Na budowie przy ulicy Morawskiej widać zarys i układ pomieszczeń budynku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla Osób w Spektrum Autyzmu. – Z okazji dnia świadomości autyzmu przesyłam wszystkim osobom w spektrum oraz ich rodzinom same ciepłe myśli i serdeczności – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Cieszę się, że przy tej okazji mogę państwa poinformować, że we Wrocławiu wyrastają już pierwsze mury naszego centrum, gdzie osoby w spektrum znajdą nie tylko swoje miejsce, ale także profesjonalną pomoc dostosowaną do ich potrzeb.
Centrum będzie działało w strefie dziennej i nocnej
W centrum działały będą strefy dzienna i nocna. — Opiekę całodobową lub dzienną otrzyma tu jednocześnie 20 dorosłych osób ze spektrum, które potrzebują specjalistycznego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu — mówi Anna Bytońska z MOPS-u. – Liczba miejsc jest przemyślana. Osoby w spektrum nie czują się komfortowo w dużych skupiskach i potrzebują szczególnych warunków do komfortowego życia – dodaje.
Rzeczniczka MOPS-u przekazuje, że placówka na Różance, budowana dzięki współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem na Rzecz Autyzmu, będzie jednym z pierwszych takich miejsc w Polsce.
Wsparcie specjalistyczne osób w spektrum to zapewnienie odpowiednich warunków, w tym przyjaznej przestrzeni oraz działania terapeutyczne prowadzone w formule jeden na jeden. Nowo budowane centrum będzie spełniało te wymagania.Anna Bytońska
W części dziennej znajdą się:
- sale terapeutyczne i wyciszające,
- świetlica z jadalnią,
- pracownie warsztatowe,
- gabinet lekarski i psychoterapii,
- pomieszczenia techniczne.
W części nocnej (dla 5 osób) będzie:
- 5 sypialni z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- salon z aneksem kuchennym,
- pralnia i magazyn.
Budowa zakończy się wiosną 2026 roku. Koszt inwestycji to 13,4 miliona złotych.
2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (od 2008 roku)
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.
– Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet - czytamy na stronach rządowych (www.gov.pl).
Anna Bytońska z wrocławskiego MOPS-u dodaje, że autyzm opisywany jest jako spektrum, ponieważ związane z nim cechy i ich nasilenie różnią się znacznie u różnych osób.
Osoby z autyzmem mają trudność w rozumieniu zachowania i emocji innych osób. Wyzwaniem jest nawiązywanie kontaktów, porozumiewanie się, rozumienie gestów i innych sygnałów niewerbalnych. Zdarza się, że osoby z autyzmem nie mówią, ale używają innych form komunikacji. Zdarzają się też osoby, które świetnie posługują się mową, ale w sposób nietypowy. Osoby w spektrum często silnie przywiązują się do schematów i wzorców takich jak chodzenie zawsze tą samą drogą, jedzenie określonych posiłków. Zmiany mogą być dla nich stresujące. Jednym z objawów autyzmu może być także nadwrażliwość lub niska wrażliwość na różne bodźce.Anna Bytońska
2 kwietnia część budynków podświetlana jest na niebiesko i różowo. „To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn” – czytamy w opisie ministerstwa nauki.
Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest zwiększenie świadomości społecznej oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum.
– To także okazja, by zwiększać tolerancję i promować życzliwość czy otwartość na drugiego człowieka, a także szukać rozwiązań wspierających integrację społeczną osób w spektrum. Taką wiedzę starają się szerzyć rodzice osób z autyzmem, organizacje wspierające osoby w spektrum i instytucje wspierające osoby ze specjalnymi potrzebami, takie jak ośrodki pomocy społecznej - wyjaśnia Anna Bytońska.