Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W 1562 roku Barthel i Georg Weihnerowie stworzyli plan ukazujący ówczesny Wrocław z lotu ptaka – „Contrafactur der Stadt Breslau”.
Plan tak wiernie odwzorowywał miasto, że przez kolejne stulecia korzystały z niego osoby zajmujące się urbanistyką i historią. Szybko stał się we Wrocławiu obrazem niemal kultowym, a jego liczne kopie wisiały w urzędniczych gabinetach, szkołach, szpitalach i restauracjach. Choć kolejne wieki zmieniły kształt miasta diametralnie, elementy rozplanowania i niektóre budowle uwidocznione w dziele Weihnerów rozpoznawalne są do dziś.Ewa Pluta, Muzeum Miejskie we Wrocławiu
– Teraz zaprezentujemy nową wersję legendarnego planu. Stworzyła ją Kasia Kmita, a jej praca będzie głównym punktem wystawy „Contrafactur”, na którą zapraszamy do Galerii Patio w Starym Ratuszu – dodaje Ewa Pluta.
Z Pałacem Królewskim i Kinem Nowe Horyzonty
Kasia Kmita przygotowała swój plan w takiej samej skali i formacie jak Weihnerowie, a więc 186 na 187 cm.
– Rzut pozostaje wierny duchowi dzieła sprzed pięciu wieków, nie jest jednak jego prostym odwzorowaniem, lecz opowiada złożoną historię Wrocławia – mówi Ewa Pluta. – Artystka zestawia ze sobą budowle, które definiowały przestrzeń miasta w różnych momentach jego dziejów. Niektóre z nich zlokalizowane były (lub są nadal) pod sąsiednimi adresami, ale wzniesione w odmiennych epokach nie mogły się spotkać.
Artystka dodała obiekty współczesne, m.in. Kino Nowe Horyzonty. Stworzyła swój plan w nietypowej dla tego typu przedstawień technice wycinania z papieru, nakładając na siebie kolejne warstwy, co symbolizuje wielowarstwowość przywoływanej historii.
Odsłonięcie planu Wrocławia już w sobotę 22 lipca
Otwarcie wystawy „Contrafactur” odbędzie się w miejscu, w którym oryginalny (a obecnie zaginiony) plan wisiał przez wiele stuleci – w Starym Ratuszu, a dokładniej w mieszczącej się w nim Galerii Patio.
Nowa wersja planu zostanie odsłonięta już w najbliższą sobotę (22 lipca) o godzinie 20. Można ją będzie oglądać do 3 września.
Projekt został zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Wrocławia przyznanemu Kasi Kmicie w 2022 roku, a wystawa powstała we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty. Kuratorzy: Ewa Pluta i Kuba Żary
W jakie dni i w jakich godzinach można zobaczyć wystawę?
Wystawę „Contrafactur” można oglądać od środy do niedzieli.
- środa — 11:00-16:00 (ostatni bilet 15.00)
- czwartek-sobota — 11.00-17.00 (ostatni bilet 16.00)
- niedziela — 10.00-18.00 (ostatni bilet 17.00)
Spacery i oprowadzanie
Wystawie będzie towarzyszyć spacer z planem Weihnerów, który odbędzie się w niedzielę 23 lipca. Zbiórka o godzinie 17, przy rzeźbie Arlekin (ul. Piłsudskiego obok Teatru Muzycznego Capitol).
Spacer poprowadzi Ewa Pluta, a po wystawie oprowadzi autorka pracy, Kasia Kmita. Udział w spacerze jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Podczas spaceru zobaczymy jak na przestrzeni kilku stuleci zmienił się Wrocław i co miało na to wpływ.Ewa Pluta, Muzeum Miejskie we Wrocławiu
Przejdziemy trasą spod rzeźby Arlekin przy ulicy Piłsudskiego (obok Teatru Muzycznego Capitol), przez KDM, ulicę Świdnicką do Rynku i na koniec odwiedzimy Stary Ratusz, gdzie odbędzie się oprowadzanie autorskie po wystawie prac autorstwa Kasi Kmity.