki separują się, co powoduje, że przestają tworzyć charakterystyczny szyk kosmicznego pociągu.

Można oglądać na żywo. Będzie również jakaś transmisja w internecie?

- Jako zaangażowana społeczność obserwatorów nieba staramy się pokazywać naszym widzom to, co dzieje się na niebie i na orbicie. Nie inaczej będzie z nadchodzącym dziś przelotem starlinków. Planujemy transmisję na żywo na Youtube Nocnego Nieba.Spróbujemy na nie zapolować i pokazać przelot. A wcześniej wyjaśnimy, gdzie ich szukać na niebie z perspektywy różnych miast w Polsce i Europie.

Rozmawiał Robert Migdał

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl