wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Nowa siedziba BWA Wrocław. Trwa konkurs na projekt

Instytucja BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej otworzyła dwuetapowy konkurs dla architektów i artystów na projekt wnętrz postindustrialnej hali przy ul. Kolejowej. Termin nadsyłania zgłoszeń w etapie pierwszym upływa 20 maja.

Reklama

Otwarcie nowej siedziby instytucji kultury BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej planowane jest na rok 2028 w postindustrialnej hali pod adresem ul. Kolejowa 63, na Przedmieściu Świdnickim. W czasach Breslau w budynku montowano i naprawiano żółte autobusy Kraftpostu, czyli zmotoryzowanej poczty niemieckiej. Teraz wnętrze jest prawie puste i surowe.

<p>Hala (w głębi, z niebieskimi drzwiami) pod nową siedzibę BWA Wrocław, marzec 2025</p> Marek Księżarek
Hala (w głębi, z niebieskimi drzwiami) pod nową siedzibę BWA Wrocław, marzec 2025

Właścicielem hali (około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni) jest spółka deweloperska, która będzie wynajmowała ją gminie.

Gmina Wrocław zawarła porozumienie z PFR Nieruchomości w kwestiach finansowych, co stanowi kamień milowy w pracy nad nową siedzibą naszej instytucji. Dzięki temu możliwy jest kolejny krok w ramach etapu projektowego - ogłoszenie konkursu na projekt wykończenia wnętrz.
Żaneta Wańczyk z BWA Wrocław

Organizatorom konkursu zależy, aby przystąpili do niego architekci wnętrz, którzy zaproszą do współpracy artystów. Ich udział ma sprawić, że hala będzie prawidłowo dostosowana do celów wystawienniczych.

Etapy konkursu na projekt wnętrz

Konkurs jest podzielony na dwa etapy.

W pierwszym etapie – od 25 kwietnia do 20 maja – grupy projektowe mają przysłać portfolio, kartę zgłoszenia oraz krótki opis koncepcji (do 1800 znaków ze spacjami).

Z całej puli zgłoszeń organizatorzy wybiorą maksymalnie 6 i ogłoszą wyniki 28 maja.

W drugim etapie – do 14 lipca – zakwalifikowane do niego grupy będą miały za zadanie przygotowanie pełnego opisu koncepcji oraz dostarczenie materiałów wizualnych obrazujących wnętrza wybranych pomieszczeń (poza wizualizacjami docenione będą kolaże, rysunki).

Organizatorzy przewidzieli nagrody dla trzech grup. Do 25 lipca wybiorą z nich jedną i przejdą do negocjacji.

Zwycięski zespół przez 22 miesiące będzie pracował częściowo samodzielnie, a częściowo wspólnie z pracownikami BWA Wrocław, a także z generalnym architektem pracowni - Chamielec Architekci.
Żaneta Wańczyk

Elementem zadania, w trakcie jego realizacji, będzie również współpraca z artystami, które na zaproszenie BWA Wrocław stworzą wybrane elementy architektury wnętrz nowej siedziby.

Nagrody, regulamin i zasady

  1. miejsce – 25 tysięcy złotych i realizacja zadania;
  2. miejsce – 15 tysięcy złotych,
  3. miejsce – 10 tysięcy złotych.

Dodatkowym wyróżnieniem dla zwycięzców będzie udział w projekcie „Wyprawa na 17. południk” realizowanym w galerii SIC!, gdzie zaplanowana jest wystawa pokonkursowa.

Regulamin konkursu, materiały, załączniki, wskazówki i wszelkie informacje formalne są rozpisane na stronie internetowej BWA Wrocław.

<p>Maciej Bujko, przewodniczący sądu konkursowego i dyrektor BWA Wrocław, marzec 2025</p> Marek Księżarek
Maciej Bujko, przewodniczący sądu konkursowego i dyrektor BWA Wrocław, marzec 2025

Szkic koncepcji na halę BWA Wrocław

Wnętrze budynku będzie podzielone na różnorodne strefy, takie jak:

  • foyer z wyposażeniem do spotkań i odpoczynku,
  • dwie sale wystawiennicze,
  • przestrzeń edukacyjną dla młodzieży i dorosłych,
  • salę projekcyjną do sztuki wideo,
  • a także wielofunkcyjną (audytoryjna, koncertowa, do performance’ów).

Planowane są również inne pomieszczenia, takie jak księgarnia, kawiarnia, butik cyrkularny i magazyny.

Z adaptacją hali nierozerwalnie wiąże się aranżacja placu przed nią (m.in. projektanci z firmy Ledum) i przystosowania pobliskiego parku na potrzeby działalności kulturowej. Więcej w tekstach „Z finezją i wyobraźnią. Trwa wielka i długa inwestycja dla BWA Wrocław” i „Ruderowatą halę po niemieckiej poczcie zamienią w galerię dla kuracjuszy i odkrywców. Jaka będzie nowa BWA Wrocław?”.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama