Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pełnia Niebieskiego Księżyca 2023
W sierpniu 2023 mogliśmy obserwować wiele ciekawych zjawisk na niebie. 1 sierpnia była pełnia Księżyca zwana Zbożową albo Jesiotrów, później widowiskowa Noc Spadających Gwiazd, czyli perseidy, a przed nami kolejna gratka dla wielbicieli astronomii - tzw. Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon).
Warto dodać, że kolor Księżyca nie będzie jednak niebieski, a sama nazwa zjawiska jest nawiązaniem do angielskiego określenia „once in a blue moon”, co znaczy, że coś zdarza się rzadko, "od wielkiego dzwonu", "od święta". W tym przypadku chodzi o drugą pełnię w tym samym miesiącu kalendarzowym, która występuje średnio raz na 2,5-3 lata. Odległość czasowa pomiędzy dwiema kolejnymi pełniami Księżyca wynosi około 29,5 dnia.
W skrócie mówiąc: to będzie rzadka, druga pełnia w jednym miesiącu kalendarzowym.Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku
Jak tłumaczył Karol Wójcicki na profilu facebookowym Z głową w gwiazdach, w specyficznych warunkach może zdarzyć się, że Księżyc faktycznie będzie niebieski.
Niebieski Księżyc i superpełnia, czyli wielka kumulacja
Co ciekawe, Niebieski Księżyc zbiegnie się w czasie z tzw. superpełnią, czyli znajdzie się bardzo blisko Ziemi (zaledwie 357 344 kilometrów od naszej planety) i podczas obserwacji nieba może nam się wydawać duży.
Księżyc będzie trochę większy i nieco jaśniejszy niż zwykle za sprawą osiągnięcia swojego perygeum. Dlatego już teraz zaplanujcie sobie wieczorny spacer. Będzie na co popatrzeć.Karol Wójcicki, autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku
Kiedy obserwować Pełnię Niebieskiego Księżyca?
Pełnię Niebieskiego Księżyca będzie można oglądać na niebie w nocy z 30 na 31 sierpnia, czyli ze środy na czwartek. Kumulacja nastąpi 31 sierpnia o godz.3:30. Do obserwacji nie będą nam potrzebne specjalistyczne narzędzia. Jeśli tylko dopisze pogoda i niebo będzie bezchmurne, będziemy mogli oglądać wyjątkowe zjawisko.
Warto wieczorem wybrać się na spacer albo np. wziąć udział w spływie pontonowym połączonym z obserwacją Księżyca.
To nie koniec sierpniowych atrakcji na niebie. - W nocy ze środy na czwartek czeka nas koniunkcja, czyli mówiąc inaczej - zbliżenie. Księżyc ok. 22:30 znajdzie się 3°15' od Saturna. Para będzie prezentowała się naprawdę wyjątkowo - pisze Karol Wójcicki, autor popularnego profilu facebookowego Z głową w gwiazdach.
Warto dodać, że w tym roku czeka nas jeszcze jedna superpełnia, wrześniowa. Kolejny Blue Moon pojawi się natomiast 31 grudnia 2028 r.
źródło: solarsystem.nasa.gov