4. Hołd wrocławian dla żołnierzy gen. Maczka. Uroczystości w Bredzie w Holandii
Uroczystości w rocznicę wyzwolenia Bredy w Holandii, miasta partnerskiego Wrocławia materiały prasowe

Wrocławianie oddali hołd żołnierzom dywizji pancernej gen. Maczka. Mija 79. rocznica wyzwolenia holenderskiego miasta Breda przez polskich pancerniaków dowodzonych przez gen. Stanisława Maczka. Dzisiaj Breda jest miastem partnerskim Wrocławia.

Holenderska Breda obchodzi 79. rocznicę wyzwolenia przez armię gen. Stanisława Maczka spod niemieckiej okupacji. W uroczystościach wzięła udział delegacja Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy.

Z początkiem listopada obchodzimy dni szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. Tradycja powierza opiekę nad ich grobami rodzinie. Obserwując Państwa troskę o groby polskich żołnierzy widzę tę właśnie bliską, rodzinną wręcz relację. Gdy zabrakło krewnych, to Państwo zatroszczyliście się o miejsca ich pochówków, rokrocznie w wyjątkowy sposób wspominając ich walkę i pielęgnując pamięć. Przez tę właśnie troskę, za którą dziękuję, staliście się nam wyjątkowo bliscy, a Breda pozostaje miastem-symbolem pamięci o polskich bohaterach.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, w liście do mieszkańców Bredy

Podczas głównych uroczystości przy grobie gen. Stanisława Maczka wrocławskiej delegacji przewodniczył Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki w UM Wrocławia.

Mieszkańcy Bredy wspierali Wrocław

Prezydent Wrocławia podkreślił także bardzo praktyczny wymiar pamięci i wdzięczności Bredy. Była ona jednym z pierwszych miast, które zgłosiły gotowość pomocy Wrocławiowi podczas kryzysu uchodźczego wywołanego rosyjską napaścią na Ukrainę.

- Wspomnienie wyzwolenia Bredy to dużo pozytywnych emocji. Więzi łączące oba ośrodki powinny być zacieśniane, a wydarzenia takie jak te cementują nasze relacje – podkreśla członek delegacji Mirosław Lach, radny klubu prezydenta Jacka Sutryka w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Pamięć o żołnierzach gen. Maczka

Wrocławska delegacja uczestniczyła w uroczystościach na cmentarzach polskich żołnierzy w Bredzie oraz pod tablicą pamięci ufundowaną w miejscu, gdzie po wyzwoleniu miasta odbyła się pierwsza msza polowa - 11 listopada 1944 roku.

Jednym z organizatorów obchodów była Fundacja Serce Polski, uhonorowana w 2023 roku nagrodą Rady Miejskiej Wrocławia za kultywowanie pamięci o polskich żołnierzach. O wyróżnienie wystąpili radni różnych klubów Rady Miejskiej.

- Mija 79 lat od wyzwolenia, a żołnierze gen. Stanisława Maczka wciąż są bardzo głęboko w sercach i pamięci mieszkańców Bredy – zaznacza Dominik Kłosowski, przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia, członek delegacji. - To wielka sprawa, że możemy wspólnie przeżywać uroczystość, odwiedzając miasto partnerskie i rozmawiając z ludźmi, którzy są szczerze wdzięczni Polakom za wywalczenie wolności – dodaje.

W wydarzeniu, jak co roku, wzięli również udział polscy żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dziedziczącej tradycje maczkowców.

- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem, że mogłem reprezentować Wrocław w tych pięknych i wzruszających uroczystościach - dodaje Robert Pieńkowski, radny PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia. - Jako nauczyciel historii opowiadam młodzieży o wyzwalaniu Bredy przez żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

Źródło: materiały prasowe