3. Inwestycje
  4. Nowa droga, budowa szkoły, remont Asfaltowej – 72 miliony zainwestowane na Wojszycach. Z tej okazji będzie piknik
Nowe rondo na Wojszycach, na którym spotykają się ulice: Smardzowska, Lutosławskiego i Asfaltowa. W tle widać budowany zespół szkoły i przedszkola Oleksandr Poliakovsky

Finał realizacji brakującej części ul. Lutosławskiego, końcówka budowy szkoły i przedszkola oraz asfaltowanie i zazielenienie ul. Asfaltowej. Są powody do radości! Z tej okazji na Wojszycach wystawiają piknik sportowy – w niedzielę 23 lipca na nowych boiskach. Zobaczcie, dlaczego warto tam wpaść!

Na południu Wrocławia, po kilkunastu miesiącach, skończyła się budowa drogi pomiędzy Wojszycami a Jagodnem. Chodzi o łącznik pomiędzy skrzyżowaniami Smardzowskiej z Lutosławskiego (Wojszyce) a Lutosławskiego z Drabika (Jagodno). Jego długość to 750 metrów. Powinien być przejezdny od 21 lipca. Dwa dni później – w niedzielę – będzie można zobaczyć efekt, a przy okazji spotkać wrocławskich olimpijczyków oraz skorzystać z darmowych konsultacji z lekarzami na temat wad postawy.

W niedzielę (23 lipca) piknik na Wojszycach

Piknik sportowy organizowany jest na nowych boiskach szkolnych. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza 23 lipca w niedzielę od godziny 15:00 do 18:00. – Wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu bezpłatnych atrakcyjnych aktywności sportowych zarówno indywidualnych, jak i zespołowych, które poprowadzą animatorzy i trenerzy. Drobne upominki czekać będą na najbardziej aktywnych i zaangażowanych – zachęca Beata Nawrotkiewicz z WCRS.

Na pikniku m.in. badminton, łuki, szkolenia pierwszej pomocy na fantomach, klocki plenerowe i dmuchane zabawki oraz animacje. Rada osiedla Wojszyce przygotuje quiz i gry. – Obecność zapowiedziała Regionalna Rada Olimpijska, więc gośćmi będą sportowcy. To okazja, by poznać rekordzistów, medalistów i mistrzów olimpijskich – zapowiada Beata Nawrotkiewicz.

Kolejne atrakcje to barobusy z przekąskami, stoisko MPWiK, które poczęstuje wodą z owocami, a także punkt mobilny przychodni Twój Lekarz, informujący o bezpłatnych badaniach dla dzieci i młodzieży. Portal www.wroclaw.pl też rozstawi stoisko informacyjne. Zapraszamy!

Dojazdówka z innowacyjnym systemem

Po obu stronach nowej ulicy są chodniki z kostki betonowej. Po jednej – ścieżka rowerowa. Wszystko jest oświetlone. Nowością jest także rondo, na którym spotykają się ulice: Smardzowska, Lutosławskiego i Asfaltowa (Wojszyce). Prace trwały od marca 2022 roku i kosztowały ponad 13 milionów złotych.

Innowacyjnym rozwiązaniem budowlanym jest system odprowadzania wody deszczowej, zmniejszający ryzyko zalewania ulicy i chodników. Ich nawierzchnie są wyprofilowane tak, żeby woda spływała do muld chłonnych przy poboczu. Odprowadzenie ułatwiają również krawężniki z otworami i kanałami wewnętrznymi, dzięki którym deszczówka dostaje się do małych zbiorników retencyjnych (tzw. ogródków deszczowych, czyli dołków z roślinami) zlokalizowanych wzdłuż całej długości nowej drogi.

– Taki system zamontowaliśmy po raz pierwszy – informuje Iwona Gosa, kierownik działu realizacji inwestycji z Zarządu Inwestycji Miejskich. – Na pewno zadziała wobec normatywnych opadów, ale radzi sobie także z ulewami, co widzieliśmy w ostatnich tygodniach – dodaje.

Powiększ obraz: Krawężnik z otworami przy nowej drodze Oleksandr Poliakovsky
Krawężnik z otworami przy nowej drodze

Nowa droga to w zasadzie brakujący odcinek ulicy Lutosławskiego. Powstał w konkretnym celu – jako dojazd do budowanego zespołu szkoły i przedszkola przy ulicy Asfaltowej. Dzieci pójdą do niego od września: do klas od pierwszej do szóstej w podstawówce i do przedszkola. Łącznie 600 osób. To na początek. Miejsc jest bowiem więcej – 1200 w całym zespole (1000 i 200). Koszt budowy to 56 mln zł.

Asfaltowa asfaltowa na rok szkolny

Pomiędzy szkołą a nowym rondem jest ulica Asfaltowa, teraz nie tylko z nazwy. Była gruntowa i błotnista, jest nomen omen asfaltowa. Wzdłuż niej są chodniki i jest droga rowerowa.

Spójrzmy teraz na inny kawałek Asfaltowej, ponieważ tam toczą się prace budowlane powiązane z powyższymi. Remontowany jest odcinek ulicy od zespołu szkolno-przedszkolnego do skrzyżowania z Pawią. Ten fragment ma być gotowy na nowy rok szkolny. Jego przebudowę prowadzi Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Koszt to 3,5 mln zł.

Przy asfaltowej Asfaltowej są cztery nowe przystanki autobusowe. Dostała również rośliny. Posadzono wzdłuż niej ponad 200 drzew i około 30 tysięcy niższych roślin. Zieleni nie brakuje w okolicy szkoły i przedszkola.

Suma kosztów tych trzech inwestycji (budowy Lutosławskiego i placówki oświatowej oraz remontu Asfaltowej) przekracza 72 miliony złotych. Pełny efekt we wrześniu.