Holenderska Breda obchodzi 79. rocznicę wyzwolenia przez armię gen. Stanisława Maczka spod niemieckiej okupacji. W uroczystościach wzięła udział delegacja Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy.
Z początkiem listopada obchodzimy dni szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. Tradycja powierza opiekę nad ich grobami rodzinie. Obserwując Państwa troskę o groby polskich żołnierzy widzę tę właśnie bliską, rodzinną wręcz relację. Gdy zabrakło krewnych, to Państwo zatroszczyliście się o miejsca ich pochówków, rokrocznie w wyjątkowy sposób wspominając ich walkę i pielęgnując pamięć. Przez tę właśnie troskę, za którą dziękuję, staliście się nam wyjątkowo bliscy, a Breda pozostaje miastem-symbolem pamięci o polskich bohaterach.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, w liście do mieszkańców Bredy
Podczas głównych uroczystości przy grobie gen. Stanisława Maczka wrocławskiej delegacji przewodniczył Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki w UM Wrocławia.
Mieszkańcy Bredy wspierali Wrocław
Prezydent Wrocławia podkreślił także bardzo praktyczny wymiar pamięci i wdzięczności Bredy. Była ona jednym z pierwszych miast, które zgłosiły gotowość pomocy Wrocławiowi podczas kryzysu uchodźczego wywołanego rosyjską napaścią na Ukrainę.
- Wspomnienie wyzwolenia Bredy to dużo pozytywnych emocji. Więzi łączące oba ośrodki powinny być zacieśniane, a wydarzenia takie jak te cementują nasze relacje – podkreśla członek delegacji Mirosław Lach, radny klubu prezydenta Jacka Sutryka w Radzie Miejskiej Wrocławia.
Pamięć o żołnierzach gen. Maczka
Wrocławska delegacja uczestniczyła w uroczystościach na cmentarzach polskich żołnierzy w Bredzie oraz pod tablicą pamięci ufundowaną w miejscu, gdzie po wyzwoleniu miasta odbyła się pierwsza msza polowa - 11 listopada 1944 roku.
Jednym z organizatorów obchodów była Fundacja Serce Polski, uhonorowana w 2023 roku nagrodą Rady Miejskiej Wrocławia za kultywowanie pamięci o polskich żołnierzach. O wyróżnienie wystąpili radni różnych klubów Rady Miejskiej.
- Mija 79 lat od wyzwolenia, a żołnierze gen. Stanisława Maczka wciąż są bardzo głęboko w sercach i pamięci mieszkańców Bredy – zaznacza Dominik Kłosowski, przewodniczący Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia, członek delegacji. - To wielka sprawa, że możemy wspólnie przeżywać uroczystość, odwiedzając miasto partnerskie i rozmawiając z ludźmi, którzy są szczerze wdzięczni Polakom za wywalczenie wolności – dodaje.
Galeria zdjęć
W wydarzeniu, jak co roku, wzięli również udział polscy żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dziedziczącej tradycje maczkowców.
- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem, że mogłem reprezentować Wrocław w tych pięknych i wzruszających uroczystościach - dodaje Robert Pieńkowski, radny PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia. - Jako nauczyciel historii opowiadam młodzieży o wyzwalaniu Bredy przez żołnierzy gen. Stanisława Maczka.
Źródło: materiały prasowe