wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pamiętacie Ogórka, króla szos w czasach PRL? Zobaczcie w Ossolineum wystawę na jego temat

Dziś (20 sierpnia) o godz. 14 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu (ul. Szewska 37) odbędzie się wernisaż bezpłatnej wystawy „Czterdzieste urodziny Ogórka w Ossolineum” - wspólnego przedsięwzięcia tej słynnej placówki i Centrum Historii Zajezdnia. Do kiedy będzie można ją obejrzeć i dlaczego warto to zrobić?

Reklama

Skąd pomysł takiej wystawy?

Jednym ze wspólnych doświadczeń większości obywateli PRL, obok kolejek przed sklepem mięsnym, wody z saturatora i „Dziennika Telewizyjnego”, była podróż Ogórkiem, czyli autobusem Jelcz 043. Produkowany w latach 1959-1986 na licencji czechosłowackiej pojazd był w tamtym czasie nieodłącznym elementem polskich szos i ulic miast.
Organizatorzy wydarzenia

Ogórki wraz ze swoim rodzeństwem - miejskimi 272 MEX, AP-02 i 021 oraz turystycznymi 014 i 015 LUX -  były wszędzie: w miastach, na wsi, na trasach turystycznych. Woziły pracowników do fabryk, dzieci do szkoły i na kolonie, turystów na wycieczki po Polsce i do krajów socjalistycznych.

Dworzec autobusowy PKS na placu Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu w roku 1969. fot. Zbigniew Nowak, zdjęcie ze zbiorów Centrum Historii Zajezdnia
Dworzec autobusowy PKS na placu Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu w roku 1969.

Autobus Jelcz 043 na ulicy Swojczyckiej w roku 1971 fot. Zbigniew Nowak, zdjęcie ze zbiorów Centrum Historii Zajezdnia
Autobus Jelcz 043 na ulicy Swojczyckiej w roku 1971

Zobacz zdjęcia, które udostępniło nam Centrum Historii Zajezdnia.

Czterdziestolatek po przejściach

Jeden z takich autobusów – Ogórek zmontowany w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w 1984 roku (a więc ćwierć wieku po uruchomieniu produkcji) – jest własnością Centrum Historii Zajezdnia i w tym roku hucznie obchodził swoje 40 urodziny

Przez lata stał w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej.

– Był wrakiem i dawcą części dla innych autobusów. Nie miał silnika i wielu elementów,  jego karoseria była zardzewiała. Do końca nie było wiadomo, kto jest właścicielem tego pojazdu – mówił podczas 40-urodzin Ogórka dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, które zdecydowało się przygarnąć pojazd i zaopiekować się nim.

<p>Wyremontowany Og&oacute;rek obchodzi 40 urodziny</p> Rafał Okrzymowski
Wyremontowany Ogórek obchodzi 40 urodziny

Wyremontowany pojazd można podziwiać podczas różnych wydarzeń przy CH Zajezdnia (Ba! Można nawet go wynająć), natomiast wystawę  „Czterdzieste urodziny Ogórka”, wspólne przedsięwzięcie Centrum Historii Zajezdnia i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, można teraz oglądać w Ossolineum (wcześniej była w CH Zajezdnia, a potem na ul. Oławskiej).

Dlaczego warto wybrać się na wystawę i do kiedy można to zrobić?

Dziś (20 sierpnia) o godz. 14 odbędzie się wernisaż, jednak wystawę na dziedzińcu Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 będzie można oglądać do 8 września 2024 roku.

Autorem wystawy jest dr Piotr Sroka. Można się z niej dowiedzieć m.in. tego, jak wyglądała sieć połączeń autobusowych w przedwojennej Polsce, zobaczyć, że pierwsze powojenne PKS-y nie miały wiele wspólnego z autobusami, a także poznać pierwowzór Ogórka, czyli czeską Škodę 706 RTO.

Dzięki 16 planszom można też poznać historię Ogórków miejskich i turystycznych, a nawet wrocławskiego Fredrusia, czyli autobusu z otwartym nadwoziem, zbudowanego specjalnie dla Towarzystwa Miłośników Wrocławia przez pracowników MPK.

Jest tu także mowa o tym, jak 6 sierpnia 1980 roku dwa Ogórki wrocławskiego MPK zablokowały bramę Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej, dając w ten sposób sygnał do rozpoczęcia strajku solidarnościowego z walczącymi od prawie dwóch tygodni o swoje prawa robotnikami Wybrzeża.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama