4. Pierwsza szkoła modułowa we Wrocławiu jest na Maślicach. Dzieci pójdą do niej w nowym roku szkolnym
Moduł szkoły na Maślicach w trakcie ustawiania, przyczepiony do ramienia podnośnika Wrocław TV

Na Maślicach uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek także w nowej podstawówce (rekrutacja trwa). Niepowtarzalnej pod pewnym względem – jest ona pierwszą we Wrocławiu szkołą modułową. Pokazujemy to w filmie.

Prostopadłościan podnieś, przenieś, postaw, powtórz. W filmie Wrocław TV wygląda to na dziecinnie prostą robotę.

Będzie pierwszą modułową szkołą w stolicy Dolnego Śląska. Cieszymy się, że możemy wspierać miasto w tworzeniu sieci publicznych placówek. To dla nas dowód zaufania i dobrej oceny dotychczasowej współpracy. Specto będzie trzecią szkołą podstawową, prowadzoną przez naszą fundację we Wrocławiu.
Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Oprócz podstawówek Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi w mieście 16 przedszkoli, w tym 7 modułowych. – Wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem wrocławian – zauważa Monika Dubec z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.Monika Dubec zaznacza, że nowa podstawówka przy ul. Lubelskiej uzupełni ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące tam już placówki. – Specto nie będzie szkołą obwodową, a funkcjonować będzie na jedną zmianę – informuje.

Teraz cztery klasy. Są jeszcze miejsca

Moduły są poustawiane. Kolejny etap to montaż instalacji i wykończenie wnętrz, czyli głównie wyposażenie klas i pomieszczeń gospodarczych. Później odbiory techniczne i można będzie zaprosić uczniów. – Szkoła będzie placówką przyjazną środowisku. Z własnymi pompami ciepła, instalacją fotowoltaiczną i systemem odzyskiwania deszczówki – wylicza Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, która jest wykonawcą.

Inwestor buduje i poprowadzi szkołę Specto (ul. Lubelska 95a) w ścisłej współpracy z miastem. W nowym roku szkolnym, czyli od września, uruchomi cztery klasy, w tym sportową dla adeptów szachów. W następnym – 2024/2025 – będzie ich osiem. Jeżeli zajdzie potrzeba, w kolejnych latach można będzie dostawić kilka klocków, by jeszcze ją powiększyć. Teraz w podstawówce oprócz sal lekcyjnych będą szatnie, świetlica, kuchnia i jadalnia. Rekrutacja trwa – szczegóły tutaj.

Zwiększanie liczby miejsc w placówkach oświatowych, szczególnie na rozwijających się osiedlach, należy do najważniejszych zadań miasta. A współpraca z inwestorem zewnętrznym jest jednym ze sposobów jego realizacji.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Aby przy ul. Lubelskiej mogła stanąć szkoła, niezbędne było przeniesienie (o ok. 100 metrów) placu zabaw, który powstał w ramach WBO 2018. Przy okazji wzbogacono go o zjeżdżalnię. – Jego przesunięcie było konsultowane z liderką projektu – informuje Monika Dubec.

Na Maślicach, Wojszycach i Lipie Piotrowskiej

Z nowej szkoły cieszą się wrocławianie z zarządu osiedla Maślice, w tym przewodnicząca Renata Cierniak: – Biorąc pod uwagę, jak bardzo rozwija i rozbudowuje się nasze osiedle, jest ona naprawdę potrzebna, dlatego mocno kibicujemy tej inwestycji.

To nie koniec dobrych wieści szkolnych z Maślic. Przy ulicy Białostockiej trwa budowa zespołu szkolno-przedszkolnego dla 800 uczniów i 200 przedszkolaków. Tę inwestycję również realizuje inwestor zewnętrzny. Otwarcie planowane jest na wrzesień 2024 roku.

Na innych osiedlach także dzieją się bardzo dobre rzeczy np. przy ul. Asfaltowej kończy się budowa podstawówki z przedszkolem dla 1200 dzieci (wrzesień 2023), z kolei na Lipie Piotrowskiej we wrześniu 2024 rozbrzmi pierwszy dzwonek w podobnej placówce edukacyjnej.

W sumie w całym Wrocławiu trwa budowa trzech zespołów szkolno-przedszkolnych, czterech przedszkoli i jednej szkoły.