Czyj ten Ogórek?
– Stał w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej jako wrak i był dawcą części dla innych autobusów. Nie miał silnika i wielu elementów, karoseria była zardzewiała. Do końca nie było wiadomo, kto jest właścicielem tego pojazdu – powiedział dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia podczas urodzin Ogórka, czyli autobusu Jelcz 043.
Zdecydowano się go przygarnąć i zaopiekować nim.
Podjęliśmy więc procedurę wejścia w samoistne posiadanie i staliśmy się właścicielem pojazdu. Postanowiliśmy go odrestaurować, żeby jeździł i woził ludzi do Centrum Historii Zajezdnia. Na początku to było tylko marzenie, ale udało się je urzeczywistnić.dr Andrzej Jerie.
Przed laty, radny Wrocławia Jarosław Krauze złożył obietnicę Tomaszowi Surowcowi - powiedział mu, że ten zrujnowany autobus wyjedzie jeszcze na ulice Wrocławia. I wyjechał! To było bardzo symboliczne zdarzenie, bo...
Tomasz Surowiec - jako kierowca MPK - podobnym Ogórkiem jak obecny jubilat, w sierpniu 1980 r. zablokował bramę zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, dając sygnał do strajku, który rozlał się na cały Wrocław.
Galeria zdjęć
Parada Jelczy, tort i mnóstwo zabawy
40.lecie Ogórka było okazją do przypomnienia historii autobusów z Jelcza, ale i o tym, jak ten szczególny model został we Wrocławiu wyremontowany. Opowieściami sypali zaangażowani w uratowanie autobusu: Andrzej Jerie, Jarosław Krauze, Grzegorz Makul - wiceprzewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” i Marek Mutor - pierwszy dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, teraz wicedyrektor Ossolineum, w kuluarach zaś prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Z kolei dr Piotr Sroka z Ossolineum zapraszając na wystawę o Ogórku, której jest autorem, przybliżył historię tych autobusów i ich rolę w rozwoju transportu publicznego w PRL-u.
Wystawę można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.
Centrum Historii Zajezdnia wspólnie z MPK Wrocław, Politechniką Wrocławską, zakładami Jelcz, dolnośląską „Solidarnością”, dzięki środkom Gminy Wrocław oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kultowy, stworzyło konsorcjum i Jelcz 043 został wyremontowany. Na remont wydano 800 tysięcy złotych. Ale warto było – Ogórek od dwóch lat wozi chętnych do Centrum Historii Zajezdnia.
Urodzinom towarzyszyła parada Ogórków po Wrocławiu, otwarcie wystawy o Ogórku, spotkanie z podróżnikami ze stowarzyszenia Jelczem w Himalaje, czyli uczestnikami wyprawy ciężarówką Jelcz 325 z Wrocławia do Nepalu, i wiele atrakcji dla starszych czy młodszych mieszkańców naszego miasta.
Źródło: materiały prasowe