wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ola i Borys idą do szkoły. Druga część bajki terapeutycznej dla dzieci z Ukrainy
Kliknij, aby powiększyć
„Ola i Borys idą do szkoły” to drugi tom bajki, która powstała z myślą o ukraińskich dzieciach Instytut Heweliusza
„Ola i Borys idą do szkoły” to drugi tom bajki, która powstała z myślą o ukraińskich dzieciach

We wrześniu dzieci z Ukrainy poszły do polskich szkół i stanęły przed kolejnymi wyzwaniami. Aby ułatwić im oswojenie się z zupełnie nową rzeczywistością, naukowcy z dwóch wrocławskich uczelni wraz z Instytutem Heweliusza stworzyli drugim tom bajki terapeutycznej o losach Oli i Borysa – „Ola i Borys idą do szkoły”. Z publikacji mają skorzystać nie tylko ukraińskie dzieci, ale również ich polscy rówieśnicy, rodzice czy nauczyciele.

Reklama

Pierwszy tom bajki „Ola, Borys i nowi przyjaciele” powstał w marcu, czyli kilka tygodni po wybuchu wojny w Ukrainie. Opowieść spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a pierwszy nakład w liczbie 10 tys. egzemplarzy rozszedł się w niecały tydzień.

„Ola, Borys i nowi przyjaciele”. Trudności polskich i ukraińskich dzieci

Drugi tom bajki dotyczy zderzenia ukraińskich z nową rzeczywistością, czyli polską szkołą.

Pierwsza bajka miała im powiedzieć: jesteście tu mile widziani. Warto sobie powiedzieć, że są szkoły, w których jest więcej dzieci ukraińskich niż polskich. To musi prowadzić do różnych sytuacji - tarć, niesnasek i nieporozumień. My chcemy pokazać, że obydwie strony mogą przeżywać trudności związane z tym, co się dzieje. Drugi tom naszej bajki jest o tym, że wszyscy możemy sobie jakoś pomagać.
prof. Dariusz Galasiński, psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego

Opowieść pełni funkcję terapeutyczną i ma pomóc zarówno polskim, jak i ukraińskim dzieciom w zrozumieniu sytuacji, w której się znajdują. 

Cztery scenariusze lekcji zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli

Drugi tom bajki zawiera cztery scenariusze lekcji, które stworzyli Sławomir Prusakowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, i Julia Odelga, studentka trzeciego roku psychologii.

Pomysłodawcami opowieści są natomiast prof. Justyna Ziółkowska i prof. Tomasz Grzyb z SWPS i prof. Dariusz Galasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chcielibyśmy, żeby wieść o tej bajce dotarła tam, gdzie może być potrzebna - do rodziców, do dzieci polskich i ukraińskich, do nauczycieli, bibliotek i nie tylko. Publikacja jest bezpłatna, dzięki naszym darczyńcom, istnieje też jej wersja elektroniczna.
Ilona Byra, Instytut Heweliusza

Drugi tom bajki „Ola i Borys idą do szkoły” został wydrukowany w nakładzie 22 tys. egzemplarzy.Publikacja jest dostępna nie tylko w polskiej i ukraińskiej wersji językowej, ale również w ukraińsko-angielskiej.

Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie internetowej Instytutu Heweliusza.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl