29 października upłynie 80 lat od wyzwolenia Bredy spod okupacji nazistów przez polskich żołnierzy. Holenderskie miasto, położone na południu kraju, zawdzięcza wolność 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.
Z okazji jubileuszowej rocznicy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Stanisława Maczka we Wrocławiu wzięli udział w konkursie plastycznym i pisarskim. Kilka nadesłanych prac posłużyło Beacie Zwolińskiej-Hołod do stworzenia krasnala, który od dziś (14 października) stoi przy wejściu do podstawówki przy ul. Powstańców Śląskich.
Silna więź między miastem a żołnierzami
Po wojnie w mieście pozostało ok. 200 polskich żołnierzy. Wśród mieszkańców cieszyli się szacunkiem i sympatią. Wśród nich byli synowie zasłużonego dowódcy, który – na własną prośbę – spoczął na tamtejszym Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym, obok innych żołnierzy, członków holenderskiego ruchu oporu, jeńców i robotników przymusowych.
Miejscowa ludność przyjęła polskich żołnierzy z otwartymi ramionami, a pomiędzy miastem a jego wyzwolicielami nawiązała się silna więź.cytat ze strony Maczek Memorial Breda
Co roku na cmentarz jeździ delegacja z Wrocławia, który jest miastem partnerskim Bredy. Wrocławianie podarowali bredeńczykom np. płaski pomnik naziemny przedstawiający ślady czołgu generała Maczka i krasnala Życzliwka. W centrum miasta jest mural upamiętniający 75. rocznicę wyzwolenia, którego autorem jest wrocławski artysta.
Bohaterowie Bredy na koszulkach NAC
Dowódca i jego żołnierze cieszą się w Bredzie szacunkiem bohaterów narodowych. W mieście powiewają już okolicznościowe flagi z białym orłem na czerwonej tarczy i napisem Polska x Breda. Lokalny klub piłkarski – NAC – przygotował na ten sezon koszulki okolicznościowe. Na domowych wypisane są nazwiska żołnierzy i podziękowania dla ich dywizji, natomiast na strojach wyjazdowych znajdują się ich twarze.
Żółte koszulki dostali od klubu weterani podczas wrześniowej wizyty w muzeum Maczek Memorial Breda.
To tylko przykłady holenderskich akcentów upamiętniających wyzwolenie Bredy 29 października 1944 roku.