4. Serhij się szczepi i krasnal Igiełka też! – nowa książeczka dla dzieci z Ukrainy o szczepieniach
Kampania szczepień prowadzona jest m.in. w Centrach Obsługi Mieszkańca fot. Oleksandr Poliakovsky
Kampania szczepień prowadzona jest m.in. w Centrach Obsługi Mieszkańca

– Hej, mam na imię Serhij. Szczepionka to nic strasznego. Wiem, bo już się kiedyś szczepiłem. Chodź ze mną i sam się przekonaj – tak zaczyna się druga już z serii książeczek wydanych przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia. Tym razem publikacja ma przypomnieć uchodźcom z Ukrainy, jak ważne i potrzebne są szczepienia dla dzieci. To element kampanii miejskiej skierowanej do migrantów z Ukrainy.

Serhij się szczepi i krasnal Igiełka też!

W 20-stronicowej książeczce wyjaśniono rodzicom, co to są szczepionki i dlaczego warto szczepić dzieci (są obowiązkowe do 19 roku życia), czy każdy musi się szczepić i jak to wygląda?

Dla dzieci przygotowano kolorowankę oraz zabawy, dla wszystkich – kalendarz szczepień, które w Polsce i Ukrainie są podobne.

Kalendarz szczepień w Polsce jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Ukrainie. Okazuje się jednak, że stopień zaszczepienia tamtejszego społeczeństwa nie jest optymalny. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby nowych mieszkańców Wrocławia
Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UMW

Szczepienia obowiązkowe w Polsce są bezpłatne, finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Należą do nich szczepienia przeciw:

• gruźlicy,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • rotawirusom,
  • błonicy,
  • tężcowi i krztuścowi,
  • ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu,
  • inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B,
  • odrze, śwince, różyczce,
  • pneumokokom,
  • ospie wietrznej (w grupach ryzyka).

Serhij się szczepi – gdzie dostać książeczkę? Do pobrania

Książeczka dla dzieci w wersji drukowanej jest dostępna w:

• punktach noclegowych,
  • Fundacji Ukraina,
  • Przejściu Dialog,
  • żłobkach,
  • placówkach NFZ,
  • Centrach Obsługi Mieszkańca.

Serhij się szczepi wersja PL

Serhij się szczepi wersja UA

To druga publikacja dla dzieci. Moje pierwsze słowa po polsku wydane były w kwietniu

W polsko-ukraińsko-rosyjskim mini-słowniczku wydanym w kwietniu przez wydział Promocji i Turystyki UM najmłodsi poznawali m.in. zwroty  jak się przedstawić, jak przywitać, a jak poprosić o pomoc. Na 8 stronach zamieszczono między innymi alfabet, podstawowe zwroty grzecznościowe, nazwy części ciała, nazwy jedzenia.

Kampania edukacyjna dla migrantów

Książeczka to jeden z elementów kampanii edukacyjną dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do miasta po 24 lutego 2022 r. Kampania jest finansowana przez UNICEF.

• animacja na ekranach MPK
  • animacja/grafiki w salach Centrach Obsługi Mieszkańców
  • grafiki na kasownikach i biletomatach