wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pełnia Niebieskiego Księżyca zdarza się raz na 3 lata
Pełnia Księżyca activedia/pixabay.com
Pełnia Księżyca

Zbliża się Pełnia Niebieskiego Księżyca 2023. To będzie gratka dla wielbicieli astronomii i ciekawych zjawisk na niebie. I to nie tylko dlatego, że taki Księżyc zdarza się rzadko, bo średnio raz na 2,5-3 lata. Tym razem dodatkowo zbiegnie się z superpełnią, czyli znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. Zobaczcie kiedy i gdzie najlepiej obserwować Pełnię Niebieskiego Księżyca.

Reklama

Pełnia Niebieskiego Księżyca 2023

W sierpniu 2023 mogliśmy obserwować wiele ciekawych zjawisk na niebie. 1 sierpnia była pełnia Księżyca zwana Zbożową albo Jesiotrów, później widowiskowa Noc Spadających Gwiazd, czyli perseidy, a przed nami kolejna gratka dla wielbicieli astronomii - tzw. Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon).

Warto dodać, że kolor Księżyca nie będzie jednak niebieski, a sama nazwa zjawiska jest nawiązaniem do angielskiego określenia „once in a blue moon”, co znaczy, że coś zdarza się rzadko, "od wielkiego dzwonu", "od święta". W tym przypadku chodzi o drugą pełnię w tym samym miesiącu kalendarzowym, która występuje średnio raz na 2,5-3 lata. Odległość czasowa pomiędzy dwiema kolejnymi pełniami Księżyca wynosi około 29,5 dnia.

W skrócie mówiąc: to będzie rzadka, druga pełnia w jednym miesiącu kalendarzowym.
Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku

Jak tłumaczył Karol Wójcicki na profilu facebookowym Z głową w gwiazdach, w specyficznych warunkach może zdarzyć się, że Księżyc faktycznie będzie niebieski. 

- Zdarza się to podczas specyficznych warunków, gdy nasza atmosfera wypełniona jest dużą ilością drobin pyłu. Taka sytuacja ma miejsce w czasie silnych erupcji wulkanicznych albo podczas burz piaskowych - tłumaczył. - Wtedy ten drobny pył działa jak filtr, który obdziera blask Księżyca z poszczególnych składowych jego światła, nadając mu charakterystyczny, błękitny blask. Sam raz w życiu obserwowałem taki niebieski Księżyc podczas silnej wichury w Egipcie. Wzniesiony wtedy w powietrze pył sprawiał, że Księżyc widoczny na niebie był faktycznie niebieski - dodał. 

Niebieski Księżyc i superpełnia, czyli wielka kumulacja

Co ciekawe, Niebieski Księżyc zbiegnie się w czasie z tzw. superpełnią, czyli znajdzie się bardzo blisko Ziemi (zaledwie 357 344 kilometrów od naszej planety) i podczas obserwacji nieba może nam się wydawać duży. 

Księżyc będzie trochę większy i nieco jaśniejszy niż zwykle za sprawą osiągnięcia swojego perygeum. Dlatego już teraz zaplanujcie sobie wieczorny spacer. Będzie na co popatrzeć.
Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku

Kiedy obserwować Pełnię Niebieskiego Księżyca?

Pełnię Niebieskiego Księżyca będzie można oglądać na niebie w nocy z 30 na 31 sierpnia, czyli ze środy na czwartek. Kumulacja nastąpi 31 sierpnia o godz.3:30. Do obserwacji nie będą nam potrzebne specjalistyczne narzędzia. Jeśli tylko dopisze pogoda i niebo będzie bezchmurne, będziemy mogli oglądać wyjątkowe zjawisko.

Warto wieczorem wybrać się na spacer albo np. wziąć udział w spływie pontonowym połączonym z obserwacją Księżyca.

To nie koniec sierpniowych atrakcji na niebie. - W nocy ze środy na czwartek czeka nas koniunkcja, czyli mówiąc inaczej - zbliżenie. Księżyc ok. 22:30 znajdzie się 3°15' od Saturna. Para będzie prezentowała się naprawdę wyjątkowo - pisze Karol Wójcicki, autor popularnego profilu facebookowego Z głową w gwiazdach.

Warto dodać, że w tym roku czeka nas jeszcze jedna superpełnia, wrześniowa. Kolejny Blue Moon pojawi się natomiast 31 grudnia 2028 r.

Życzymy pięknych widoków!

źródło: solarsystem.nasa.gov

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl