Fundacja OnWater od lat prowadzi warsztaty, wykłady i rejsy edukacyjne, dbając o podniesienie standardów ekologicznych na Odrze. W tym roku, za sprawą dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego, fundacja zyskała sześć nowych łodzi elektrycznych.
Galeria zdjęć
Łodzie, których nie słyszą zwierzęta
Ciche silniki nie powodują hałasu, dzięki czemu rzeka "nie odczuwa" obecności człowieka. Nie powodują też zanieczyszczenia powietrza, jak silniki spalinowe. Łodzie można wypożyczyć w Odra Centrum.
– Odchodzimy od starych, głośnych silników, bo naszą dewizą jest "Szanuj rzekę, nie niszcz rzeki" – tłumaczy Krzysztof Zaremba z Odra Centrum. – Tych łodzi w ogóle nie słychać. Nie robią też fali na wodzie. Musimy pamiętać, że na rzece jesteśmy gośćmi. Dzięki cichym silnikom możemy prowadzić rejsy edukacyjne, nie używając megafonów, by przekrzykiwać się z silnikiem łodzi. Wytyczamy nowe standardy. Pokazujemy, że elektromobilność też jest możliwa na wodzie.
Poza łódkami, z których każda może pomieścić do 10 osób, Odra Centrum otrzymało także dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu udało się stworzyć ekologiczną stację do ładownia łodzi ale i naziemnych pojazdów elektrycznych, jak hulajnoga czy rower. Łącznie można tu ładować trzy jednoślady jednocześnie. Przerwę, użytkownicy mogą wykorzystać na relaks we wnętrzach obiektu.
Z czego jeszcze skorzystamy?
Odra Centrum ma też nową, jednostanowiskową przystań dla kajaków, do których można wejść trzymając się specjalnej bariery. – To ułatwienie dla wszystkich, którzy boją się wsiąść do bujającego się kajaka. Ale też dla osób z niepełnosprawnościami, czy niedowidzących – wyjaśnia Kamil Zaremba, Prezes Zarządu Fundacji.
Została także zacieniona przystań, dzięki czemu latem, warsztaty dla dzieci mogą się odbywać właśnie na dworze. Dzięki dofinansowaniu UMWD, została również doposażona łódź ratunkowa, za sprawą której pracownicy Odra Centrum, są w stanie szybko zareagować na zagrożenia. Na pokładzie znajduje się m.in. defibrylator.
Warsztaty w Odra Centrum
Dzieci także wypływają w edukacyjne rejsy. Oczywiście, zostają najpierw odpowiednio przeszkolone i wyedukowane w zakresie historii Odry i jej znaczenia dla Wrocławia.
Co roku odwiedzają nas tysiące dzieci. Na warsztatach dowiadują się, że to Odra zbudowała Wrocław. Poznają czaplę Agatę, karpicę Karolinę, kaczkę Marlę i wydrę Marię. Odbywają się warsztaty, jak Mała Szkutnia, Świat w Kropli Wody czy Akademia Węzłów. Na wodzie nasi odwiedzający poznają ciekawostki na temat otaczającej ich architektury.Krzysztof Zaremba, Odra Centrum
Z warsztatów czy rejsów edukacyjnych można korzystać przez cały rok. Mogą w nich brać udział także osoby dorosłe.