Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Podczas uroczystości związanych z otwarciem mostu Grunwaldzkiego w roku 1910 władze miejskie przewidziały, że lista przemawiających będzie bardzo długa. Zniecierpliwieni wrocławianie wdarli się na most, zanim skończono długie i chyba nudnawe oracje. Zaczęły się spontaniczne tańce i radosna zabawa. Przez Grunwaldzki przeszedł nawet orszak weselny, gdyż młoda para postanowiła tak wkroczyć w nowe życie. Cieszy fakt, że przekazując mieszkańcom mosty Pomorskie po renowacji, władze Wrocławia postanowiły zaprosić ich do uczestnictwa w uroczystości. Pozostaje mieć nadzieję, że program tym razem okaże się ciekawszy.Juliusz Woźny
Spacer z przewodnikiem jest zaplanowany na 28 stycznia (sobota):
- dwie grupy;
- każda po 40 osób;
- pierwsza zaczyna o godzinie 9.00, druga o 12.00;
- czas oprowadzania to dwie godziny.
Co zrobić, by dostać zaproszenie?
Jak się zapisać i co zrobić, żeby pójść na spacer mostami Pomorskimi przed otwarciem? Wystarczy wypełnić poniższy formularz. Macie na to czas do 22 stycznia (niedziela) do godziny 23.59.
Rozdajemy zaproszenia podwójne, co oznacza że mamy ich 40 (pójdą dwie grupy po 40 osób). Wygrywa 20 pierwszych i 20 ostatnich zgłoszeń. Zwycięzców poinformujemy mailowo i telefonicznie.
Najstarszy jest most środkowy. A najładniejszy?
Mosty Pomorskie to zabytki. Ich najstarszy fragment – środkowy – pochodzi z 1885 roku. Najbardziej reprezentacyjny jest południowy – wybudowany na początku XX wieku według projektu Karla Klimma. Ma ceglane łuki i sklepienie nawiązujące do gotyku, kamienne balustrady, ozdoby w formie maszkaronów i sterczyn, które służą latarniom jako postumenty, a u wejścia stoją pawilony (dawniej strażnice), które po renowacji odzyskały kolor piaskowca i mają rzygacze w kształcie głów fantazyjnych stworów.
To właśnie most południowy najbardziej wymagał remontu kapitalnego, którego nie przeszedł od ponad stu lat. Wzmocnić i wyremontować trzeba było jednak wszystkie. Zaczęło się na północnym wiosną 2020 roku. Prace miały zakończyć się w trzecim kwartale 2023 roku.
Mosty są prawie gotowe. Wrocławskie Inwestycje, gminna spółka koordynująca remont, planuje je otworzyć na początku lutego. Najpierw dla samochodów, autobusów, rowerów i pieszych, później dla tramwajów (przed dniem Wszystkich Świętych).
Pomorskie zaliczyły test i proszą o zdjęcie
10 stycznia mosty Pomorskie zaliczyły test obciążeniowy. Przystąpiły do niego w obecności czterech ciężarówek i ekipy ze specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi. O tym wydarzeniu napisaliśmy w tekście „Próby obciążenia na mostach Pomorskich. Do otwarcia przeprawy po remoncie został nieco ponad miesiąc”.
Zachęcamy do zapisywania się na spacer z przewodnikiem przed otwarciem, jak również do fotografowania przeprawy i nadsyłania zdjęć na konkurs „Pokaż mosty Pomorskie w fotograficznej perspektywie” – szczegóły tutaj.
Remont kosztował ponad 70 mln zł. Wykonawcą jest spółka Pro-Tra Building z Wrocławia.