wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Obok wyspy Słodowej i hotelu Park Plaza kończy się budowa dwóch budynków z zabytkową ścianą

Wyburzyć wszystko, czy coś zostawić? Zostawić – tak zdecydowali konserwatorzy na prośbę inwestorów i architektów. Po kilku latach widać efekt tej decyzji. Przy ulicy Drobnera, koło Wyspy Słodowej i hotelu Park Plaza, kończy się budowa dwóch nowoczesnych bloków. Częścią jednego z nich jest zabytkowa ściana po dawnej szkole.

Reklama

Wyburzanie ceglanego budynku pod adresem Drobnera 5 (z wieku XIX), w którym przez ponad sto lat działały różne szkoły, stało się w roku 2020. Ostała się jedna ściana i nieduże kawałki innych. Na to pozwolił konserwator zabytków, głównie ze względu na zły stan techniczny budynku, dając jednocześnie inwestorom zielone światło.

Tego samego roku, wyburzywszy większą część szkoły, firmy z Warszawy – Tal&Co i Talgo — rozpoczęły:

  1. budowę budynku wielorodzinnego z usługami w parterze;
  2. rozbudowę i nadbudowę byłej szkoły, tak by zrobić w niej mieszkania;
  3. budowę garażu podziemnego.

Rytmiczny podział okien i pochyła elewacja

Inwestorzy budują na projekcie z pracowni Major Architekci z Wrocławia. Architektem głównym jest Jacek Pasikowski – absolwent Politechniki Wrocławskiej.

Niższy obiekt, stanowiący rozbudowę istniejącej na działce kamienicy, został usytuowany równolegle do Odry. Od strony rzeki mieści większe mieszkania z obszernymi loggiami, z których rozpościera się widok na pobliskie wyspy i Ostrów Tumski. Od strony ulicy, wewnątrz starej kamienicy, znajdują się lofty. Ostatnia kondygnacja została podzielona na dwa duże mieszkania, mające bezpośrednie wyjścia na tarasy na dachu.
Major Architekci

Wyższy budynek – z rytmicznym podziałem okien i logii – ma elewację opadającą diagonalnie (widać ją od strony Odry). Architekci tłumaczą, że jej charakterystyczne pochylenie jest wynikiem potrzeby nadania mocnym bryłom lżejszego charakteru, nawiązującego do bardziej rekreacyjnego kontekstu. Piszą, że podobne zadanie spełniają powycinane z bryły loggie i przeszklenia.

Rytmiczny, wąski rozstaw okien to cecha wspólna nowych budynków i pozostawionej po szkole ściany. Więcej jest kontrastów, takich jak kolorystyczny, walorowy i stylistyczny. Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli, zostawiamy galerię zdjęć.

Budowa (adresy: Drobnera 9 i Drobnera 5-7) miała skończyć się w listopadzie. Oba budynki z zewnątrz wyglądają na gotowe, ale prze nimi trwają jeszcze prace porządkowe. Inwestorzy nie odpowiadają na pytania o termin zakończenia i o ceny mieszkań, które najwyraźniej jeszcze nie trafiły do sprzedaży.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl